Ekologičtí zemědělci versus Agrární komora ČR

Usnesení Agrární komory ČR zároveň podmiňuje poskytování podpory u programů ekologického zemědělství realizovanou produkcí. Ekologičtí zemědělci se rovněž obávají snahy Agrární komory ČR o uzavření agroenvironmentálních programů pro ekologické zemědělce.  

„Důrazně se ohrazujeme proti snaze Agrární komory České republiky zasahovat do problematiky ekologického zemědělství touto cestou, neboť Agrární komora ČR ekologické zemědělce v podstatě nezastupuje, ale naopak se snaží o přesun finančních prostředků z podpory ekologického zemědělství na komodity, na které zrovna potřebuje  - viz. podpora prasat, mléčného skotu apod., což rozhodně nelze považovat za koncepční kroky, " uvedla Kateřina Nesrstová, manažerka svazu PRO-BIO.

Požadavek zvýšit limit povinného zatížení zemědělské půdy z 0,2 na 0,35 VDJ/ha TTP a od roku 2012 na 0,5 VDJ/ha TTP je naprostým nepochopením situace a cílů v méně příznivých oblastech, anebo, v tom horším případě, snahou připravit část farmářů hospodařících v extenzivnějších podmínkách o podpory, a tím pádem i živobytí.

Zástupci ekologických zemědělců jsou však ochotní přistoupit ke kompromisu. „Deklarovali jsme souhlas s minimálním zatížením 0,3 VDJ/ha. Jsme si však bohužel vědomi, že to může znamenat problém pro farmy hospodařící v nadmořské výšce okolo 1000 metrů, které realizují často jen jednu seč. Není tedy úplně jednoduché (a v zásadě možné) skot z jedné seče uživit," doplnila Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců. K výše zmiňovaným krokům jsou ekologičtí zemědělci ochotni přistoupit v případě, že budou mít zajištěný dostatečný časový prostor. Musí být zohledněna schopnost farmářů rozšířit svá stáda, zabezpečit podmínky chovů dle všech legislativních požadavků a pokrýt zvýšené finanční náklady s tím související. Ekologičtí zemědělci upozorňují, že pokud zvýší stavy chovaných zvířat o 100%, musí mít také příslušnou kapacitu stájí. A na to zemědělcům, kteří zvířata nezimují venku, chybí finanční prostředky.

Ekologičtí zemědělci připomínají, že zvyšování minimální intenzity rozhodně nepřispěje ke zvyšování produkce biopotravin, kterou stanovil Akční plán ČR pro rozvoj ekologického zemědělství v letech 2011 - 2015 projednaný Vládou ČR.  

„Samozřejmě, že se snažíme v souladu s Akčním plánem pro rozvoj ekologického zemědělství v letech 2011 - 2015, na jehož tvorbě jsme se aktivně podíleli, zvyšovat ekologickou produkci biopotravin, a to i ve znevýhodněných oblastech. Ale rozhodně to nelze udělat cestou radikálního zvyšování zatížení. Představme si situaci, kdy na jedné straně musíte splňovat vyšší zatížení, máte tedy více krav, které z jedné seče neuživíte, a na druhé straně ještě máte podmínku pro získání dotační podpory - přímou produkci.  Jelikož trh ještě není natolik rozvinutý, není možné veškeré maso pocházející z ekologické produkce na biojatkách  ekologicky porazit, zpracovat a odbýt v režimu ekologického zemědělství, bez značných potíží. Má-li ekologický farmář štěstí, nakonec maso zodbytuje do konvence za směšnou cenu.  Je-li tohle myšlenka podpory rozvoje ekologického zemědělství, pak mi přijde naprosto absurdní," sdělila manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Kateřina Nesrstová.

Podle Akčního plánu pro rozvoj ekologického zemědělství v letech 2011 - 2015 by podíl ekologického zemědělství měl postupně dosáhnout 15 % z celkové plochy zemědělské půdy v České republice. K tomu by měla přispět ve výše zmiňovaném dokumentu deklarovaná podpora tak, aby v odpovídající výši uhradila veřejné statky poskytované ekologickými zemědělci. Akční plán rovněž počítá se zpracováním nového nastavení dotačních podmínek pro ekologické zemědělství a produkci biopotravin. 

 „V případě realizace požadavků Agrární komory ČR bude rozvoj ekologického zemědělství ohrožen," okomentoval situaci Zdeněk Perlinger, předseda Rady PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců. Ekologičtí zemědělci vnímají s obavami rovněž snahu Agrární komory ČR o uzavření agroenvironmentálních programů pro ekologické zemědělce.

Postoj Agrární komory ČR je dlouhodobě vůči ekologickým zemědělcům nepříliš nakloněný.  A to je také důvodem, proč PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců do Agrární komory ČR nikdy nevstoupil.

Vedení PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců připomnělo, že ani v době, kdy se Akční plán pro rozvoj ekologického zemědělství v letech 2011 - 2015 připravoval, se zástupci Agrární komory ČR jednání nezúčastňovali, i když byli mnohokrát zváni. „Bohužel se to projevuje v kvalitě příspěvků Agrární komory ČR k rozvoji ekologického zemědělství České republiky," uzavřela Kateřina Nesrstová.

Limit povinného minimálního zatížení zemědělské půdy byl zaveden v 90. letech jako pojistka, že v daném území bude krajinu kultivovat a pobírat podporu skutečně farmář-chovatel. V řadě zemí Evropské unie je tento limit s ohledem na přírodní podmínky nižší, například v Irsku je 0,15, ve Franci, Velké Británii a Itálii je limit 0,1 VDJ/ha.  

PRO-BIO  Svaz ekologických zemědělců má v současné době 656 členů. Sdružuje 581 farmářů, 75 bioprodejen a 275 členů PRO-BIO LIGY, sekce pro spotřebitele. Centrála svazu sídlí v Šumperku.

Zdroj: Tisková zpráva PRO-BIO Svazu ekologickcých zemědělců

 

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,