Fakt: biopotraviny jsou kvalitnější

Z právě vydané zprávy o předběžných výsledcích čtyřletého vědeckého výzkumu financovaného Evropskou unií vyplývá, že bioprodukty jsou zdravější než jejich konvenční protějšky a mohou prodlužovat život.  Výzkum, vedený Britskou universitou v Newcastlu, zjistil, že bioprodukty mají vyšší obsah antioxidantů a dalších pro zdraví důležitých látek.

Zjištění z výzkumu, který má rozpočet přes 18 milionů eur a který je první a největší systematický výzkum zabývající se fyziologickými vlastnostmi produktů pocházejících z různých typů zemědělského hospodaření, čeká v následujícíh 12 měsících hodnocení a vydání.

Studie naznačuje, že největší rozdíly mezi bio a nebio produkty jsou u mléka. Bio mléko obsahuje o více než 60 procent více antioxidantů než nebio mléko.

Vědecký tým dále zjistil, že bio ovoce a zelenina obsahují až o 40 procent více antioxidantů než jejich konvenční protějšky. Vědci se domnívají, že antioxidanty snižují riziko rakoviny a srdečních onemocnění. Bio ovoce a zelenina také obsahovaly vyšší množství zdraví prospěšných minerálů jako je zinek a železo.

Profesor Carlo Leifert, koordinátor projektu, řekl, že studie ukázala několik rozdílů, které vyžadují další výzkum. „Co nás nyní zajímá je zjistit, proč existuje tolik rozdílů," řekl Prof. Leifert. „Co v zemědělském systému způsobuje, že některé plodiny mají vyšší obsah nutrietů a menší obsah zdraví škodlivých látek?". „Snažíme se nyní identifikovat zemědělské postupy, které tyto rozdíly způsobují", dodává.

"Výsledkem naší předběžné zprávy je rozhodnutí nevěnovat se nadále nalézáním rozdílů mezi bio a nebio produkty, to považujeme za dané, důkazů je dostatek. Nyní se náš výzkum soustředí na vysvětlení zemědělcům, kde se změny berou a následně vytvořit agronomické postupy...které zemědělcům umožní dále zlepšovat nutriční vlastnosti jejich produkce."

Důkazy z tohoto čtyřletého výzkumu ukončí roky debat o kvalitách biopotravin.

Podle Profesora Carlo Leiferta jsou rozdíly natolik významné, že biopotraviny by mohli pomoci zvýšit příjem nutričních látek lidem, kteří nekonzumují doporučovaných pět porcí ovoce a zeleniny denně. "Pokud by bio ovoce a zelenina obsahovala jen o 20 procent více antioxidantů a nemohli byste své děti přemluvit k pěti porcím denně, stačily by čtyři,", říká.

Vědci pěstovali ovoce a zeleninu a chovali dobytek na vedle sebe ležících ekologických a konvenčních polích na farmě u University v Newcastlu a dalších místech v Evropě. Zjistili, že obsah antioxidantů v mléku ekologicky chovaných krav byl až o 90 procent vyšší než u konvenčních krav. Zjistili také, že bio rajčataa pěstovaná v Řecku měla vyšší hladinu antioxidantů, včetně flavonoidů, o kterých se věří že snižují riziko srdečních onemocnění.

Jako u jiných studií i zde výsledky ukazují řadu významných kolísání, kdy například konvenční plodiny ukazují vyšší obsah některých vitamínů než bio plodiny. Ale vědci potvrzují, že celkový trend ukazuje na to, že bio ovoce, zelenina a mléko mají větší pravděpodobnost obsahu vyšších hladin pro zdraví vhodných látek. K látkám, které byly u bioproduktů nalezeny ve vyšších množstvích, patří vitamin C, stopové prvky jako železo, měď a zinek, a sekundární metabolity, o kterých vědci věři, že pomáhají snižovat riziko rakoviny a srdečních onemocnění.

V letošním roce bylo již zveřejněno několik výsledků výzkumů, ukazujících stejné výsledky. Desetiletý výzkum University of California, srovnávající bio a konvenční rajčata zjistil, že u bio rajčat až dvojnásobný obsah flavonoidů. Další studie ukazují na vyšší obsah pro zdraví důležitých omega 3 mastných kyselin v bio mléku.

Souhrn faktů:

- Studie ukazuje, že bio mléko obsahuje o 60 až 80 procent více nutričních látek v letních měsících a o 50 až 60 procent v zimě.
- Bio mléka má vyšší obsah vitamínu E
- Bio sýr může mít až dvakrát více vhodných nutričních látek než konvenční protějšek
- Bio rajčata, pšenice, brambory, zelí, cibule obsahují od 20 až 40 procent více antioxidantů než jejich konvenční protějšky.

- Bio špenát a zelí obsahují více minerálů, včetně železa, mědi a zinku.


 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft prosinec rgt
Po Út St Čt So Ne
48             1
49 2 3 4 5 6 7 8
50 9 10 11 12 13 14 15
51 16 17 18 19 20 21 22
52 23 24 25 26 27 28 29
1 30 31          
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,