Fairtrade trvá na dodržování lidských práv

sber_kavy.jpg Fairtrade chce více spolupracovat s firmami a vládami na zajištění toho, aby zákony v budoucnosti systematicky řešily ohrožování lidských práv a životního prostředí v dodavatelských řetězcích.  

S tím, jak ekonomické následky pandemie covid-19 nadále umocňují zranitelnost farmářů a dělníků globálního Jihu, přidává se Fairtrade k výzvě po zavedení legislativy HRDD (Human Rights Due Diligence) stanovující povinné dodržování lidských práv.

„Fairtrade prohlašuje, že dobrovolná opatření společností nejsou dostatečná při řešení porušování lidských práv, ani neřeší chudobu a poškozování životního prostředí,“ uvádí Darío Soto Abril, generální ředitel organizace Fairtrade International. „Povinnosti veřejných úřadů i firem musí být v této oblasti právně zakotveny, jinak se nám nikdy nepodaří zabránit stále se rozšiřujícímu bezpráví v dodavatelských řetězcích. Naše postavení a doporučení, která dnes vydáváme, nám pomohou vydláždit cestu k prosazení závazné legislativy,“ dodává.

Fair_trade_deti.jpgEvropská unie a několik vlád již otevřeně oznámilo své odhodlání vytvořit nebo posílit mechanismy takového prověřování. Po legislativě HRDD volají i jiné nevládní organizace a odborové svazy. Fairtrade se k nim nyní přidává a vydává Vizi řádné péče o lidská práva a životní prostředí, která nastiňuje pozici Fairtrade a poskytuje konkrétní doporučení, jak posílit právní rámec zodpovědného obchodního jednání a společenské odpovědnosti firem.

Legislativa stanovující povinnost řádné péče je potřebná k tomu, aby se společnosti nemohly vyhnout právním následkům při prokázaném porušování lidských práv nebo poškozování životního prostředí. To je obzvláště důležité pro drobné farmáře a znevýhodněné pracovníky, jako jsou ženy a děti, jejichž životní podmínky se kvůli krizi související s pandemií covid-19 zhoršily a kteří žijí na frontové linii klimatické krize.

Zvyšující se počet společností navíc volá po závazné legislativě HRDD platné na úrovni EU. Některé společnosti dokonce vynakládají nemalé úsilí na respektování lidských práv a životního prostředí v rámci své vlastní činnosti. Mnohé další ovšem přispívají ke zneužívání v rámci dodavatelských řetězců, ať už vědomě nebo svou nečinností. Obecné zásady Organizace spojených národů pro lidská práva uvádí, že každá obchodní organizace má povinnost respektovat lidská práva.

Respektování lidských práv v dodavatelských řetězcích

V souladu s těmito principy a několika klíčovými požadavky na posílení a ochranu základních lidských práv farmářů a dělníků a na ochranu životního prostředí vyzývá organizace Fairtrade k vytvoření legislativy HRDD, která:

  • přikazuje společnostem vyhodnocovat a měnit obchodní a nákupní praktiky, které v jejich dodavatelském řetězci přispívají k poškozování lidských práv a životního prostředí nebo toto poškozování způsobují,
  • požaduje po společnostech, aby řešily nejzávažnější problematiku lidských práv a životního prostředí, namísto toho aby se vyhýbaly vysoce rizikovým oblastem získávání zdrojů,
  • zahrnuje celé dodavatelské řetězce,
  • uznává důstojný příjem a minimální příjem jako neoddělitelné součásti lidských práv a vnímá je jako nepostradatelný článek ochrany lidských práv a životního prostředí a jejich praktického prosazování,
  • vyzývá vlády a obchodní společnosti, aby farmáři a dělníci byli v centru pozornosti politiky HRDD, aby se při tvorbě legislativy HRDD na prověřování lidských práv uplatňoval tzv. přístup zdola nahoru a aby bylo prověřování lidských práv angažovaně začleněno do korporátní politiky, tak jako jakýkoli jiný přístup související s lidskými právy.
Zdroj: tisková zpráva

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,