Ekocentrum Country Life získalo ekologického oskara

logo_energy_globe_150.jpg Ekocentrum Archa společnosti Country Life v Nenačovicích získalo ekologického oskara v soutěži E.ON Energy Globe Award, což je jedno z nejuznávanějších ocenění v oblasti životního prostředí.   

Ekocentrum ARCHA COUNTRY LIFE lze po právu označit za vzor pro všechny tuzemské firmy, které se hlásí k myšlence ochrany životního prostředí. Firma Country Life za posledních 14 let přebudovala nevzhledný areál zkrachovalého JZD do podoby multifunkčního areálu, v němž produkuje a prodává biopotraviny a poskytuje také další služby veřejnosti.

CountryLife_archa_ekocentrum445.jpgPan Otakar Jiránek se jako ředitel společnosti Country Life hlásí k myšlence ekologicky šetrného života již od 90. let, kdy jako první začal na českém trhu prosazovat biopotraviny. Pro sídlo své společnosti si v Nenačovicích u Berouna vybral areál bývalého JZD, při jehož přestavbě kladl velký důraz na maximální využití přírodních materiálů a snížení energetické náročnosti jednotlivých budov. Proměna bývalého kravína a seníku do multifunkčního areálu je součástí koncepce, jejímž prostřednictvím chce běžným lidem poskytovat pomoc ve změně životního stylu. U této obce Country Life již 23 let provozuje jednu z prvních certifikovaných ekofarem.

Přestavba areálu bývalého JZD začala v roce 2002 a jednotlivé objekty jsou dnes doslova k nerozeznání od těch původních. Z opuštěného seníku vznikl velkoobchodní sklad s biopotravinami či biokosmetikou, původní prostor kravína dnes slouží jako sídlo společnosti, balírna či biopekárna. Je zde školicí středisko, v multifunkční přístavbě - nazývané Archa - je prostor pro semináře, který  slouží i k duchovním účelům. Country Life usiluje o rozvoj zdraví nejenom tělesného ale též duševního, duchovního i sociálního.

CountryLife_Jiranek_eon_cena150.jpgPři přestavbě areálu byly v maximální možné míře využity přírodní materiály. Bývalá budova kravína je dnes nízkoenergetickou stavbou a její nová část – zmíněná Archa – má parametry pasivního domu. Objekt je vytápěn biomasou a na jeho střechu byly umístěny sluneční kolektory pro ohřev vody. Zachycována je také dešťová voda do podzemních rezervoárů, odkud je později využívána ke splachování. Součástí celého řešení je také systém pro rekuperaci tepla. Nově budovanou součástí areálu je další sklad s prodejnou a administrativní částí, který bude pravděpodobně první pasivní sklad v ČR. Částečnou energetickou soběstačnost zajistí fotovoltaická střecha skladu.

Zdroj: eon, Country Life

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft květen rgt
Po Út St Čt So Ne
18         1 2 3
19 4 5 6 7 8 9 10
20 11 12 13 14 15 16 17
21 18 19 20 21 22 23 24
22 25 26 27 28 29 30 31
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,