Důvody k přechodu na ekologické vinohradnictví

organic_clip_image002_0000_1.jpg Zájem našich vinařů o ekologii v posledním desetiletí výrazně stoupá.  Důvodem k přechodu je kvalita vína i půdy.  

V roce 2004 jich u nás hospodařila necelá desítka, ke konci roku 2014 již 89 vinařů ekologicky obhospodařovalo zhruba 950 ha vinic, 59 z nich mělo certifikovanou výrobu biovína. Za rozmachem stojí nejen optimálnější nastavení dotací, ale i přístup k novým technologiím. Díky nim, na rozdíl od 90. let, ekologicky hospodařící vinaři již neriskují ztrátu úrody zničením hroznů houbovými chorobami; na kvalitnější úrovni je také poradenství. „Častým důvodem k přechodu českých a moravských vinařů je snaha zabezpečit na vinicích dlouhodobě údržbu a zvyšování půdní úrodnosti,“ vysvětluje Ing. Milan Hluchý, předseda Ekovínu, Svazu integrované a ekologické produkce hroznů a vína, a jeden z hlavních propagátorů šetrných zemědělských přístupů v České republice. „Promyšlený ekologický systém hospodaření vinařům zajišťuje strukturní, vododržnou půdu, která poskytuje révě jak dostatek vláhy, tak potřebné živiny. Výsledkem jsou stabilní výnosy vysoce kvalitních hroznů, z nichž je možno ve sklepě vyrobit naprosto jedinečná vína, která dokáží obstát v segmentu nejkvalitnějších vín“ komentuje Ing. Milan Hluchý propracovanou péči o půdu, která v ekologii představuje základ celého systému, a to nejen ve vinohradnictví, ale i na orné půdě či v sadech. Důkazem úspěšnosti tohoto přístupu jsou i ocenění vín vinařství rodiny Kadubcových.

Přestože je systém ekologického vinohradnictví považován za podstatně náročnější, co se týče úrovně vědomostí, zkušeností a schopností strategického uvažování, je dnes vnímán jako jeden z efektivních způsobů, jak dále zvyšovat kvalitu produkovaných vín, a tím i svou konkurenceschopnost v kategorii nejkvalitnějších vín.

Rozvoj ekologického vinohradnictví u nás kopíruje trend ve světě, plocha světových bio vinic se za poslední dekádu více než ztrojnásobila. 

ekovinice.jpgZákladní rozdíly: Biologická ochrana namísto chemie a promyšlená prevence

Jedním z hlavních rozdílů v ekologickém a konvenčním (případně integrovaném) vinohradnictví je nahrazení syntetických ochranných prostředků rostlin za biologickou ochranu. Základem je kombinace špičkových moderních technologií, jako je matení samců škodlivých obalečů feromony, indukce obranných mechanismů révy přírodními elicitory spolu s jednoduchými preparáty typu přípravků na bázi bikarbonátů, rostlinných olejů či draselného mýdla. Spolu s kombinací aplikací klasických fungicidů na bázi síry a mědi, které jsou povoleny i v ekologickém zemědělství, je výsledkem vysoce funkční systém ochrany.

Změna přístupu k půdě

Dalším výrazným rozdílem oproti konvenčnímu hospodaření je péče ekologicky hospodařících vinařů o půdu. Kvůli desítkám let používání pesticidů a minerálních hnojiv ve vinicích jsou půdy, a to nejen vinic, těžce poškozeny rezidui pesticidů, těžkých kovů a dalších cizorodých látek. O půdní organismy dlouhodobě ochuzované půdy tak mají obecně nižší podíl organické hmoty a tedy i humusu a jsou v nich výrazně nevyrovnané poměry živin. Ztráta života v půdě pak znamená ztrátu úrodnosti, která je bezpodmínečně nutná pro zdravou a kvalitní produkci. 

Dnes je v biovinicích samozřejmé střídavé ozelenění pruhů meziřadí druhově bohatým porostem bylin, který dlouhodobě zvyšuje půdní úrodnost a zvyšuje diverzitu jak užitečných, tak indiferentních organizmů. Část meziřadí je, většinou na podzim, osévána luskoobilnými směskami, které poutají od konce léta do jara dusík a další živiny, a v době, kdy réva tyto živiny potřebuje, je směska pokosena, případně zadiskována, čímž jsou révě dodány potřebné živiny. Kombinací vermikompostů, kde jsou zpracovávány výlisky hroznů, a aplikacemi bakteriálních hnojiv poutajících vzdušný dusík a uvolňujících z rostlinám nepřístupných vazeb draslík a fosfor, dokáží dnes vinaři optimalizovat výživu révy mnohem šetrněji, než aplikací běžných minerálních hnojiv (minimální zatížení spodních vod dusíkem a ostatními živinami, minimalizace spotřeby energie pro výrobu hnojiv).

Problematika půdní úrodnosti je v České republice jedním z významných zemědělských témat, k jehož řešení může ekologické zemědělství svými šetrnými přístupy (zejména na orné půdě a trvalých kulturách jako jsou sady a vinohrady) zásadně přispět.

Zdroj: Ekovin

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Příspěvky

Důvody k přechodu na ekologické vinohradnictví Odpovědět   Karel 12. 07. 2016, 22:06:06
Konečně dobrá zpráva. Já ve své zahradě mám 15 hlav révy a k posílení růstu a ochraně proti plísni používám Lactobacillus serum.
Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
36   1 2 3 4 5 6
37 7 8 9 10 11 12 13
38 14 15 16 17 18 19 20
39 21 22 23 24 25 26 27
40 28 29 30        
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,