Eko cestování Evropou – 15 nejekologičtějších tras

train_tracks_czech_rep110.jpg Turismus se stal jednou z nejoblíbenějších volnočasových aktivit. Díky nízkonákladovým leteckým společnostem je cenově dostupnější než kdykoli předtím.  

S rozvojem turismu však dochází k poškozování životního prostředí. Doprava je jedním z hlavních faktorů ovlivňujících stav ovzduší.

Jako reakce na tento fakt se začíná stále více prosazovat šetrná turistika a ekologické cestování. Stále více lidí zajímá, jaký dopad má cestování na životní prostředí a dle toho volí způsob osobní dopravy. Takzvaná uhlíková stopa, neboli množství emisí skleníkových plynů, které uvolní různé dopravní prostředky, se výrazně liší. Letecká doprava je pro životní prostředí nejhorší a cestování letecky je nejméně ekologickým způsobem cestování. Vlak je z tohoto hlediska jasným vítězem, a může ušetřit i čas.

train_tracks_czech_rep445.jpgPro všechny, kdo chtějí cestovat bez zbytečné zátěže na životní prostředí a bez rance produkovaných emisí, vypracovala cestovní platforma Omio seznam nejvíce ekologicky šetrných tras. Konkrétně 15 oblíbených evropských tras, na kterých se lze přepravit vlakem ve srovnatelném či kratším čase a za výrazně nížší spotřeby skleníkových plynů, v porovnání s leteckou dopravou. Údaje o emisích pocházejí od společnosti Ecopassanger, a na konkrétní ukázce 15 populárních evropských tras Omio identifikuje nejvíce ekologický způsob cestování. 

Do průměrné spotřeby emisí pro železniční dopravu byl započítán průměrný počet cestujících ve vlaku. Pro leteckou dopravu byl, kromě samotného letu, započítán také čas a emise produkované nezbytnou přepravou na letiště a z letiště do místa určení. Na rozdíl od železničních nádraží jsou letiště vždy vzdálena od centra a je třeba využít další způsob dopravy před samotným letem.  Na zřetel jsme vzali také nutnou délku čekání na letištích na odbavení a bezpečnostní kontrolu (60 až 90 minut v závislosti na konkrétním letišti).

Nejekologičtější trasy

Mezi nejoblíbenějšími evropskými trasami se eko vítězem s největším množstvím ušetřeného CO² staly trasy mezi Mnichovem a Vídní s 123 kg, Londýn – Manchester s 110 kg, a na třetí pozici Londýn – Paříž s 106 kg.

Nejvíce paliva lze ušetřit volbou železniční dopravy mezi Mnichovem a Vídní, konkrétně 49 litrů. Další významné úspory můžeme zaznamenat mezi Londýnem a Manchesterem (44 litrů) a Mnichovem a Frankfurtem nad Mohanem (43 litrů).

Železniční trasy s největší úsporou času

Výrazně rychleji se lze dostat vlakem z Amsterdamu do Bruselu, ušetříte až hodinu a 39 minut oproti letecké dopravě. Mezi Londýnem a Manchesterem je to hodina a 21 minut, a na třetím místě, zvlášť v létě oblíbená trasa, Madrid – Barcelona s 1:15 hod. 

Více informací o průzkumu šetrného cestování Evropou: https://cz.omio.com/vlaky

vlak_pobrezi445.jpgO společnosti Omio:

Omio.com je platforma pro jednoduché cestování, která umožňuje nejen vyhledávat a porovnávat železniční, autobusovou a leteckou dopravu v Evropě, ale také nákup jízdenek a letenek. S více než 500 evropskými dopravci, Omio přináší převrat v procesu plánování cest tím, že uživatelům nabízí mnohem širší výběr dopravy, přijatelné ceny a snadný způsob, jak jízdenky a letenky rezervovat. Uživatelům nabízí nejoptimálnější spojení. Vybrat si lze z nejlepších dopravních možností založených na ceně, celková délce cesty nebo optimálním poměru obojího. Eliminuje tak potřebu navštívit několik různých webových stránek s cílem naplánovat různé etapy vaší cesty. 

Foto a zdroj: tisková zpráva Omio

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft únor rgt
Po Út St Čt So Ne
5           1 2
6 3 4 5 6 7 8 9
7 10 11 12 13 14 15 16
8 17 18 19 20 21 22 23
9 24 25 26 27 28 29  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Kuba: lehátko [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/...
Lidl již prodal 10 milionů porcí fair trade kávy,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,