Evropská komise chce udržovat spotřebitele v nevědomosti

Na_etikete_z__la__i110.jpg Nový nezávislý průzkum prokazuje, že 8 z 10 českých spotřebitelů chce vědět, jaký způsob chovu byl využit při výrobě jejich masných a mléčných výrobků.   

78 % českých spotřebitelů požaduje, aby se značení podle způsobu výroby, které zřetelně označuje způsob chovu využitý při výrobě potravin, rozšířilo na masné a mléčné výrobky. Téměř dvě třetiny respondentů odpověděly, že životní pohoda hospodářských zvířat je důležitá, když se rozhodují při nákupu potravin.

Přestože podobné výsledky byly zjištěny i v dalších zemích Evropské unie, Evropská komise se této změně brání a chce udržovat spotřebitele v nevědomosti o tom, odkud jejich potraviny doopravdy pocházejí.

Romana Šonková, vedoucí kampaně Na etiketě záleží v České republice, říká: “Nedávný skandál s koňským masem zasadil silnou ránu důvěře spotřebitelů ve značení potravin. Pokud chce Komise naši důvěru obnovit, musí zajistit, abychom dostávali poctivé informace o původu potravin.”

Na podporu zavedení značení masných a mléčných potravin podle způsobu výroby uspořádala organizace Společnost pro zvířata ve spolupráci s hlavním partnerem kampaně Na etiketě záleží organizací Compassion in World Farming happening s názvem “Nedržte nás v nevědomosti - chceme srozumitelné a poctivé značení potravin”.  Akce proběhla včera 10. září v rámci Ekofestivalu na Náměstí Míru v Praze. Příznivci kampaně s transparenty a nákupními košíky a taškami dali veřejně najevo, že nechtějí být dále udržováni v nevědomosti a přejí si vědět, z jakého chovu pocházejí zvířata poskytující jim potraviny. Jedině tak budou moci svým nákupem přispět k rozšíření chovů šetrnějších ke zvířatům.

Na_etikete_z__le____445.jpgKampaň Na etiketě záleží požaduje zavedení povinného značení všech masných a mléčných výrobků v EU podle způsobu výroby. Tato forma označování se již vyžaduje u vajec prodávaných v EU od roku 2004. Od té doby se všechna vejce musí označovat jako “vejce nosnic v klecích”, “vejce nosnic v halách”, “vejce nosnic ve volném výběhu” nebo “vejce nosnic v ekologickém chovu”. Tato jednoduchá změna dramaticky zvýšila výrobu vajec v neklecových chovech2. Značení ryb podle způsobu lovu uzákonila EU v červnu 2013.

Dita Michaličková, předsedkyně Společnosti pro zvířata – ZO ČSOP, říká: “Přestože existuje značení vajec podle způsobu výroby a nový právní předpis EU o značení ryb podle způsobu lovu, spotřebitelé nemají informace o způsobech a typech chovů hospodářských zvířat, z nichž pochází mléko a maso. Zdali se jedná o chovy fabrikové – intenzivní, průmyslové nebo o chovy extenzivní, ve kterých mají zvířata větší šanci na prožití lepšího života, v jeho limitované délce.“

Romana Šonková dodává: “Spotřebitelé, kteří se snaží nakupovat výrobky ze zvířat chovaných v dobrých životních podmínkách a s lepší životní pohodou, to mají velmi těžké. Na mnoha etiketách masných a mléčných výrobků se používají zavádějící nápisy jako např. „selský“ nebo „domácí“ a obrázky spokojených zvířat ve venkovních chovech, i když byla zvířata chována ve standardních intenzivních velkochovech. Jak to vidíme u vajec, spotřebitelé mají moc zlepšovat způsoby chovu zvířat, ale mohou to dělat jedině tehdy, když na výrobcích, které kupují, je pravdivá a srozumitelná informace.“ 

Zdroj: Tisková zpráva partnerů kampaně Na etiketě záleží

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Dáváte při nákupu kávy a čokolády přednost fair trade výrobkům?
Kupuji jen fair trade. 62%
Pokud je v nabídce prodejny, upřednostním. 27%
Občas vyzkouším. 6%
Ne. 3%

 Kalendář akcí

lft 2018 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
35           1 2
36 3 4 5 6 7 8 9
37 10 11 12 13 14 15 16
38 17 18 19 20 21 22 23
39 24 25 26 27 28 29 30
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,
nina: Dobrý den. Thymovar je opravdu skvely+ se chci zeptat na nejakou prevenci...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Martina24: Toto sú zaujímavé postrehy...
Studie: ekologické hospodaření snižuje vliv zemědělství na klimatické změny,
Karolina: Skvělý nápad, jak zabránit klíčení a to bez použití chemie!...
Ekologická revoluce ve skladování brambor,
Vlastimil: Chci objednat husu asi 4-5 kg na Svatého Martina. Jak ji mohu objednat?...
Je libo domácí svatomartinskou husu nebo kachnu?,
Roman: druhým rokem dělám právě prevenci ohledně varroa. A to tím že vždy...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Monika: Dobrý den,krásně jste to shrnul,sepsal.Ani nevím kdy jsem prvně vyprala...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
David: Dobrý den přátelé, chtěl bych poprosit VÁS Odpovědět na několik...
Jak výživa zvířat ovlivní chuť a kvalitu produktu?,