Estonsko: zatím nevyužitý potenciál

Ekologické hospodaření nabývá v Estonska stále většího významu. V nejsevernějším ze tří baltských států je ekologicky obděláváno zhruba 8 % zemědělské plochy, což představuje největší podíl ekologických ploch ze všech nových EU států.  

V roce 2006 fungovalo v Estonsku 1 173 ekologických provozů, které hospodařily na 72 390 ha půdy. Zhruba 60 000 ha bylo užíváno jako louky a pastviny, 8 520 ha na pěstování obilí, 240 ha na pěstování brambor a 1 145 ha na bobuloviny a ovocné sady. I přes vysoký podíl pastvin chová jen polovina provozů hospodářská zvířata, hlavně skot a ovce.

Vyrábějí se zejména obilné produkty (např. vločky) a mléčné výrobky (jogurt, sýr). Hlavní exportní potenciál představují mléčná a masná výroba. Tyto výrobky musí být velmi často prodávány konvenčně vzhledem k chybějícím kapacitám pro zpracování a uplatnění na trhu v Estonsku.

Ačkoliv se výroba surovin v posledních letech velmi rozšířila, jsou biopotraviny pro spotřebitele i nadále málo dostupné. Estonský bio trh se nachází teprve na počátku svého rozvoje. Jedním z důvodů je nedostatek domácích zpracovávaných biopotravin. V roce 2004 bylo jen šest aktivních biologických zpracovatelů, kteří se zabývali balením obilných produktů, ovoce a zeleniny, jedny jatka a jeden provoz, který vyráběl olej. Větší bio-provozy se zabývaly mimo jiné zpracováním mléka. V roce 2006 bylo činných již 14 zpracovatelů.

Doposud byli bioprodukty prodávány především přímo ze statku, částečně jsou nyní přímo zásobovány i školy, nemocnice a obchody. Existuje také možnost nabídky zboží prostřednictvím internetu. V Estonsku funguje velmi málo prodejen s přírodní stravou, které disponují velmi nízkým počtem produktů a které se jen velmi těžko etablují. Několik dovážených biopotravin je možné zakoupit v konvenčních supermarketech, avšak neexistují ještě žádné oddělené regály nebo obslužné pulty s bioprodukty.

Podle estonského institutu pro výzkum trhu upřednostňuje 54 % spotřebitelů nákupy biopotravin v supermarketech, 25 % v menších obchodech, 15 % na trhu, 4 % ve skladu a jen 2 % přímo na bio-statku.

Estonští spotřebitelé se o biopotraviny zajímají a hodnotí je jako obzvláště zdravé a prospěšné pro životní prostředí. To značí dobrý předpoklad pro rozvoj trhu s biopotravinami v Estonsku v budoucnu.

Zdroj: EkoConnect

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft červen rgt
Po Út St Čt So Ne
22           1 2
23 3 4 5 6 7 8 9
24 10 11 12 13 14 15 16
25 17 18 19 20 21 22 23
26 24 25 26 27 28 29 30
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,
nina: Dobrý den. Thymovar je opravdu skvely+ se chci zeptat na nejakou prevenci...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Martina24: Toto sú zaujímavé postrehy...
Studie: ekologické hospodaření snižuje vliv zemědělství na klimatické změny,