Estonsko: zatím nevyužitý potenciál

Ekologické hospodaření nabývá v Estonska stále většího významu. V nejsevernějším ze tří baltských států je ekologicky obděláváno zhruba 8 % zemědělské plochy, což představuje největší podíl ekologických ploch ze všech nových EU států.  

V roce 2006 fungovalo v Estonsku 1 173 ekologických provozů, které hospodařily na 72 390 ha půdy. Zhruba 60 000 ha bylo užíváno jako louky a pastviny, 8 520 ha na pěstování obilí, 240 ha na pěstování brambor a 1 145 ha na bobuloviny a ovocné sady. I přes vysoký podíl pastvin chová jen polovina provozů hospodářská zvířata, hlavně skot a ovce.

Vyrábějí se zejména obilné produkty (např. vločky) a mléčné výrobky (jogurt, sýr). Hlavní exportní potenciál představují mléčná a masná výroba. Tyto výrobky musí být velmi často prodávány konvenčně vzhledem k chybějícím kapacitám pro zpracování a uplatnění na trhu v Estonsku.

Ačkoliv se výroba surovin v posledních letech velmi rozšířila, jsou biopotraviny pro spotřebitele i nadále málo dostupné. Estonský bio trh se nachází teprve na počátku svého rozvoje. Jedním z důvodů je nedostatek domácích zpracovávaných biopotravin. V roce 2004 bylo jen šest aktivních biologických zpracovatelů, kteří se zabývali balením obilných produktů, ovoce a zeleniny, jedny jatka a jeden provoz, který vyráběl olej. Větší bio-provozy se zabývaly mimo jiné zpracováním mléka. V roce 2006 bylo činných již 14 zpracovatelů.

Doposud byli bioprodukty prodávány především přímo ze statku, částečně jsou nyní přímo zásobovány i školy, nemocnice a obchody. Existuje také možnost nabídky zboží prostřednictvím internetu. V Estonsku funguje velmi málo prodejen s přírodní stravou, které disponují velmi nízkým počtem produktů a které se jen velmi těžko etablují. Několik dovážených biopotravin je možné zakoupit v konvenčních supermarketech, avšak neexistují ještě žádné oddělené regály nebo obslužné pulty s bioprodukty.

Podle estonského institutu pro výzkum trhu upřednostňuje 54 % spotřebitelů nákupy biopotravin v supermarketech, 25 % v menších obchodech, 15 % na trhu, 4 % ve skladu a jen 2 % přímo na bio-statku.

Estonští spotřebitelé se o biopotraviny zajímají a hodnotí je jako obzvláště zdravé a prospěšné pro životní prostředí. To značí dobrý předpoklad pro rozvoj trhu s biopotravinami v Estonsku v budoucnu.

Zdroj: EkoConnect

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft prosinec rgt
Po Út St Čt So Ne
49   1 2 3 4 5 6
50 7 8 9 10 11 12 13
51 14 15 16 17 18 19 20
52 21 22 23 24 25 26 27
53 28 29 30 31      
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,