Eko cestování Evropou – 15 nejekologičtějších tras

train_tracks_czech_rep110.jpg Turismus se stal jednou z nejoblíbenějších volnočasových aktivit. Díky nízkonákladovým leteckým společnostem je cenově dostupnější než kdykoli předtím.  

S rozvojem turismu však dochází k poškozování životního prostředí. Doprava je jedním z hlavních faktorů ovlivňujících stav ovzduší.

Jako reakce na tento fakt se začíná stále více prosazovat šetrná turistika a ekologické cestování. Stále více lidí zajímá, jaký dopad má cestování na životní prostředí a dle toho volí způsob osobní dopravy. Takzvaná uhlíková stopa, neboli množství emisí skleníkových plynů, které uvolní různé dopravní prostředky, se výrazně liší. Letecká doprava je pro životní prostředí nejhorší a cestování letecky je nejméně ekologickým způsobem cestování. Vlak je z tohoto hlediska jasným vítězem, a může ušetřit i čas.

train_tracks_czech_rep445.jpgPro všechny, kdo chtějí cestovat bez zbytečné zátěže na životní prostředí a bez rance produkovaných emisí, vypracovala cestovní platforma GoEuro seznam nejvíce ekologicky šetrných tras. Konkrétně 15 oblíbených evropských tras, na kterých se lze přepravit vlakem ve srovnatelném či kratším čase a za výrazně nížší spotřeby skleníkových plynů, v porovnání s leteckou dopravou. Údaje o emisích pocházejí od společnosti Ecopassanger, a na konkrétní ukázce 15 populárních evropských tras GoEuro identifikuje nejvíce ekologický způsob cestování. 

Do průměrné spotřeby emisí pro železniční dopravu byl započítán průměrný počet cestujících ve vlaku. Pro leteckou dopravu byl, kromě samotného letu, započítán také čas a emise produkované nezbytnou přepravou na letiště a z letiště do místa určení. Na rozdíl od železničních nádraží jsou letiště vždy vzdálena od centra a je třeba využít další způsob dopravy před samotným letem.  Na zřetel jsme vzali také nutnou délku čekání na letištích na odbavení a bezpečnostní kontrolu (60 až 90 minut v závislosti na konkrétním letišti).

Nejekologičtější trasy

Mezi nejoblíbenějšími evropskými trasami se eko vítězem s největším množstvím ušetřeného CO² staly trasy mezi Mnichovem a Vídní s 123 kg, Londýn – Manchester s 110 kg, a na třetí pozici Londýn – Paříž s 106 kg.

Nejvíce paliva lze ušetřit volbou železniční dopravy mezi Mnichovem a Vídní, konkrétně 49 litrů. Další významné úspory můžeme zaznamenat mezi Londýnem a Manchesterem (44 litrů) a Mnichovem a Frankfurtem nad Mohanem (43 litrů).

Železniční trasy s největší úsporou času

Výrazně rychleji se lze dostat vlakem z Amsterdamu do Bruselu, ušetříte až hodinu a 39 minut oproti letecké dopravě. Mezi Londýnem a Manchesterem je to hodina a 21 minut, a na třetím místě, zvlášť v létě oblíbená trasa, Madrid – Barcelona s 1:15 hod. 

Více informací o průzkumu šetrného cestování Evropou: https://www.goeuro.cz/vlaky/

vlak_pobrezi445.jpgO společnosti GoEuro:

GoEuro.cz je platforma pro jednoduché cestování, která umožňuje nejen vyhledávat a porovnávat železniční, autobusovou a leteckou dopravu v Evropě, ale také nákup jízdenek a letenek. S více než 500 evropskými dopravci, GoEuro přináší převrat v procesu plánování cest tím, že uživatelům nabízí mnohem širší výběr dopravy, přijatelné ceny a snadný způsob, jak jízdenky a letenky rezervovat. Uživatelům nabízí nejoptimálnější spojení. Vybrat si lze z nejlepších dopravních možností založených na ceně, celková délce cesty nebo optimálním poměru obojího. Eliminuje tak potřebu navštívit několik různých webových stránek s cílem naplánovat různé etapy vaší cesty. 

Foto a zdroj: tisková zpráva GoEuro

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Které vlastní značky supermarketů pro biopotraviny znáte?

 Kalendář akcí

lft 2018 rgt
lft květen rgt
Po Út St Čt So Ne
18   1 2 3 4 5 6
19 7 8 9 10 11 12 13
20 14 15 16 17 18 19 20
21 21 22 23 24 25 26 27
22 28 29 30 31      
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Martina24: Toto sú zaujímavé postrehy...
Studie: ekologické hospodaření snižuje vliv zemědělství na klimatické změny,
Karolina: Skvělý nápad, jak zabránit klíčení a to bez použití chemie!...
Ekologická revoluce ve skladování brambor,
Vlastimil: Chci objednat husu asi 4-5 kg na Svatého Martina. Jak ji mohu objednat?...
Je libo domácí svatomartinskou husu nebo kachnu?,
Roman: druhým rokem dělám právě prevenci ohledně varroa. A to tím že vždy...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Monika: Dobrý den,krásně jste to shrnul,sepsal.Ani nevím kdy jsem prvně vyprala...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
David: Dobrý den přátelé, chtěl bych poprosit VÁS Odpovědět na několik...
Jak výživa zvířat ovlivní chuť a kvalitu produktu?,
marie: Mám k tomuto dotaz:jsem na biofarmě v horách,v zimě krmeny krávy pouze...
Jak výživa zvířat ovlivní chuť a kvalitu produktu?,
jana: Pokud tam není napsáno co ta značka znamená, dá se to dohledat na webu....
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,