Evropané žádají mléko ve skle

Kdyby bylo v obchodě k dispozici, upřednostnilo by mléko ve skleněných lahvích 41 % českých spotřebitelů. Jogurtům ve skle by dalo přednost dokonce 46 % spotřebitelů.  

V segmentu jogurtů je sklo nejvíce preferovaným obalovým materiálem, a to jak mezi českými, tak i evropskými spotřebiteli. Vyplynulo to z exkluzivního průzkumu, který pro Evropskou federaci výrobců obalového skla (FEVE) provedla agentura InSites. Tento rozsáhlý průzkum, kterého se zúčastnilo 6200 evropských domácností, je jedním z nejkomplexnějších, jaký kdy v obalovém průmyslu proběhl. Uskutečnil se ve dvanácti evropských státech včetně České republiky.

K největším příznivcům mléka ve skle patří Italové, kde je preferuje 57 % spotřebitelů, nejmenší zájem mají naopak Portugalci (10 %). Situace u našich nejbližších sousedů je podobná jako v ČR, např. v Rakousku by mléko ve skle upřednostnilo 47, v Německu 41 a v Polsku dokonce 52 % spotřebitelů. V celé Evropě by mléko ve skle upřednostnilo 40 % spotřebitelů.

Obdobná situace jako u mléka je i u jogurtů. Mezi největší zastánce jogurtů ve skle patří Italové (50 % preferujících spotřebitelů) a Turci (dokonce 58 %). Na druhé straně pomyslného žebříčku jsou opět Portugalci (18 %). Ze sousedních států jsou na tom Německo (42 %) a Rakousko (48 taveny_syr_amalka_1.jpg%) podobně jako Česká republika, v Polsku preferuje jogurty ve skle 34 % spotřebitelů. V celé Evropě jogurty ve skle preferuje 38 % spotřebitelů, a sklo je tak nejpreferovanějším obalem v tomto segmentu (následují plastové obaly preferované 34 % a kartonové obaly upřednostňované 22 % spotřebitelů).

Zatím jediným výrobcem biomléka ve skleněných obalech je v České republice Mlékárna Velké Meziříčí, která do skla balí čerstvé mléko, zakysanou smetanu, smetanu ke šlehání, tavený sýr (na obrázku) a jogurt.

Sklo vnímáme jako šetrné k životnímu prostředí

„Evropané považují sklo za nejlépe recyklovatelný obalový materiál a věří, že je také nejšetrnější k životnímu prostředí. Dávají přednost sklu, protože zachovává chuť a chrání proti kontaminaci,“ uvedl prezident FEVE Dominique Tombeur. „Tento průzkum je důležitým potvrzením toho, že spotřebitelé vnímají sklo jako obalový materiál, který více než jiné materiály zhodnocuje balený výrobek.“

Polovina dotazovaných věří, že sklo má větší pozitivní dopad na životní prostředí než ostatní obalové materiály, jako jsou plasty, plechovky a kartony. Sklo hodnotili jako obalový materiál nejšetrnější k životnímu prostředí, protože je stoprocentně recyklovatelný a znovu použitelný. 

Devět z deseti Evropanů ví, že sklo může být znovu a znovu recyklováno, aniž by se tím snížila jeho kvalita nebo vlastnosti: 82 % spotřebitelů uvedlo, že recyklují a jsou přesvědčení, že recyklace má smysl. V čele žebříčku je Německo a Rakousko, tedy země, ve kterých 90 % domácností vrací své lahve a sklenice k recyklaci.

recyklace_sklo1.jpgMnožství skleněných obalů omezené

Průzkum ukázal, že ačkoliv velká část spotřebitelů preferuje koupi mléka a jogurtů v ekologických skleněných obalech, je jejich nabídka ve většině obchodů omezená, a spotřebitelé tak mají jen malou možnost volby. Dominique Tombeur k tomu říká: „Spotřebitelé mají rádi sklo, cení si ho, a kde mohou, dávají mu přednost. Cílem naší nové kampaně ‚Sklo je jasná volba‘ je apelovat na značkové výrobce a prodejce, aby nabízeli více produktů balených ve skle a uspokojili tak lépe potřeby zákazníků.“

Zdroj: FEVE, Svět balení 5/2010

 

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft únor rgt
Po Út St Čt So Ne
5           1 2
6 3 4 5 6 7 8 9
7 10 11 12 13 14 15 16
8 17 18 19 20 21 22 23
9 24 25 26 27 28 29  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,