Evropský parlament dal zelenou pěstování GMO v Evropě

gmo_kukurice_wiki110.jpg Členské státy se ale nyní mohou sami rozhodovat, zda na svém území budou pěstovat geneticky modifikované plodiny či ne.   

Geneticky modifikované plodiny, jejichž pěstování v budoucnu povolí Evropská unie, budou moci členské státy na svých územích zakázat. Jako argumentaci mohou použít sociálně-ekonomické aspekty, územní plánování, zemědělskou politiku či rizika pro zdraví a životní prostředí. 

Zákaz se může vztahovat jak na celé území státu, tak na vybrané oblasti. Evropská směrnice o geneticky modifikovaných plodinách, kterou 13. 1. 2015 schválil Evropský parlament, tak nepřímo umožňuje veřejnosti podílet se výrazněji než dříve na rozhodnutí, zda ve své zemi pěstovat GMO či ne. 

Řada evropských zemí považuje tento krok za možnost, jak na svých územích GMO zakázat. Ochrannou klauzuli, která neumožňuje pěstování GMO na jejich území, již dříve přijali Rakousko, Bulharsko, Řecko, Německo, Maďarsko, Itálie, Lucembursko a Polsko.

Pěstování GM plodin

Ze zemí EU se GM plodiny pěstují ve Španělsku, České republice, Rumunsku, Portugalsku a Slovensku; celkově naploše odpovídající rozloze 0,21 % celoevropské výměry orné půdy.

Úplný přehled vydaných povolení a posuzovaných žádostí o uvádění GM rostlin na trh v Evropské unii jek dispozici zde. Údaje pocházejí ze stránek Evropské komise, Generálního ředitelství pro zdraví a spotřebitele, a dále z databáze Cartagenského protokolu o biologické bezpečnosti - Biosafety Clearing House. Tabulky jsou přehledně uspořádány podle druhu plodiny (kukuřice, sója, bavlník, řepka), dále jsou zahrnuty i okrasné rostliny (GM karafiáty).

Označování GM potravin a krmiv

Balené produkty sestávající z GMO nebo je obsahující, potraviny vyrobené z GMO nebo krmiva vyrobená z GMO, které jsou uvedené na trh v souladu s právními předpisy Společenství, musí mít na etiketě uvedena slova „Tento produkt obsahuje geneticky modifikované organismy“ nebo „Tento produkt obsahuje geneticky modifikovaný/ou/é (jméno organismu/organismů)“.

Označování se nevztahuje na potraviny obsahující GMO, jehož podíl v jednotlivých složkách nebo v jednosložkové potravině není vyšší než 0,9 % za předpokladu, že přítomnost tohoto materiálu je náhodná nebo technicky nevyhnutelná. Povinnost označovat GM potraviny a krmiva mají samozřejmě i dovozci. Například výrobcům z Kanady a USA, kteří vyvážejí do EU, tak vznikají dodatečné náklady na označování. Ve výše uvedených státech a dalších zemích světa není označování GM potravin a krmiv povinné.

Podrobnosti schváleného dokumentu EU zde

V dalších článcích přinášíme reakci PRO-BIO Svazu ekologických zemědělcůČeské technologické platformy pro ekologické zemědělství.

Foto: Lindsay Eiynk, Wikimedia

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
35             1
36 2 3 4 5 6 7 8
37 9 10 11 12 13 14 15
38 16 17 18 19 20 21 22
39 23 24 25 26 27 28 29
40 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,