Evropa bez GMO potřebuje Německo

Evropská skupina IFOAM společně s ekologickými zemědělci z Francie, Maďarska, Rakouska a Řecka vybídli německou ministryni zemědělství Ilse Aignerovou, aby respektovala jejich právo na národní zákaz geneticky modifikované kukuřice. Při příležitosti zahájení veletrhu BioFach v Norimberku požádala koalice farmářů o německou podporu za situace, kdy má o problému rozhodovat Rada ministrů EU na svém zasedání začátkem března.    

Farmáři předali německé ministryni vzkaz, že GMO-free Evropa potřebuje Německo a upozornili na fakt, že hlasování Německa při nadcházející schůzce Rady ministrů je rozhodující pro budoucnost GMO-free zemí v Evropě.

„Toto může být jedním z následků", řekl Marco Schlüter, ředitel IFOAM EU Group, když se minulý týden bavorský ministr zemědělství Soeder dožadoval práva vyhlásit Bavorsko GMO-free regionem. Ministryně Aignerová sama pochází z Bavorska a tudíž by neměla používat dvojí metr při rozhodování uvnitř Německa a pro účely EU.

Čtyři výše uvedené státy zakázaly jedinou komerčně pěstovanou GMO plodinu v Evropské unii, tj. kukuřici MON810, vzhledem k vážným bezpečnostním hrozbám. Nedávná studie zadaná rakouským ministerstvem zdravotnictví ukazuje, že krmení myší geneticky modifikovanou kukuřicí může mít nepříznivé následky na jejich mláďata, zmínil Rudi Vierbauch, prezident rakouské asociace ekologických zemědělců Bio Austria. Dokud nebudou existovat studie, které by vyvrátily tyto hrozby, je kultivace a používání GMO nezodpovědné.

Evropská komise, která prosazuje zrušení těchto národních zákazů, by měla akceptovat suverenitu zemí pro zavádění národních zákazů a jejich platnost uvnitř států EU. Možnost zakázat GMO musí být v rukou místních orgánů, dodal Thomas Dosch, prezident německé organizace ekologických zemědělců Bioland. Eva Acsová, představitelka maďarských organizací pro ekologické zemědělství, vysvětlila, že Maďarsko potřebuje podporu Německa, aby ochránilo svůj specifický ekologický systém a produkci osiva. Rene Groneau z francouzské asociace ekologických zemědělců FNAB na závěr upozornil na problém možného zavržení ze strany spotřebitelů. Konzumenti očekávají, že biopotraviny budou prosté GMO. Ale jakmile budou GMO plodiny na polích, bude kontaminace nevyhnutelná. Proto je udržení existujících zákazů také otázkou spotřebitelů a práv a ekonomických perspektiv zemědělců.

Zdroj: IFOAM EU Group

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft červenec rgt
Po Út St Čt So Ne
27     1 2 3 4 5
28 6 7 8 9 10 11 12
29 13 14 15 16 17 18 19
30 20 21 22 23 24 25 26
31 27 28 29 30 31    
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,