Evropa: Nové evropské biologo zrušeno

Nová podoba evropského biologa, tak jak byla schváleno v únoru letošního roku a měla začít platit od ledna 2009, byla zrušeno. Nové logo se totiž příliš podobalo bio logu, používaném neměckým diskontním řetězcem Aldi.  

Dalším problémem nového loga byla zkratka „bio", která se v anglicky mluvících zemích EU pro biopotraviny nepoužívá. Podle sdělení Evropské komise bude v létě letošního roku zahájena informační kampaň na podporu biopotravin se současným logem. Její součástí bude také veřejná soutěž o podobu nového celoevropského bio loga. Aby bylo na výběr nového loga dostatek času, požádá Komise Radu EU, aby o jeden rok (do 2010) posunula platnost nažízení EU 834/2007 v oblasti značení, a tedy datum, kdy začne být EU bio logo povinně uváděné na obalech biopotravin. Do té doby bude nadále platit současné evropské bio logo za stejných podmínek (tedy dobrovolné značení), dokud „nové" logo nevstoupí v platnost. V praxi to znamená, že příloha prováděcího předpisu pro nové nařízení bude shodná se současnou přílohou V nařízení rady ES 2092/91 a bude později změněna dodatkem.

Evropská komise věří, že povinné celoevropské bio logo pomůže spotřebitelům lépe rozpoznat biopotraviny a dá jim „jistotu toho, co kupují". Řada organizací ovšem tento krok kritizuje s tím, že jednotné logo by mohlo vytlačit soukromá loga certifikačních agentur nebo zemědělských svazů a proto, že jednotné logo jde proti trendu k více místním, regionálně specifickým produktům.

Ředitel komunikace Soil Association Robin Maynard k tomu řekl: „Motivem Bruselu pro povinné Euro logo je spíše harmonizace trhů na nejnižší společný jmenovatel a maximalizace globální konkurenceschopnosti spíše než propagace výhod ekologického zemědělství".

Skupina expertů v oblasti ekologického zemědělství z 21 zemí, která se minulý týden sešla v bulharském Plovdivu, aby diskutovala o budoucnosti ekologického zemědělství v Evropě v kontextu revize Společné zemědělské politiky, se také vyjádřila k novému logu EU. „Je to chaos", řekl Francis Blake, prezident IFOAM EU Group, „a bude znamenat spoustu problémů. Není možné posunout platnost pouze části nového nařízení - další časti mají také dopady na označnování biopotravin a bude to znamenat, že řada výrobků bude muset měnit etikety dvakrát. To je pro trh absolutně nepřijatelné. Nejlepším řešením by bylo kompletně zrušit požadavek na povinné logo, což byl vždy velmi kontroversní bod. Pak může nové  nařízení bez problémů začít fungovat od ledna tak, jak je plánováno".

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft prosinec rgt
Po Út St Čt So Ne
48             1
49 2 3 4 5 6 7 8
50 9 10 11 12 13 14 15
51 16 17 18 19 20 21 22
52 23 24 25 26 27 28 29
1 30 31          
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,