Ekologické zemědělství a bio trh na Slovensku

Slovensko.jpg Zatímco navenek Slovensko vypadá jako země orientovaná na export, vytvořil se i uvnitř země trh s bioprodukty. Shrnutí studie EkoConnectu.  

Po vstupu Slovenka do EU v roce 2004 tam zažilo ekologické zemědělství razantní vzrůst. Počet ekologických farem se od vstupu do EU zvýšil ze 127 (2004) až na 486 (2010). V roce 2010 bylo 9 procent zemědělské plochy obhospodařováno ekologicky (144 000 ha).

Struktura biozemědělsltví

Trvale travní porosty pokrývají dvě třetiny celkové ekologické plochy. Zbytek tvoří orná půda, přes 50 procent určená k produkci krmiva, následována produkci obili (asi 30 %), jen 1 procento ploch tvoří trvalé kultury jako sady a vinice. Zatímco průměrná velikost slovenské biofarmy je 296 hektarů, existuje také několik velkých podniků s plochou o několika tisících hektarech, které pěstuji převážně obiloviny.

Pšenice, žito, ječmen a špalda jsou nejvýznamnější plodiny v ekologickém zemědělství; hrách, slunečnice, pohanka, oves, brambory a krmné obili však hraji také jistou roli. V pěstováni zeleniny stoji v popředí chřest, mrkev, pastinák a červena řepa: zde je hnacím motorem rozvoje smluvní pěstováni pro výrobce dětské výživy.

Mnoho na Slovensku vyprodukovaných biopotravin je určeno pro export: například mléko do České republiky, zmrzlina do Německa, ovoce a zelenina do Rakouska, skot do Itálie. Z časti jsou pak v cizině zpracované potraviny dováženy zpět na Slovensko. Léčivé byliny a kořeni jsou nejprve 100% zpracovány na Slovensku a pak – například jako sáčkový čaj – vyváženy. Polovina biozeleniny je prodána mimo Slovensko. Bioobili bylo v roce 2002 téměř kompletně prodáno do zahraničí, avšak dnes se asi 75 procent zkrmí přímo v daných podnicích nebo prodá na trhu jako konvenční. Jen asi 5 procent biosurovin skonči jako vyvozní artikl – především v Německu a Švýcarsku. S přibývajícím hladem po surovinách u eko-podniků v zapadni Evropě se dá očekávat, že prodej obili do ostatních zemi EU opět stoupne.

Na Slovensku je momentálně aktivní jen jeden soukromý kontrolní orgán. Brzy mají být registrována ještě 2 další kontrolní místa. V roce 2002 byla zavedena slovenská značka „Eko poľnohospodárstvo“ pro ekologické zemědělství a jeho produkty. Zpracováni a výroba biopotravin se rozviji pomalu. První čtyři zpracovatele vstoupili na trh v roce 2001. V roce 2010 je zaregistrováno asi 65 zpracovatelů.

Kde Slováci biopotraviny nakupují

Jako první začaly biopotraviny nabízet prodejny zdravé výživy. Později se objevily bioprodukty i ve velkých řetězcích supermarketů. Největší zájem o biopotraviny je především v hlavním městě Bratislava a na finančně silném západním Slovensku. Poptávka po biopotravinách roste. Obzvlášť bioprodukty ze zdravotním efektem těží z tohoto trendu: džusy, bezlepkové produkty a produkty bez cukru stejně jako produkty pro alergiky. Asi 70 procent prodaných biopotravin je importováno, především ze sousedních zemi – České republiky, Maďarska, Polska a Rakouska, ale také z Německa.

Slováci ročně utratí za biopotraviny přibližně 4 miliony EUR. Podíl biopotravin na celkovém trhu s potravinami činí jen asi 0,1 procenta. Obrat je rovnoměrně rozdělen mezi prodejny biopotravin a supermarkety, ostatní způsoby prodeje nehraji velkou roli.

Detailní informace a adresy v souvislosti s trhem s bioprodukty na Slovensku a s kontakty na nejdůležitější firmy na trhu si můžete stáhnout v podobě Zprávy o Slovensku („Slowakei- Landerbericht“) v němčině na www.ekoconnect.org - „Die Bio-Branche in Mittel- und Osteuropa“ (Bio-branže ve středni a vychodni Evropě).

Autor: Inka Sachse, EkoConnect

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
36   1 2 3 4 5 6
37 7 8 9 10 11 12 13
38 14 15 16 17 18 19 20
39 21 22 23 24 25 26 27
40 28 29 30        
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,