Fairově: Pět let podpory férovému obchodování

fairove_1.jpg Značka Fairově slaví páté narozeniny. Od svého založení v červnu 2006 se z původně malého rodinného podniku stala stabilní firma Fairově s.r.o. nabízející více než 80 kategorií fair trade zboží a nadšeně propagující ideu férového obchodování.  

Základní myšlenkou férového obchodování je podpora znevýhodněných výrobců z rozvojových zemí. Označení Fairtrade® na vybraných výrobcích je garancí toho, že produkty byly od výrobců odkoupeny za cenu, která jejich rodinám umožňuje důstojnou existenci. Idea fair trade rovněž klade důraz na dodržování základních norem pracovního práva a ochrany životního prostředí.

Jak vysvětluje jednatel společnosti Fairově Martin Kobera, díky úspěšnému prodeji tohoto zboží se projekt rozrostl do velkých rozměrů: „Jak jsem se mohl sám přesvědčit v Africe, fair trade dnes, to je obrovská síť rozvojových programů, do které jsou zapojeny stovky organizací. Zisk z prodeje fair trade výrobků se dále využívá ke zvyšování konkurenceschopnosti výrobců a rozvoje místní infrastruktury. Významně tak přispívá ke zvyšování životní úrovně,“ dodává Kobera.

Nejčastější typem fair trade zboží jsou káva, kakao a čaj. 

Velké množství celosvětové produkce těchto plodin totiž vypěstují malé rodinné farmy. Například káva se pěstuje ve více než 50 zemích světa, mezi které patří i ty nejchudobnější na zeměkouli. Pro 17 až 20 milionů lidí jsou kávová zrna jediným zdrojem obživy.

Jedna z velkých přidaných hodnot fair trade zboží je jeho bio kvalita. 

„Všechny zemědělské produkty, které dovážíme z Afriky, Asie či zemí Latinské Ameriky, obsahují ručně vypěstované suroviny bez použití chemických postřiků. Všechny tyto potraviny tak de facto či de iure splňují požadavky bio certifikace,“ dodává Kobera.

I přes zpomalení ekonomického růstu obrat fair trade výrobků celosvětově roste. Potěšitelné je, že Česká republika není výjimkou: Podle analýzy České Asociace pro fair trade dosáhl u nás maloobchodní obrat s těmito produkty v roce 2010 rekordních 80 milionů korun, což je o celých 60 procent více než v roce 2009. Zlepšila se i dostupnost těchto výrobků, a to především díky tomu, že fair trade produkty nabízí zákazníkům stále více hypermarketů.

K dnešnímu datu se certifikované produkty fair trade prodávají v 60 zemích světa. Počet zemí, kde se fair trade produkty pěstují či vyrábějí, dosáhl čísla 59. 

------

Fairově s.r.o. je společnost obchodující s výrobky fair trade a propagující principy férového obchodování, založené na přímé podpoře znevýhodněných výrobních subjektů z rozvojových zemí.

Fairově s.r.o. je členem České Asociace pro fair trade, oficiálního partnera mezinárodní organizace Fairtrade FLO (Fairtrade Labelling Organizations International). Česká Asociace pro fair trade je oprávněna na území ČR propagovat ideu férového obchodování a dohlížet na správné využívání ochranné známky Fairtrade®.

Více informací o společnosti na stránkách www.fairove.cz

 

 

 

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft únor rgt
Po Út St Čt So Ne
5           1 2
6 3 4 5 6 7 8 9
7 10 11 12 13 14 15 16
8 17 18 19 20 21 22 23
9 24 25 26 27 28 29  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,