Fairtrade zaručuje dostatečnou výkupní cenu

Fair_trade_logo_1.jpg Ceny komodit na burze se mění. Pokud klesnou příliš nízko, hrozí pěstitelům, že budou nuceni prodávat svou kávu pod hranicí, za kterou je možné ji vypěstovat a svou prací se uživit.   

Proto v systému Fairtrade International existuje garantovaná minimální výkupní cena. Ta funguje jako záchranná síť, zvláště v posledních měsících, kdy ceny kávy klesají na velmi nízkou úroveň.

Ceny kávy na burze klesají a atakují hranici, za kterou je možné tyto komodity vypěstovat a svou prací se uživit. Na začátku listopadu 2013 káva arabika poklesla pod 1,10 dolaru (1). Pro pěstitele, kteří obchodují mimo systém fair trade to znamená, že jsou nuceni prodávat za velmi nízké ceny a často nepokryjí ani reálné náklady na vypěstování a důstojné životní podmínky. Pro pěstitele sdružené do fairtradových družstev naopak získává na důležitosti jedna z hlavních výhod certifikačního systému Fairtrade – garantovaná minimální výkupní cena. 

Garantovaná minimální výkupní cena je minimální cenou, kterou musí certifikovaný obchodník za zboží zaplatit pěstiteli. Jedná se o cenu, která pokrývá průměrné výrobní náklady, odpovídající životní úroveň a udržitelnou obživu pěstitelů. Pro pěstitele představuje silnou záchrannou síť v případě, že ceny komodity na trhu klesnou příliš nízko a pěstitelé by tak byli nuceni prodávat za ceny, ze kterých není možné se uživit. V případě, že je na burze tržní cena komodity naopak vyšší než garantovaná minimální cena, pak musí obchodník za výrobek zaplatit alespoň cenu tržní. K tomu dochází nejčastěji při celosvětově významném úbytku úrody, například z důvodu sucha nebo mrazu. U prané arabiky se minimální výkupní cena naposledy měnila v květnu 2011, kdy stoupla z 1,25 dolaru na 1,40 dolaru za libru kávy. Na stránkách Fairtrade Internationallze najít přesnou informaci, za jakou minimální cenu musí jednotlivé fairtradové komodity certifikovaný obchodník od certifikovaného pěstitelského družstva nakoupit.

vykupni_ceny_fairtrade445.jpgGarantovaná minimální výkupní cena v systému certifikace Fairtrade bývá občas předmětem kritiky. Nebylo by lepší nechat výkupní ceny čistě na fungování trhu? Nízká výkupní cena by přece měla dát pěstiteli jasný signál, že o jeho produkt není na trhu zájem nebo jeho nadbytek. Trh by ho měl nutit k přechodu na pěstování jiného produktu, u kterého je poptávka vyšší. Přechod na jinou komoditu je ale většinou otázkou 2-4 let a to se tržní cena několikrát opět změní. Pokud je primárním zájmem udržitelná produkce a spravedlivá odměna pro pěstitele, pak je stanovování minimální výkupní ceny v současném nastavení mezinárodního obchodu zřejmě nejlepším možným řešením.

Pro pěstitele znamená garantovaná minimální cena jednu z největších výhod certifikace Fairtrade a zásadní rozdíl v jejich životech. Nemusí se zadlužovat, mohou plánovat produkci a posílat děti do školy, uživí se vlastní prací. Druhou velkou výhodou je čerpání již zmíněného sociálního příplatku, o jehož využívání demokraticky rozhodují členové družstva a sami se rozhodují, zda ho využijí pro rozvoj obchodu, sociální nebo vzdělávací projekty. 

Zdroj: převzato z NaZemi.cz, autor Stanislav Komínek

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44         1 2 3
45 4 5 6 7 8 9 10
46 11 12 13 14 15 16 17
47 18 19 20 21 22 23 24
48 25 26 27 28 29 30  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,