Ekologické zemědělství – budoucnost Indie?

bio_farma_v_indii_1.jpg Rostoucí zájem o biopotraviny nabízí zemědělcům zvýšené příjmy a vyšší výnosy, kritici nicméně tvrdí, že ekologické zemědělství není odpověď na rychle rostoucí poptávkou po potravinách v Indii  

Dosud živořící indičtí farmáři začínají profitovat z rostoucího zájmu o biopotraviny. Nejenže příjmy z ekologických ploch podle expertů rostou o 30 až 200 procent, ale také se výrazně zvyšují výnosy, jakmile je pesticidy otrávená půda kultivována přirozenými způsoby hospodaření.

Ekologické zemědělství se v Indie výrazně rozšířilo teprve před asi sedmi lety. Zemědělci se obracejí zpět k tradičním zemědělským metodám z několika důvodů.

Za prvé, farmáři získají 10 až 20 procent cenou prémii prodejem bioproduktů do zahraničí nebo ve stále bohatších indických městech, jejichž obyvatelé inklinují směrem ke zdravému životnímu stylu a mají stále větší obavy z  toxických potravin.

Za druhé, ceny pesticidů a hnojiv raketově rostou díky drahé ropě, a úvěry, které si farmáři berou na nákup drahých geneticky modifikovaných osiv, mnohé z nich tlačí do dluhové spirály. Neschopnost splácet dluhy tisíce indických farmářů dohání k sebevraždám. Ekologické zemědělství snižuje vstupní náklady až o 70 procent díky využití levnějších, přírodních zdrojů, jako je hnůj, na místo umělých hnojiv.

Za třetí, indičtí zemědělci trpí škodlivými dopady „zelené revoluce“, která nekontrolovaným používáním pesticidů a hnojiv od 60tých let minulého století měla zajistit zvýšení výnosů a omezení hladomoru. Desítky let používání pesticidů a umělých hnojiv si vzali ohromnou daň v podobě zničené půdy.

„Moderní, průmyslový způsob hospodaření způsobil v zemi katastrofu. Nadužívání chemických látek změnilo původně úrodnou půdu v kyselou a tvrdou, což znamená, že pro udržení výnosů potřebuje ještě více, což je ale velmi drahé," říká Singh Narendra ze sdružení Organic India. „Chemikálie zabily největší civilizaci v oblasti zemědělství - žížaly, které produkují nejlepší půdu pro růst.“

Mnozí zemědělci mají obavu udělat první krok k přechodu na ekologické hospodaření, protože se obávají poklesu výnosů v počátečním období. Dobré výsledky se obvykle projevují až po třech letech. Přesto domácí spotřeba biopotravin roste o 500 až 1000 procent za rok, ale představuje pouze 0,1 procenta trhu s potravinami.

Na rozdíl od Evropy, moderní zemědělské revoluce nemá v Indii dlouhou historii, což znamená, že zemědělci si dokázali uchovat znalosti pro pěstování bez moderních chemických vstupů. Zatímco kritici namítají, že ekologické zemědělství není odpovědí na rostoucí poptávkou Indů po potravinách, zastánci říkají, že je jedinou udržitelnou cestu pro chudé zemědělce.

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft prosinec rgt
Po Út St Čt So Ne
48             1
49 2 3 4 5 6 7 8
50 9 10 11 12 13 14 15
51 16 17 18 19 20 21 22
52 23 24 25 26 27 28 29
1 30 31          
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,