Fairtradová města budou i v České republice

fairtrade_town_logo_maly.jpg Fairtradové město (Fairtrade Town) je status určený městům podporujícím fair trade. Koncept vznikl v Británii v roce 2001 a jeho využívání v Čes­ké republice připravují v letošním roce tři nevládní neziskové organizace: Asociace pro fair trade, Spo­lečnost pro Fair Trade a Ekumenická akademie Pra­ha.  

Cílem kampaně je osvěta fair trade a podpora pro­deje fairtradových produktů v daném městě. Pro měs­ta status představuje zajímavý marketingový nástroj, jehož prostřednictvím svým občanům a partnerům prezentují svou společenskou odpovědnost. Jedná se o aktivitu, do které se v zahraničí rádi zapojují místní občané a organizace se společným cílem: přistupovat ke spotřebě odpovědně a podpořit drobné producen­ty z rozvojových zemí.

fairtrade_towns.jpgNyní se tímto statusem pyšní 833 měst po celém světě, nejvíce jich je ve Velké Británii, Belgii a Rakousku. Projekt Fairtrade Towns je aktivní ve dvaceti ze­mích světa, populární je především v západní Evropě, prestižní statut Fair Trade Town získal např. Londýn, Dortmund nebo San Francisco.

Férové banány ve školách v Bristolu

Zadávání udržitelných veřejných zakázek představuje inves­tiční a výdajový proces spojený s veřejnou politikou. Veřejné instituce se v rámci nakupování zboží a služeb neřídí pouze svými izolovanými potřebami, ale snaží se také přispět celé společnosti. Na základě to­hoto principu ve veřejných zakázkách neupřednost­ňují nejnižší nabídkovou cenu, ale zajímají se o eko­nomicky nejvýhodnější nabídku. Tou je ta nabídka, která zaručuje k ekonomické hodnotě i určitou přidanou hodnotu sociálního nebo environmentálního charakteru.

fairtrade_bristol.jpgNa evropské půdě se tento typ zadávání veřejných zakázek objevuje přibližně od konce 90. let minulé­ho století. Příkladem dobré praxe může být britský Bristol, který je od roku 2005 nositelem prestižního statutu Fairtradového města. Místní městský úřad ve spolupráci se sítí organizací zabývajících se fair trade zadal veřejné zakázky na pracovní oblečení a obuv v kvalitě fair trade. Požadavek fair trade kvality produktů zahrnul i do nových smluv na služby v oblasti stravování pro městský úřad nebo na dodavatele do školních jíde­len – do většiny základních škol v Bristolu jsou tak nyní dodávány pouze fairtradové banány.

Město dále sponzoruje vzdělávací a osvětové aktivity na poli fair trade, mimo jiné konference škol nebo velmi úspěš­nou fair trade módní show. Běžný občan nebo i ná­vštěvník Bristolu pak může využít stále rostoucího adresáře, kde se dozví třeba to, ve kterých podnicích ve městě si může vypít fairtradovou kávu či víno, kde se dají pořídit spravedlivě obchodované šperky nebo kosmetika či které firmy jsou schopné dodat fairtra­dové nápojové automaty.

Quebec směrem k férové známce?

Město Quebec, kde žije více než půl milionu obyva­tel, by se každým dnem měl dozvědět výsledek své žá­dosti o titul férového města. Verdikt má být vynesen v průběhu léta organizací TransFair Canada, která má na starosti certifikaci v Kanadě. Kandidátka měs­ta Quebec se opírá o fakt, že se město může pyšnit existencí jednoho fair trade obchůdku či prodejního místa na deset tisíc obyvatel, jedna „férová“ restaura­ce pak připadá na dvacet tisíc obyvatel. Město propa­guje výrobky fair trade v kampani a také při akcích pro veřejnost. Quebec má v plánu dodávat „férové“ výrobky jako káva, rýže nebo olivový olej do kantýn všech svých institucí.

Pro získání prestižního statutu musí města naplnit pět kritérií:

  1. vytvořit řídící skupiny za účelem podpor y fair trade ve městě
  2. město oficiálně p odpor uje fair trade deklarací po dpory a nákupem produktů
  3. v obchodech a kavár nách jsou dostupné fairtradové produkty
  4. místní organizace podporují fair trade
  5. lokální mé dia informují o fair trade

Prosazování konceptu fairtradových měst v České republice má ve Společnosti pro Fair Trade, konkrétně Stanislav Komínek (stanislav.kominek@fairtrade_cz).

Zdroj: JAMBO zpravodaj Společnosti pro Fair Trade

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
35             1
36 2 3 4 5 6 7 8
37 9 10 11 12 13 14 15
38 16 17 18 19 20 21 22
39 23 24 25 26 27 28 29
40 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,