Evropa: Nové evropské biologo zrušeno

Nová podoba evropského biologa, tak jak byla schváleno v únoru letošního roku a měla začít platit od ledna 2009, byla zrušeno. Nové logo se totiž příliš podobalo bio logu, používaném neměckým diskontním řetězcem Aldi.  

Dalším problémem nového loga byla zkratka „bio", která se v anglicky mluvících zemích EU pro biopotraviny nepoužívá. Podle sdělení Evropské komise bude v létě letošního roku zahájena informační kampaň na podporu biopotravin se současným logem. Její součástí bude také veřejná soutěž o podobu nového celoevropského bio loga. Aby bylo na výběr nového loga dostatek času, požádá Komise Radu EU, aby o jeden rok (do 2010) posunula platnost nažízení EU 834/2007 v oblasti značení, a tedy datum, kdy začne být EU bio logo povinně uváděné na obalech biopotravin. Do té doby bude nadále platit současné evropské bio logo za stejných podmínek (tedy dobrovolné značení), dokud „nové" logo nevstoupí v platnost. V praxi to znamená, že příloha prováděcího předpisu pro nové nařízení bude shodná se současnou přílohou V nařízení rady ES 2092/91 a bude později změněna dodatkem.

Evropská komise věří, že povinné celoevropské bio logo pomůže spotřebitelům lépe rozpoznat biopotraviny a dá jim „jistotu toho, co kupují". Řada organizací ovšem tento krok kritizuje s tím, že jednotné logo by mohlo vytlačit soukromá loga certifikačních agentur nebo zemědělských svazů a proto, že jednotné logo jde proti trendu k více místním, regionálně specifickým produktům.

Ředitel komunikace Soil Association Robin Maynard k tomu řekl: „Motivem Bruselu pro povinné Euro logo je spíše harmonizace trhů na nejnižší společný jmenovatel a maximalizace globální konkurenceschopnosti spíše než propagace výhod ekologického zemědělství".

Skupina expertů v oblasti ekologického zemědělství z 21 zemí, která se minulý týden sešla v bulharském Plovdivu, aby diskutovala o budoucnosti ekologického zemědělství v Evropě v kontextu revize Společné zemědělské politiky, se také vyjádřila k novému logu EU. „Je to chaos", řekl Francis Blake, prezident IFOAM EU Group, „a bude znamenat spoustu problémů. Není možné posunout platnost pouze části nového nařízení - další časti mají také dopady na označnování biopotravin a bude to znamenat, že řada výrobků bude muset měnit etikety dvakrát. To je pro trh absolutně nepřijatelné. Nejlepším řešením by bylo kompletně zrušit požadavek na povinné logo, což byl vždy velmi kontroversní bod. Pak může nové  nařízení bez problémů začít fungovat od ledna tak, jak je plánováno".

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,