Ekologické zemědělství v ČR

P9290109_1.JPG Pokračujeme v představování nejnovějších statistik o ekologickém zemědělství v České republice. Tentokrát se podíváme na chov hospodářských zvířat.   

V ekologickém zemědělství (EZ) dominují farmy s pastevním chovem masného skotu a dále ovcí a koz hospodařící v méně příznivých oblastech (v průměru 83% podíl trvale travních porostů - TTP), zatímco v běžném konvenčním zemědělství převládají podniky s polní a smíšenou výrobou nacházející se zejména mimo oblasti LFA (v průměru jen 20% podíl TTP). Významný podíl ekofarem se nachází v oblastech LFA či ZCHÚ, kde intenzivní forma hospodaření není cílem, ale není ani možná.

Vývoj počtu zvířat v EZ má stoupající tendenci

Počet masného skotu i objem hovězího masa z ekofarem se od roku 2004 více jak zdvojnásobil. Čtyřicet procent zástavu jde však na export, který roste o 20 procent ročně. V rámci exportu je v biokvalitě prodána téměř polovina hovězího masa, zatímco zástav je téměř všechen prodán bez certifikátu (90 % zvířat). Podobně na domácím trhu jsou téměř všechna zástavová zvířata prodána do konvenčních chovů. Maso je v biokvalitě na domácím trhu uplatněno jen z 20 procent produkce.

Roste export biomléka

Vzrůstá export biomléka do Německa – nyní již třetina biomléka směřuje za hranice a navíc pětina mléka je u nás použita bez certifikace.

Ke konci roku 2015 vzrostl počet zpracovatelů biomléka na 71 subjektů (z 20 v roce 2007), z toho téměř 3/4 (51) jsou faremní zpracovatelé (pětinásobné navýšení z původních 10 faremních zpracovatelů biomléka v roce 2007).

Produkce biomléka z ekofarem v roce 2014 dosáhla zhruba 30 mil. litrů. Většina kravského mléka (93 %) je prodána ke zpracování do mlékáren, zbylých 7 % zůstává na farmách pro faremní zpracování a ke krmení telat. Jen malá část vykoupeného biomléka (2 mil. litrů) se v současné době prodává bez certifikátu přímo do konvenčního zpracování.

Zhruba třetina vykoupeného biomleka v ČR je vyvezena (9 milionů litrů). Zbylých 60 % objemu (16 mil. litrů) je vykupováno domácími mlékárnami taktéž v biokvalitě, avšak třetina nakoupené biosuroviny nakonec končí ve výrobě konvenčních mléčných výrobků. Jedním z hlavních důvodů k tomu je nízký zájem spotřebitelů v České republice. „Biomléko ve vyšší kvalitě umíme v České republice vyrobit, a to i v nadstandardní kvalitě. O senné biomléko či biomléko vyrobené dle standardů Demeter, které požadují výrazně vyšší kvalitu, je v cizině zájem. Třetina veškerého biomléka se vyváží do sousedního Německa, kde se zpracovává,“ uvedla Kateřina Urbánková, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců.

Ke konci roku 2014 se chovu mléčných krav věnovalo 135 farem, v roce 2008 to bylo 33 farem. Počet bio dojnic se dnes pohybuje okolo 7 tisíc kusů a představuje přibližně 2 % z celkového stavu dojnic v ČR. Za posledních deset let vzrostl počet dojnic v EZ 2,5krát (v konvenci naopak počet dojnic za stejné období o 20 % klesl) a produkce biomléka se zvýšila až trojnásobně na téměř 30 mil. litrů v roce 2014, což odpovídá 1 % celkové produkce mléka v ČR.

Růst produkce biomléka v ČR je dán jak rostoucím počtem ekofarem s chovem mléčného skotu, tak rostoucí užitkovostí dojnic v EZ, která kopíruje růst užitkovosti v konvenčních chovech. V posledních letech se průměrná užitkovost v EZ dle šetření ÚZEI pohybuje okolo 4 500 litrů na dojnici a rok, což představuje 60 - 65 % užitkovosti v konvenci. 

Zdroj: Andrea Hrabalová, UZEI, data zdroj ÚZEI, MZe

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft prosinec rgt
Po Út St Čt So Ne
48             1
49 2 3 4 5 6 7 8
50 9 10 11 12 13 14 15
51 16 17 18 19 20 21 22
52 23 24 25 26 27 28 29
1 30 31          
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,