Eurobarometr: Evropané nejsou dobře informováni o úbytku biologické rozmanitosti

Evropská komise zveřejnila průzkum Eurobarometru, podle něhož mnoho Evropanů neví, co si má pod pojmem biologická rozmanitost představit, a zároveň se domnívá, že nemá dostatečné informace o úbytku biologické rozmanitosti.  

Komise rovněž zahájila kampaň s cílem informovat veřejnost o úbytku biologické rozmanitosti v EU. ČR je na tom hůře než průměr EU, pokud jde o podíl lidí, kteří o biologické rozmanitosti neslyšeli: je jich 48 %, zatím v celé EU je to průměrně 34 %. Na druhé straně zaznamenala ČR od roku 2007 do roku 2010 největší nárůst v podílu lidí, kteří znají význam slova biologická rozmanitost: ze 6 % na 21 %. V Česku také lidé nejlépe uměli definovat, co znamená ztráta biodiverzity: jen 8 % respondentů nedokázalo na tuto otázku odpovědět.

„Biologická rozmanitost je nezbytnou součástí naší budoucnosti a musíme se naučit o ni pečovat. Doufám, že nám tato kampaň v našem úsilí pomůže a že zvýší povědomí o tom, jak je potřebné být ohleduplnější k přírodě, na níž jsme závislí,“ prohlásil evropský komisař pro životní prostředí Janez Potočnik.

Nový průzkum o informovanosti ohledně biologické rozmanitosti

Podle nedávného průzkumu Eurobarometru se většina Evropanů domnívá, že o biologické rozmanitosti není dostatečně informována. Z průzkumu nazvaného „Postoje k biologické rozmanitosti“ vyplývá, že pouze 38 % Evropanů (v ČR 21 %) zná význam tohoto pojmu, zatímco 28 % respondentů (v ČR 35 %) jej již zaslechlo, ale neumí si pod ním nic představit. Většina dotázaných považuje úbytek biologické rozmanitosti za vážný problém, který se jich ale osobně nedotkne. Pouhých 17 % respondentů uvedlo, že již důsledky tohoto problému sami pociťují (v ČR 11 %). Za hlavní příčinu úbytku biologické rozmanitosti 27 % dotázaných považuje znečištění životního prostředí (v ČR 25 %) a 26 % z něho viní katastrofy způsobené člověkem (v ČR 25 %). Jako důvod pro svou nečinnost v úsilí zastavit úbytek biologické rozmanitosti občané uváděli zejména nízké povědomí o tom, co je možné učinit.

Kampaň Komise za větší informovanost

Cílem kampaně probíhající na úrovni EU v roce 2010, který OSN vyhlásila Mezinárodním rokem biodiverzity, je zvýšit povědomí o tomto problému prostřednictvím internetové stránky, videoklipu, akcí pro veřejnost, street artu a médií, včetně médií sociálních. Hlavní myšlenkou kampaně je ukázat občanům, jaký dopad bude mít úbytek biologické rozmanitosti na jejich každodenní život, a upozornit na to, co mohou učinit, aby k tomuto úbytku nedocházelo. Ústřední slogan kampaně zní: „týká se to nás všech“.

Kampaň by měla občanům otázku biologické rozmanitosti přiblížit a zajistit, aby pochopili možné důsledky jejího úbytku a to, že i oni sami mohou pomoci tento negativní vývoj zastavit.

Hlavní slogan kampaně je: „Biologická rozmanitost – týká se to nás všech“. Kampaň bude mít výchovnou dimenzi, která poukáže na přínosy biologické rozmanitosti a zdůrazní zejména význam služeb ekosystémů a nebezpečí hrozící v případě jejich zániku. Cílem bude upozornit občany na to, jak mohou přispět ke zpomalení úbytku biologické rozmanitosti a jak mohou pomoci tomuto negativnímu vývoji zabránit. Ústředním tématem bude myšlenka vzájemné propojenosti a závislosti.

Souvislosti: Co se děje s biologickou rozmanitostí?

Biologická rozmanitost je v celosvětovém měřítku vážně ohrožena a druhy vymírají sto až tisíckrát rychleji, než je běžné. Více než jedné třetině posuzovaných druhů hrozí vyhynutí a odhaduje se, že během uplynulých padesáti let se zhoršil stav zhruba 60 % služeb ekosystémů na Zemi. Tento nepříznivý stav je důsledkem lidských činností, a to změn ve využívání půdy, nadměrného využívání zdrojů, neudržitelných postupů, znečišťování životního prostředí a šíření invazivních druhů, což vede k poškozování přírodních stanovišť a druhů, k jejich fragmentaci a zhoršování jejich stavu. Vliv má rovněž změna klimatu.

V polovině března jednali ministři EU pro životní prostředí o novém cíli pro oblast biologické rozmanitosti. Dohodli se, že zastaví úbytek biologické rozmanitosti a budou řešit problém zhoršování stavu ve službách ekosystémů, jakož i na jejich obnově, a to pokud možno do roku 2020. Stanovili rovněž dlouhodobou vizi do roku 2050, kdy by biologická rozmanitost měla být chráněna, všeobecně oceňována a náležitě obnovena. Ministři zároveň upozornili na to, že by se cíle pro oblast biologické rozmanitosti měly jasněji zohledňovat v řadě politik a strategií EU. Vedoucí představitelé EU 26. března podpořili závěry Rady.

Další informace:

Zdroj: http://ec.europa.eu/ceskarepublika/press/press_releases/10_411_cs.htm

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44         1 2 3
45 4 5 6 7 8 9 10
46 11 12 13 14 15 16 17
47 18 19 20 21 22 23 24
48 25 26 27 28 29 30  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,