Farmářské trhy: občerstvení muselo po týdnu zmizet. Stopku považují organizátoři za diskriminační

Ob__erstven__120.jpg Život v Česku se pomalu vrací do běžných kolejí. Otevřena je většina obchodů, lidé mohou opět například ke kadeřníkovi nebo do restaurace. Některé restrikce ale stále platí. Například najíst se na farmářských trzích stále možné není. Organizátoři trhů se proti vládnímu nařízení ohrazují.   

Konání farmářských trhů bylo v Česku obnoveno 20. dubna. Od 11. května jsou otevřeny restaurační zahrádky, k tomuto datu se na farmářské trhy vrátilo občerstvení, to ale po týdnu dostalo stopku. „Prodej občerstvení je běžnou a vyhledávanou součástí farmářských trhů, proto jsme se jako organizátoři upínali k datu 11. května, kdy vláda povolila konzumaci potravin a nápojů v restauračních zahrádkách. Vzhledem k tomu, že jsme dodrželi stejná bezpečnostní opatření jako provozovatelé zahrádek, měli jsme za to, že občerstvení součástí trhů být může. Po týdnu fungování nás telefonicky upozornili pracovníci Krajské hygienické stanice na podnět Ministerstva zdravotnictví, že občerstvení na farmářských trzích být nesmí. Prodej jídla a pití určeného k okamžité konzumaci jsme tak museli dočasně ukončit,“ řekl Jiří Sedláček, předseda Asociace farmářských tržišť České republiky.

Důvod zákazu prodeje občerstvení organizátoři nechápou, zároveň nevědí, do kdy zákaz platí. „Zákaz považuji za jednoznačnou diskriminaci. Pokud jsou od 11. května otevřeny restaurační zahrádky, kde je povolena konzumace nápojů a jídla, a pokud se 25. května otevřely všechny gastronomické provozy, je absurdní zakazovat konzumovat potraviny na farmářských trzích. Zákaz platí do odvolání a věříme, že se tak, i na základě dopisu adresovaného ministru zdravotnictví, stane co nejdříve,“ uvedl Jiří Sedláček.

Jako absurdní vnímají zákaz nejen organizátoři, ale i prodejci. „Pravidelně se účastníme farmářských trhů na náplavce a na náměstí Jiřího z Poděbrad. Zejména tam byla absurdita zákazu prodeje občerstvení velmi patrná. Náměstí je obklopeno restauracemi, které ještě v době, kdy byly jejich zahrádky zavřené, prodávaly jídlo určené k okamžité konzumaci z okénka, lidé pak seděli v parku přímo u trhů, kde si dělali piknik. My museli prodávat studené balené jídlo v plastových vaničkách - spotřebovali jsme strašné množství obalového materiálu, kvůli balení se zvedla časová náročnost a tím samozřejmě i náklady. Rozdíl mezi konzumací jídla v restaurační zahrádce, parku nebo na farmářském trhu nevidím,“ popsal Tomáš Vobořil, majitel restaurací Podolka.

Důvod zákazu prodeje občerstvení organizátoři farmářských trhů neznají. Nejasností je ale víc – zmatek je například v tom, zda návštěvníci farmářských trhů musejí mít roušku, nebo ne. „Z nařízení, které vláda vydala 18. května a platí od 25. května do odvolání, explicitně logicky vyplývá, že by návštěvníci farmářských trhů měli roušky nosit, nikde to ale nebylo přesně definováno. Od 25. května se mohou lidé při dodržení dvoumetrových rozestupů venku pohybovat bez roušek. Na velkých trzích, jako je Náplavka, je ale dodržení dvoumetrového odstupu v některých místech problematické, tam by tedy zákazníci roušky ještě mít měli. Naopak na menších trzích, jako je Kubáň nebo Heřmaňák, není s dvoumetrovými odstupy problém, tam by tedy zákazníci podle aktuálního nařízení už v rouškách být nemuseli, zda ale pro farmářské trhy neplatí i v tomto ohledu nějaká výjimka, nevíme,“ uzavřel Jiří Sedláček.

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,