Farmářské trhy mají svůj kodex

dantheman2_1.jpg Očekávaný kodex farmářských tržišť, který slibovalo ministerstvo zemědělství ohlásit, je na světě.  

Sám ministr zemědělství Ivan Fuksa ho dnes přišel přibít (za pomocí kladiva a hřebíku) na pomyslná vrata farmářského tržiště Kubáň na Kubánském náměstí v Praze 10 Vršovicích - po způsobu středověkých tržišť, která na poctivost trhovců dbala a prohřešky tvrdě trestala. Novodobý kodex je založen spíš na dobrovolnosti;  prodejci, kteří se k němu přihlásí, budou pro zákazníky na první pohled odlišitelní a může to tak pro ně představovat marketingovou výhodu. Princip je ale stejný: jde o zlepšení orientace a posílení důvěry zákazníků, že na trhu dostanou skutečně to, co očekávají a co trhy slibují - čerstvé, kvalitní potraviny přímo od výrobců.

Ministerstvo zemědělství si vybralo pro představení souboru pravidel prodeje na farmářských trzích farmářské tržiště Kubáň v Praze 10 – Vršovicích. S českým kladivem a českými hřebíky přibil ministr Fuksa kodex farmářských tržišť na pomyslná vrata (čtyřboký informační paravan) umístěná jako informační panel pro návštěvníky farmářského tržiště Kubáň v Praze 10.

Kodex má určovat základní pravidla prodeje na farmářských trzích a má pomáhat především zákazníkům v orientaci na farmářských trzích.

Prodejci, kteří se zavážou k jeho dodržování, budou pro nakupující na první pohled odlišitelní v blízké budoucnosti speciálním logem. Cílem formulace kodexu, na které s Ministerstvem zemědělství spolupracují nejvýznamnější organizátoři trhů, je zabránit možné devalvaci a ochránit původní smysl farmářských trhů: Umožnit zákazníkům větší výběr skutečně čerstvých, kvalitních potravin přímo od producentů.

Farmářské tržiště Jiřák, Kubáň, Náplavka a nově také František na Praze 1, mají již od začátku působnosti svůj tzv. farmářský kodex, který obsahuje soubor doporučení a pravidel pro své prodejce. Hlavní myšlenkou těchto farmářských tržišť je prodávat české a kvalitní suroviny, prostřednictvím českých farmářů a prodejců. Obsahuje ale také výjimky v mořských ryb nebo olivového oleje z malé rodinné farmy na jihu Španělska.

Na formulaci Kodexu, který Ministerstvo zemědělství iniciovalo, se podíleli například zástupci Asociace krajů, Svazu města a obcí a Sdružení místních samospráv, ale především významní organizátoři trhů, protože kodex chtěl vycházet a z jejich konkrétních zkušeností, aby co nejlépe odpovídal místním podmínkám a nestal se další nepotřebným a prázdným byrokratickým spiskem. Zveřejnění kodexu farmářských trhů je dalším koncepčním krokem ministerstva v dlouhodobém tažení za podporu kvalitních domácích potravin a jejich co nejkratší a nejpřímější cesty od výrobce k zákazníkovi. (pokr.)

„Snažíme se zajistit, aby na trhu prodávali skutečně farmáři a drobní výrobci, kteří jinak mají třeba problém prorazit do běžné tržní sítě, a ne překupníci,“ vysvětlil ministr Fuksa. „Stále častěji se přesvědčujeme o tom, že zákazník chce a potřebuje dostat pravdivé a úplné informace o zboží, které si vybírá. Základní zásadou je jednoznačně dohledatelnost, tedy jasná identifikace původu prodávaného zboží i pěstitelů nebo chovatelů, jejichž produkty se na trzích prodávají,“ dodal ministr.

„Organizátor se farmářského tržiště se svobodně rozhodne, zda se k základnímu kodexu přihlásit anebo ne. Pokud se však přihlásí, nejenom, že je povinen ho dodržovat, ale je povinen především dozírat na dodržování původu a kvality prodávaného zboží u jeho prodejců. Pokud spotřebitel uvidí na certifikovaném tržišti např. nečeskou potravinu, jako např. mořské ryby, taková vyjímka je možná, avšak při zachování vysoké kvality produktu a jeho jedinečnosti v našich zeměpisných šířkách. Pokud vznikne Asociaice farmářských tržišť, pak navrhneme, aby podíl zahraničních výrobců na českých farmářských tržištích byl do 10%.“, říká Jiří Sedláček organizátor farmářských tržišť Kubáň, Náplavka, Jiřák a František v Praze.

Primárním kontrolorem a ukazatelem kvality zboží i trhu bude samotný zákazník, který však musí dostat co nejvíce informací, aby věděl, jaké standardy má na trzích očekávat a také vyžadovat. Role Ministerstva při přípravě kodexu byla a i dále bude hlavně koordinační a koncepční, naplňování kodexu zajistí samotný organizátor.

Kodex_Farmarskych_trhu.doc Kodex_Farmarskych_trhu.doc (35,50 KB)

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44             1
45 2 3 4 5 6 7 8
46 9 10 11 12 13 14 15
47 16 17 18 19 20 21 22
48 23 24 25 26 27 28 29
49 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,