Evropa: Kontroverze okolo nového biologa EU

Výběr tří návrhů nového loga pro biopotraviny vyráběné v zemích Evropské unie vyvolal v minulých několika týdnech po celé Evropě značnou polemiku.    

 

Evropská komise spustila 7. prosince hlasování o novém evropském biologu. Tři zveřejněné návrhy však vyvolaly velkou nevoli v bio sektoru napříč Evropou. Řada organizací a jednotlivců je zklamána, protože ani jedno vybrané logo jednoznačně nevyjadřuje principy ekologického zemědělství.

V Německu se dokonce šíří iniciativa celé hlasování sabotovat a nehlasovat. Jejím iniciátorem je německý právník, specialista na evropské právo o ekologickém zemědělství, Hanspeter Schmidt.

nove_EU_biologo_1.jpgTři loga, o kterých nyní může veřejnost hlasovat, byly vybrány z 3 400 návrhů studentů z celé Evropy. Odborná komise vybrala deset nejlepších podle toho, jak dalece splnila předem definovaná kritéria: kreativitu a originalitu návrhu, universální působení, designérskou čistotu a nadčasovost. Nové logo mělo reprezentovat EU jak uvnitř, tak vně jejích hranic. Mělo být snadno zapamatovatelné a spojitelné s EU a ekologickým zemědělstvím bez použití jakýchkoli slov nebo písmen.

Po pečlivém přezkoumání právníků zbyla jen tato tři – jen ta nebyla podobná s žádným existujícím logem.

V zadáni soutěže bylo dáno, že logo musí být jen grafický symbol a nesmí obsahovat text, například „bio“, „organic“, „eko“ a podobně, z důvodů jazykové univerzálnosti. Z výsledků výběru je ovšem zřejmé, že se samotným symbolem si logo nevystačí. Nevyjadřuje totiž téměř nic, co by se dalo spojit s ekologickým zemědělstvím. IFOAM EU Group proto Komisi doporučí doplnit symbol textem v dané jazykové verzi, v češtině například „Ekologické zemědělství“.

__esk___biologo.jpgVybrané logo budu povinně označovat každou biopotravinu vyrobenou v EU od července 2010. Vedle nového evropského loga mohou ovšem být nadále na obalech používána národní biologa či logo soukromých kontrolních organizací, včetně českého biologa.

Evropská komise původně jedno logo sama navrhla, to ovšem muselo být staženo, jelikož bylo příliš podobné již existujícímu logu.

Pravidla pro užívání nového loga určují, že pod vlastním symbolem musí být na obalu umístěn textový a číselný kód kontrolní organizace (například CZ-BIO-KEZ-01). Možným řešením by mohlo být, kdyby komise, v rámci technické úpravy legislativního návrhu, souhlasila s přidáním textu, označujícího v dané řeči produkty ekologického zemědělství, například “bio”, “eko” či “eco”.

IFOAM EU Group bude také po komisi žádat informační kampaň, aby se nové logo dostalo do povědomí spotřebitelů.

„Prostřednictvím online hlasování chce Evropská komise zajistit, aby se nové logo líbilo co nejvíce lidem. Toto otevřené výběrové řízení zároveň přispívá k širšímu cíli, a to, aby si lidé uvědomili důležitost odvětví ekologického zemědělství,“ uvedla komisařka pro zemědělství a rozvoj venkova Mariann Fischer Boelová.

 

Pokud se vám některé z vybraných návrhů líbí, hlasujte zde, hlasování končí 31.ledna 2010. Svůj hlas některému z log již dalo více než 50 000 Evropanů.

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Příspěvky

Evropa: Kontroverze okolo nového biologa EU Odpovědět   Petr Weidenthaler 5. 01. 2010, 09:03:12
To by mě zajímalo, proč to ti Němci chtěli bojkotovat? Že by ze stejného důvodu, z jakého se tomu zde (http://neviditelnypes.lidovky.cz/ekologie-zelena-frnda-0tl-/p_politika.asp?c=A091209_185427_p_politika_wag ) vysmívá Václav Vlk? (Zajímavá diskuse!)
Re:Evropa: Kontroverze okolo nového biologa EU Odpovědět   Tom Václavík 20. 01. 2010, 09:01:11
Milí Petře,
nevím, co Němcům a ostatním na návrzích tolik vadí. Doporučuji přečíst si komentář k návrhům log od mého kolegy z poroty, Urse Nigliho ze švýcarského Fibl. Jeho komentář zde: http://www.fibl.org/en/service-en/news-archive/news/article/new-eu-organic-logo-comment-on-the-suggested-logos.html
Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,