Fairtradová města budou i v České republice

fairtrade_town_logo_maly.jpg Fairtradové město (Fairtrade Town) je status určený městům podporujícím fair trade. Koncept vznikl v Británii v roce 2001 a jeho využívání v Čes­ké republice připravují v letošním roce tři nevládní neziskové organizace: Asociace pro fair trade, Spo­lečnost pro Fair Trade a Ekumenická akademie Pra­ha.  

Cílem kampaně je osvěta fair trade a podpora pro­deje fairtradových produktů v daném městě. Pro měs­ta status představuje zajímavý marketingový nástroj, jehož prostřednictvím svým občanům a partnerům prezentují svou společenskou odpovědnost. Jedná se o aktivitu, do které se v zahraničí rádi zapojují místní občané a organizace se společným cílem: přistupovat ke spotřebě odpovědně a podpořit drobné producen­ty z rozvojových zemí.

fairtrade_towns.jpgNyní se tímto statusem pyšní 833 měst po celém světě, nejvíce jich je ve Velké Británii, Belgii a Rakousku. Projekt Fairtrade Towns je aktivní ve dvaceti ze­mích světa, populární je především v západní Evropě, prestižní statut Fair Trade Town získal např. Londýn, Dortmund nebo San Francisco.

Férové banány ve školách v Bristolu

Zadávání udržitelných veřejných zakázek představuje inves­tiční a výdajový proces spojený s veřejnou politikou. Veřejné instituce se v rámci nakupování zboží a služeb neřídí pouze svými izolovanými potřebami, ale snaží se také přispět celé společnosti. Na základě to­hoto principu ve veřejných zakázkách neupřednost­ňují nejnižší nabídkovou cenu, ale zajímají se o eko­nomicky nejvýhodnější nabídku. Tou je ta nabídka, která zaručuje k ekonomické hodnotě i určitou přidanou hodnotu sociálního nebo environmentálního charakteru.

fairtrade_bristol.jpgNa evropské půdě se tento typ zadávání veřejných zakázek objevuje přibližně od konce 90. let minulé­ho století. Příkladem dobré praxe může být britský Bristol, který je od roku 2005 nositelem prestižního statutu Fairtradového města. Místní městský úřad ve spolupráci se sítí organizací zabývajících se fair trade zadal veřejné zakázky na pracovní oblečení a obuv v kvalitě fair trade. Požadavek fair trade kvality produktů zahrnul i do nových smluv na služby v oblasti stravování pro městský úřad nebo na dodavatele do školních jíde­len – do většiny základních škol v Bristolu jsou tak nyní dodávány pouze fairtradové banány.

Město dále sponzoruje vzdělávací a osvětové aktivity na poli fair trade, mimo jiné konference škol nebo velmi úspěš­nou fair trade módní show. Běžný občan nebo i ná­vštěvník Bristolu pak může využít stále rostoucího adresáře, kde se dozví třeba to, ve kterých podnicích ve městě si může vypít fairtradovou kávu či víno, kde se dají pořídit spravedlivě obchodované šperky nebo kosmetika či které firmy jsou schopné dodat fairtra­dové nápojové automaty.

Quebec směrem k férové známce?

Město Quebec, kde žije více než půl milionu obyva­tel, by se každým dnem měl dozvědět výsledek své žá­dosti o titul férového města. Verdikt má být vynesen v průběhu léta organizací TransFair Canada, která má na starosti certifikaci v Kanadě. Kandidátka měs­ta Quebec se opírá o fakt, že se město může pyšnit existencí jednoho fair trade obchůdku či prodejního místa na deset tisíc obyvatel, jedna „férová“ restaura­ce pak připadá na dvacet tisíc obyvatel. Město propa­guje výrobky fair trade v kampani a také při akcích pro veřejnost. Quebec má v plánu dodávat „férové“ výrobky jako káva, rýže nebo olivový olej do kantýn všech svých institucí.

Pro získání prestižního statutu musí města naplnit pět kritérií:

  1. vytvořit řídící skupiny za účelem podpor y fair trade ve městě
  2. město oficiálně p odpor uje fair trade deklarací po dpory a nákupem produktů
  3. v obchodech a kavár nách jsou dostupné fairtradové produkty
  4. místní organizace podporují fair trade
  5. lokální mé dia informují o fair trade

Prosazování konceptu fairtradových měst v České republice má ve Společnosti pro Fair Trade, konkrétně Stanislav Komínek (stanislav.kominek@fairtrade_cz).

Zdroj: JAMBO zpravodaj Společnosti pro Fair Trade

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44             1
45 2 3 4 5 6 7 8
46 9 10 11 12 13 14 15
47 16 17 18 19 20 21 22
48 23 24 25 26 27 28 29
49 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,