Ekologické zemědělství může „nakrmit Afriku“

Organizace spojených národů představila výsledky vlastní studie, která naznačuje, že „ekologické zemědělství nabízí Africe nejlepší možnost, jak přetnout kruh chodoby a podvýživy, ve kterém se po destíky let točí“.  

Podle vedoucího Programu OSN na ochranu životního prostředí Achima Steinera, zpráva „naznačuje, že potenciál ekologického zemědělství k nasycení světové populace může být mnohem vyšší, než se dosud předpokládalo" a že ekologické hospodaření „by mohly výrazným způsobem pomoci vypořádat se s problémy chudoby a potravinové bezpečnosti". 

Zpráva byla vypracována Programem OSN na ochranu životního prostředí (UNEP). Analyzovala 114 zemědělských projektů ve 24 zemích a dospěla k závěru, že výnosy z ekologického, malofaremního hospodaření jsou často více než dvojnásobné. Ve východní Africe výnosy vzrostly o 128 %. Studie zjistila, že ekologické metody hospodaření předčily jak tradiční místní metody, tak také intenzivní chemické hospodaření a navíc měly výrazné ekologické přínosy, jako zlepšení úrodnosti půdy, lepší retenci vody a odolnost vůči suchu.

Achim Steiner, bývalý ekonom a vedoucí projektu, výsledky komentoval: „Názory na ekologické zemědělství jsou značně polarizované. Jedni jej vnímají jako spasení, druzí jako okrajovou záležitost nebo jako luxus...tato zpráva ovšem naznačuje, že ekologické zemědělství by mohlo zásadním způsobem pomoci vypořádat se s chodobou a nedostatkem potravin."
Studie UNEP potvrdila vzrůstající množství vědeckých důkazů o prospěšnosti ekologického zemědělství. Dánská studie z roku 2007 ukazuje, že přechod na ekologické zemědělství v subsaharské Africe může pomoci tamním hladovějícím.

Letošní zpráva vypracovaná Mezinárodním panelem pro hodnocení zemědělských technologií a vědy pro rozvoj (IAASTD) vyzývá k zásadní přeměně zemědělské praxe, která by byla schopna reagovat na problémy růstu cen potravin, hladu, sociální nerovnosti a poškozování přírody. Konstatuje, že geneticky modifikované plodiny jsou vysoce kontroversní a nesehrají podstatnou roli v řešení klíčových problémů spojených se změnami klimatu, ztrátou biodiversity, hladem a chudobou. Zpráva doporučuje využití agro-ekologických metod hospodaření na menších plochách a stvrzuje význam malých farem pro řešení současné potravinové krize a zajištění potřeb místních komunit. Zpráva staví význam domorodých a místních znalostí na roveň formální vědě. Jedná se o jasný odklon od průmyslového zemědělství závislého na využití chemikálií, jehož model byl doposud aplikován všude bez ohledu na místní charakteristiky. Zpráva tvrdí, že průmyslové zemědělství selhalo a co se týče geneticky modifikovaných plodin, tyto nepřispěly k řešení chudoby, hladu či změn klimatu.

Skutečným důkazem pozitivních přínosů jsou slova těch, kteří ekologické zemědělství v Africe praktikují, jako Dr. Tewolde Berhan Gebre Egziabher: „Někteří pomlouvači ekologického zemědělství argumentují, že jen průmyslové zemědělství může nasytit svět. Náš výzkum a praktické zemědělské zkušenosti v severní Etiopii ukazují, že kombinací tradičních zemědělských technik a kompostování můžeme dosahovat mnohem vyšších výnosů. Věřím, že ekologické zemědělství je tou správnou cestou pro rozvojové země protože snižuje emise skleníkových plynů, udržuje zaměstnanost na venkově, podporuje dlouhodobou potravní bezpečnost a chrání půdní úrodnost."

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40   1 2 3 4 5 6
41 7 8 9 10 11 12 13
42 14 15 16 17 18 19 20
43 21 22 23 24 25 26 27
44 28 29 30 31      
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,