Ekologičtí zemědělci vyzývají Ministerstvo zemědělství k boji se suchem

sucho.jpg Svaz PRO-BIO vyzval ministra zemědělství ČR Tomana, aby se v rámci investičních opatření a řešení dopadů koronavirové krize zaměřil také na boj zemědělců se suchem.   

A to formou dotačního programu na podporu výsadby stromořadí a dalších krajinných prvků, které pomáhají se zadržováním vody a zároveň zlepšením biodiverzity v krajině.

Na středu 22. dubna 2020 připadá Den Země, je to ideální příležitost zamyslet se nad stavem naší přírody a krajiny. Aktuálním problém, který trápí nejen zemědělce napříč celou Českou republikou, je sucho. Hladina podzemních vod je nízká, na většině území Česka téměř neprší, půda je suchá a během léta se pravděpodobně bude situace dále zhoršovat. Problém se suchem a nedostatkem vody v krajině je přitom dlouhodobý a i podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu v Česku zásadní opatření pro boj se suchem chybí.

Svaz ekologických zemědělců PRO-BIO proto zaslal oficiální dopis ministru zemědělství ČR, ve kterém ho vyzval k zavedení nového dotačního programu pro zemědělce zaměřeného na investice do zelené infrastruktury na farmách. To jsou stromořadí, remízky a další krajinné prvky, které přispívají k zadržování vody v zemědělské krajině.

„Investice do zelených prvků v krajině není vysoká, zemědělci je potřebují, tyto krajinné prvky jsou velice důležité a mají hodnotu, která se celé společnosti vrátí. Myslíme si také, že teď je správný čas spouštět nové věci a zaměřit se na řešení dlouhodobých problémů, místo toho abychom je odkládali,“ říká manažerka Svazu PRO-BIO Kateřina Urbánková, která svým jménem dopis ministrovi zaslala.

Navrhovaný dotační program by měl být přístupný pro všechny zemědělce a bylo by možné jej propojit s programem Ministerstva práce a sociálních věcí ČR na podporu zaměstnanosti. „Zemědělci většinou nemají personální kapacity zelenou infrastrukturu budovat, pokud by jim však na tyto prvky, které v krajině chybí, někdo dal finance a pomohl zaplatit zaměstnance, kteří by se na výsadbě podíleli, jistě by to řadu z nich vybudilo k akci, protože jsou si vědomi neudržitelnosti současného stavu. Součástí dotace by měla být zejména investice do výsadby a úhrada za personální náklady, což by mohlo podpořit lokální zaměstnanost,“ upřesnila Urbánková.

Plné znění dopisu s výzvou k zavedení nového dotačního programu zde.

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,