EU: Prasata se většinou chovají v nelegálních podmínkách

prase_1.jpg Tajný průzkum - ve shodě se zprávou Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) - prokazuje, že převážná většina z 250 milionů prasat, chovaných každoročně na farmách v EU, žije v nelegálních podmínkách  

 

Výsledky průzkumu – včetně filmu – byly zveřejněny na tiskové konferenci ve čtvrtek 21. ledna v Residence Palace v Bruselu pořádané organizacemi Compassion in World Farming (Soucit ve světovém zemědělství) a European Coalition for Farm Animals (ECFA, Evropská koalice pro hospodářská zvířata), které výzkum provedly.

V roce 2003 začal v EU platit nový právní předpis určený ke zlepšení životní pohody prasat. Tento předpis požaduje, aby se prasatům poskytovaly materiály na obohacení prostředí, jako je sláma, což jim umožňuje přirozené chování – rytí, shánění potravy a zkoumání okolí. Předpis také zakazuje rutinní zkracování ocasů – stanovuje konkrétně, že farmáři nesmějí používat rutinně tento zákrok jako prevenci okusování ocasů, ale místo toho musí poskytovat zvířatům v chovech vhodné podmínky.

V prosinci 2007 publikoval Úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) zprávu, která uvádí, že – navzdory zákazu rutinního zkracování ocasů – stále více než 90 % prasat v EU má ocasy zkrácené.

Compassion a ECFA se rozhodly, že si samy zjistí, zda nová pravidla fungují v praxi. V průběhu osmnáctiměsíčního tajného průzkumu, který začal v roce 2008, Compassion a ECFA navštívily 74 prasečích farem v šesti členských státech EU: v Dánsku, Maďarsku, Německu, Nizozemsku, Spojeném království a ve Španělsku. Tato studie, v souladu se zprávou EFSA, ukazuje, jak vypadají chovy prasat napříč Evropou.

Průzkum zjistil, že nová legislativa se porušuje na převážné většině navštívených farem. To odpovídá závěrům zprávy EFSA, kde se uvádí, že 90 % prasat chovaných v EU má zkrácený ocas a 67 % se chová v systémech s celoroštovými podlahami, kde je téměř nemožné poskytovat obohacující materiály.

Průzkum, stejně jako zpráva EFSA, prokazuje, že převážná většina evropských prasat se chová v rozporu s pravidly EU pro životní pohodu zvířat. I přes existenci nového právního předpisu se většina evropských prasat chová v intenzivních velkochovech v podmínkách naprosté deprivace. Tísní se v přeplněných holých kotcích bez slámy či jiných materiálů pro obohacení prostředí. Téměř všechna mají zkrácený ocas.

Na základě svého průzkumu a zprávy EFSA, Compassion a ECFA podaly formální stížnost pro nedodržování legislativy EU k Evropské komisi proti Belgii, Irsku, Španělsku, Německu, Maďarsku a Dánsku.

Hlavní odborný poradce Compassion in World Farming, Peter Stevenson říká: „Je skandální, že i po sedmi letech většina evropských farmářů ignoruje platnou legislativu. Prasata jsou zvídavá a inteligentní zvířata s opravdovou chutí do života – je nelegální a také nehumánní chovat je v holých továrních velkochovech, kde jednoduše nemají co dělat. Vyzýváme členské státy, aby dodržovaly právní předpis, který požaduje, aby se prasatům poskytovaly obohacující materiály, jako je sláma, a který zakazuje rutinní zkracování ocasů.”

Peter Stevenson dodává: „Spotřebitelé mohou pomoci tím, že budou nakupovat pouze vepřové maso, slaninu a šunku z chovů s výběhy, z ekologických chovů nebo ze systémů chovů s vysokou úrovní životní pohody zvířat, jako je Thierry Schweitzer ve Francii, Neuland v Německu nebo Freedom Food ve Spojeném království.“

Téměř všechny březí prasnice spatřené během průzkumu byly uzavřeny v individuálních úzkých kotcích (s výjimkou Spojeného království, kde jsou tyto kotce zakázany). V EU je většina prasnic umístěna v individuálních kotcích po celou dobu březosti a pak je převedena do porodních klecí, kde porodí a zůstanou do odstavu selat ve 3-4 týdnech. Kotce a klece jsou tak úzké, že se v nich prasnice nemůže ani otočit. Od roku 2013 budou kotce pro březí prasnice v celé EU zakázány, i potom je však budou farmáři moci používat u prasnic v prvních čtyřech týdnech březosti. I po roce 2013 tedy mnoho evropských prasnic bude trávit každoročně téměř 20 týdnů v kotcích a klecích tak úzkých, že se v nich nemohou ani otočit.

 


Video ukazuje, v jakých podmínkách většina prasat žije.

V přirozených podmínkách prasata tráví ve dne 75 % času různými aktivitami – rytím, sháněním potravy a zkoumáním svého okolí. Žádné takové chování není v holém světě průmyslových chovů možné. Znuděná a frustrovaná prasata se začnou zajímat o to jediné, co v kotcích je – ocasy ostatních prasat. Začnou si ocasy okusovat. Aby tomu farmáři předešli, uštipují jim části ocasů. Vědecký výzkum prokazuje, že správný způsob, jak předejít okusování ocasů, je chovat prasata ve vhodných podmínkách, především poskytnout jim slámu či podobné materiály, které mohou žvýkat a prozkoumávat. Právě proto legislativa EU zakazuje rutinní zkracování ocasů a požaduje, aby se prasatům poskytovalo obohacení prostředí, jako je sláma.

Přirozený chov prasat: prasnice se selaty

 

Zdroj: Tisková zpráva Compassion in World Farming

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
35             1
36 2 3 4 5 6 7 8
37 9 10 11 12 13 14 15
38 16 17 18 19 20 21 22
39 23 24 25 26 27 28 29
40 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,