Evropský soudní dvůr vyjádřil podporu fair trade ve veřejných zakázkách

esd_110.jpg Evropský soudní dvůr vydal dlouho očekávané vyjasnění právních předpisů potvrzující, že fairtradová kritéria mohou být začleněna do vypisovaných veřejných zakázek. Potvrdila se tak správnost úsilí veřejných zadavatelů napříč Evropskou unií a revize evropských směrnic veřejného zadávání.  

Rozhodnutí Evropského soudního dvora se týkalo právní pře mezi nizozemskou vládou a Evropskou komisí. Privincie North Holland zveřejnila v roce 2008 svou veřejnou zakázku na zajištění dodávky nápojových automatů s certifikační známkou Max Havellar a EKO. V roce 2010 dala Evropská komise privincii k soudu za údajné nedodržování evropských pravidel veřejného zadávání.

Na jednání 10. května 2012 Evropský soudní dvůr jasně uvedl, že veřejní zadavatelé mohou volit kritéria environmentální nebo sociální povahy. Explicitně Soud uvedl, že je možné v kritériích veřejné zakázky odkazovat na požadavek "zda je produkt fairtradového původu". Díky tomu mohou veřejní zadavatelé dát přednost nabídce, která zahrnuje fairtradová kritéria.

Rozhodnutí soudu také potvrzuje, že veřejní zadavatelé mohou odkazovat na environmentální vlastnosti fair trade (např. žádné pesticidy, žádné geneticky modifikované organismy) jako součást technických specifikací veřejné zakázky. Dle ESD je vhodné sociální aspekty přidávat do podmínek plnění zakázky.

Soud také zmínil, že zadavatel nepostupoval v souladu s platnými směrnicemi v odkazování pouze na konkrétní certifikační známky bez detailní specifikace požadavků (základních fairtradových principů), které známka naplňuje. Evropský soudní dvůr je názoru, že je potřeba tyto kritéria uvádět. Jednotlivé certifikační známky (Fairtrade, Max Havelaar) jsou však Evropským soudním dvorem považovány za platný prostředek k ověření naplnění požadavků (uvedených kritérií), zadavatel musí zároveň umožnit jiné důkazní prostředky. Tento postup se shoduje s doporučením v brožuře Nakupujeme férově!, kterou vydalo NaZemi v roce 2011.

Celkově je rozhodnutí dobrou zprávou pro celé fairtradové hnutí, protože potvrzuje, že je možné v souladu se současnými evropskými směrnicemi využívat fair trade v procesu veřejného zadávání.

Rozhodnutí přichází v době, kdy Evropská komise reviduje směrnice týkající se veřejného zadávání na evropské úrovni. Důležité nyní bude, zda nové směrnice budou v technických specifikacích umožňovat odkazovat na sociální aspekty výrobního procesu.

Zdroj a foto: NaZemi

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft březen rgt
Po Út St Čt So Ne
8             1
10 2 3 4 5 6 7 8
11 9 10 11 12 13 14 15
12 16 17 18 19 20 21 22
13 23 24 25 26 27 28 29
14 30 31          
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Kuba: lehátko [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/...
Lidl již prodal 10 milionů porcí fair trade kávy,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,