Equal Exchange slibuje výhodné smlouvy pro etiopské pěstitele kávy

Equal Exchange se podle nové smlouvy, která podpoří některé z nejchudších zemědělců světa, stane prvním licencovaným distributorem speciálních etiopských káv ve Velké Británii.  

Nově ustanovené ochranné známky pro speciální etiopské kávy znamenají, že je od této chvíle budou moci prodávat pouze licencovaní distributoři. Poté, co společnost 5. září podepsala licenční smlouvu při recepci na Etiopském velvyslanectví, stala se mletá káva Yirgacheffe s označením Fair Trade a Bio od společnosti Equal Exchange prvním produktem ve Velké Británii prodávaným pod Ethiopian Coffee and Trademarketing Initiative.

Hnutí, které rozpoutalo v roce 2006 polemiku, když byla ochranná známka napadena největší světovou kávovou značkou Starbucks, je výsledkem spolupráce etiopské vlády, vývozců kávy a organizací zemědělců. Jeho cílem je spolu s zemědělci a jejich organizacemi rozvíjet místní kávový průmysl a udržet více z hodnoty jejích mezinárodně proslulých káv.

Ochranná známka byla zaregistrována ve 28 zemích u několika značek výběrových etiopských káv, včetně značek Sidamo, Harar a Yirgacheffe. Licenční dohody s dovozci a distributory ve Spojených státech, Evropské unii, Japonsku a dalších zemích pomohou vytvořit „férovější" základnu, takže ceny, které zemědělci obdrží budou mnohem blíže maloobchodním cenám za jakostní kávy - v tuto chvíli až 46 krát vyšší než je cena, kterou dostává pěstitel.

Equal Exchange byla první společností, která v roce 2001 ve Velké Británii distribuovala kávu Yirgacheffe pod certifikátem Fair Trade a pomohla k rozvoji trhu pro jakostní etiopské kávy. Protože nové licenční dohody nijak nezmění současné obchodní vztahy s etiopskými zemědělci, založené na přísných Bio a Fair Trade normách, výkonný ředitel Equal Exchange, Andy Good, tuto Trademark Initiative velmi silně podporuje.

„Po 30leté spolupráci a snaze zajistit zemědělcům v chudých společnostech po celém světě lepší podmínky, již velmi dobře vím, jak jsou tyto ochranné známky důležité. Smlouvy o ochranných známkách umožní etiopskému kávovému průmyslu kontrolovat své velmi hodnotné produkty prostřednictvím racionálního majetkového systému. Ochranné známky se stávají důležitým precedentem v novém nahlížení na obchodování."

Etiopie je známá jako kolébka kávy a živobytí 15 milionů Etiopanů závisí právě na kávovém průmyslu. V současné době většina farmářů, kteří pěstují kávová zrna tolik ceněná milovníky kávy v západních zemích, dostává pouze nepatrnou část maloobchodní ceny. Mnoho zemědělců již bylo kvůli nízkým cenám, které jim byly placeny, nuceno od pěstování kávy upustit a nahradit tradiční plodiny jinými, krátkodobě výnosnými plodinami, včetně opiátů.

Nešťastná situace těchto farmářů byla vyzdvižena v celovečerním filmu Black Gold (Černé zlato), který se promítal po celé Velké Británii. Etiopské obchodní marketingové hnutí má v úmyslu zlepšit příjem zemědělců a zvýšit hodnotu kávového průmyslu země. Organizace Oxfam odhaduje, že ochranné známky přinesou etiopské ekonomice 47 milionů liber. Hnutí rovněž doufá, že prostřednictvím přímějších obchodních vztahů poskytne zemědělcům dlouhodobé zabezpečení a umožní jim tak investovat do produkce a zvyšovat kvalitu kávy.

Mletá a etiopská pražená káva Yirgacheffe s označeními Fair Trade a Bio od společnosti Equal Exchange je k dostání v Wholefoods Market, Planet Organic a nezávislých prodejnách se zdravými potravinami po celé Velké Británii. Zrna pocházejí z Oromia Farmers Co-operative, organizace více než 22 000 malovýrobních zemědělců pěstujících pouze kávu šetrnou k životnímu prostředí, pěstovanou ve stínu, bez přímého kontaktu se slunečními paprsky.

Vedle prémiových káv jako jsou Yirgacheffe zahrnuje sortiment 100 % přírodních výrobků Equal Exchange s označením Fair Trade a Bio také jednotlivé zahradní čaje, naprosto zdravé ořechy a ořechové pomazánky, brazilský ořechový olej, čaj Rooibos bohatý na oxydanty, lesní med, cukr a kakao.

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft červen rgt
Po Út St Čt So Ne
22           1 2
23 3 4 5 6 7 8 9
24 10 11 12 13 14 15 16
25 17 18 19 20 21 22 23
26 24 25 26 27 28 29 30
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,
nina: Dobrý den. Thymovar je opravdu skvely+ se chci zeptat na nejakou prevenci...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Martina24: Toto sú zaujímavé postrehy...
Studie: ekologické hospodaření snižuje vliv zemědělství na klimatické změny,