Ekologický chov dojnic výhodnější

krava_na_pastve1.jpg Ekologický chov dojnic, založený na pastevním chovu, podporuje zdraví krav, zlepšuje kvalitu mléka a snižuje ekologickou stopu chovu dojnic. Naopak, vysoce produkční chovy, založené na krmení jádrem, způsobují problémy s reproduktivním zdravím dojnic, vedou k menšímu počtu delších laktací a zkracují dojnicím život, čímž snižuje výnos pro chovatele.  

Podle zprávy, vydané americkým Organic Center s názvem "A Dairy Farm's Footprint: Evaluating the Impacts of Conventional and Organic Farming Systems", ekologický systém chovu dojnic podporuje zdraví dojnic a jejich životnost tím, že je vystavuje menšímu stresu a poskytuje jim zdravější pícninové krmivo. Navíc ekologický způsob chovu dojnic zlepšuje nutriční kvalitu mléka.

Výzkum na vybraných, správně vedených konvenčních a ekologických farmách srovnával produkci mléka a masa, ekonomiku chovu, příjem krmiva, stav půdy, potřebu chemických látek k produkci krmiv a množství odpadů.

Hlavní závěry zprávy:

  • Průměrná dojnice na ekologické farmě produkuje mléko prostřednictvím dvakrát většího množství, výrazně kratších laktačních období a žije 1,5 až 2 roky déle než dojnice na vysoce produkčních konvenčních farmách.
  • Vzhledem k faktu, že dojnice na ekologických farmách žijí a produkují mléko déle, míra výměny dojících krav je o 30 až 46 procent nižší, což snižuje množství potřebného krmiva a produkci odpadů z jalovic.
  • Dojnice na ekologických farmách vyžadují 1,8 až 2,3 připouštěcích pokusů na jedno tele, ve srovnání s 3,5 pokusy na konvenčních farmách.
  • Zvýšená nutriční kvalita mléka od dojnic krmených objemovým krmivem – pícninami, zejména pak plemeno Jersey, značně snižuje množství odpadů produkovaných na ekologických farmách
  • Systém využití hnoje, běžně používaný na většině ekologických farem, snižuje emise metanu z     hnoje o 60 až 80 procent a emise střevního metanu o 25 až 45 procent.

Snižování emisí metanu je naprosto zásadním cílem pro všechny chovatele dojnic, protože tento plyn je 25krát silnějším skleníkovým plynem než CO2. Zpráva také zdůrazňuje, že hrubý příjem z prodeje masa a mléka je na ekologických farmách za rok života dojnice o 50 procent vyšší, zejména proto, že výnos za biomléko je výrazně vyšší. Za posledních pět let dosáhli američtí ekologičtí chovatelé dojnic průměrnou prémii 10,98 dolarů na 100 liber mléka (45,4 kg).

The Organic Center je nezávislá nezisková organizace, zaměřená na výzkum a vzdělávání, jejímž posláním je rozvoj věděckého výzkumu o zdravotních a ekologických výhodách ekologického zemědělství a biopotravin a výsledky sdělovat veřejnosti. Veškeré výsledky výzkumů, knihy a návody jsou zdarma k dispozici na webstránce www.organic-center.org.

 

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,