DUBEN 2007: Biotextil, 1.díl

Stručný průvodce biotextilem: biobavlna Spotřebitelů, kteří vyhledávají výrobky šetrné k životnímu prostředí, přibývá. Stejně jako přírodní kosmetika, i biooblečení začíná mít pevné místo v nákupním košíku nejen ekologicky smýšlejících spotřebitelů. Co však ve skutečnosti znamená předložka bio v případě košile, ručníku nebo dětských dupaček? A jak se orientovat v jejich značení?  

Textilní průmysl patří dlouhodobě mezi největší zatěžovatele životního prostředí. Téměř čtvrtina všech ročně aplikovaných insekticidů je použita při pěstování bavlníku, další nezanedbatelné množství toxických chemikálií se ročně spotřebuje při přeměně bavlněného vlákna na košile, ručníky, povlečení...

Ani textilní výroba z ostatních rostlinných a živočišných vláken nepatří zdaleka mezi nejekologičtější. Díky komplikovaným chemickým procesům při zpracování dnes označení 100% bavlna, hedvábí či vlna zdaleka nesplňuje představy o přirozenosti přírodních materiálů, které se nám na první pohled vybaví. Není divu, že se mnozí lidé se zájmem obrací k oblečení vyrobenému způsobem pro přírodu i člověka příznivějším. I ve výrobcích označovaných jako „natur", bio", „eko" či „zelený textil" jsou však nezanedbatelné rozdíly.

Šetrný k přírodě versus „bio"


V praxi se můžeme setkat se dvěma základními principy značení eko-textilu. První skupina bývá nejčastěji označována jako biotextil či organický textil. Druhá skupina,anglicky nejčastěji nazývaná „Sustainable textile", se do češtiny zpravidla překládá jako textil šetrný k životnímu prostředí (pro komplikovanost českého překladu používáme v textu anglický výraz). Ačkoliv mají oba systémy značení mnoho společného a směřují ke stejnému cíli, v některých ohledech se liší. Organický textil vychází z principů ekologického zemědělství, původ druhého můžeme hledat v laboratořích. Největší rozdíl mezi oběma přístupy je důraz, který se při certifikaci sustainable textilu klade na hodnocení životního cyklu výrobku (tzv. Life-Cycle Assessment - LCA - hodnocení environmentálních dopadů výrobku po celou dobu jeho života). Díky tomuto kritériu naleznete ve skupině „sustainable" vedle organických textilií i materiály jako jsou eco-fleece vyrobený z recyklovaných pet-lahví, smart wools materiály s vysokým stupněm chemických úprav či celulózová vlákna lyocell. I ty totiž splňují přísné environmentální parametry, jejich původ by však ortodoxní vyznavače bioživota asi nejspíš zaskočil. V Evropě se certifikace „sustainable" textilií řídí EU Směrnicemi pro ekologicky šetrné výrobky, speciálně Směrnicí pro textilní výrobky 2002/371/EC, a certifikaci v jednotlivých zemích Evropy zajišťují akreditované nezávislé orgány. Vedle EU směrnic existuje i řada uznávaných privátních standardů s mezinárodní platností - Öko-tex Standard, Nordic Swan, v České republice Ekologický šetrný výrobek)

Organický textil


Pro textil, vyrobený ze surovin pocházejících z ekologicky kontrolovaného zemědělství, se běžně užívá výraz organický či biotextil. Pod tímto označením se však neskrývá jen kontrolovaný původ surovin, ale také přísná kontrola výrobních procesů - od výroby vláken po konečnou úpravu oděvu. Délka kontrolovaných procesů a přísnost se u jednotlivých standardů liší, obecně však platí, že ty nejkvalitnější organické programy začínají kontrolu od zasazení bavlníku a končí vybalením trička v obchodě.

Při výrobě biotextilu jsou používány v co největší možné míře biosuroviny rostlinného (bavlna, konopí, len, juta, ramie, bambus, soja) nebo živočišného (vlna, hedvábí, kašmír, kůže) původu, jejichž produkce podléhá přísné kontrole ze zákona o ekologickém zemědělství (více zde). Následné zpracování vláken a výroba textilií jsou přísně definovány.. Nejsou povoleny látky, u kterých je prokázáno či je důvodné podezření, že působí jako karcinogeny, negativně ovlivňují vývoj plodu či pohlavních orgánů nebo způsobují alergickou reakci. Celkově se klade velký důraz na energetickou šetrnost technologií a biodegradibilitu, namísto chemických úprav se dává přednost mechanickému zpracování. Množství technologií je zakázáno - nesmí se např. používat chlor, formaldehyd, azobarviva, zpomalovače hoření, enzymatické bělení, protimačkavé či antibakteriální úpravy. Textilní doplňky jako jsou zipy, knoflíky a patenty či háčky nesmí v žádné podobě obsahovat chrom, nikl apod.

Biobavlna se v současné době pěstuje ve 22 zemích světa, největšími producenty jsou Turecko, Indie, USA a Čína.

Nejznámější bio textilní standardy


Na rozdíl od biopotravin nepodléhá výroba biotextilu zatím žádným mezinárodním legislativním opatřením, kromě identifikace bio původu surovin.. Stejně jako na trhu s přírodní kosmetikou, i zde existuje velké množství privátních standardů a značek. Mezi nejznámější organizace, které mají vytvořeny systémy kontroly biotextilu patří Organic Trade Association (OTA) v USA, britská Soil Association, německá International Association Natural Textile Industry (IVN), evropský a mezinárodní Demeter, skandinávský KRAV, japonská Japan Organic Cotton Association (JOCA) či holandská SKAL.

Organic Trade Association (OTA) ve svých „The American Organic Standards for Fiber Processing" rozlišuje 3 úrovně bioznačení: „100% Organic" - všechny komponenty pochází z kontrolovaného zemědělství, „Organic" - 95% z celkové váhy vláken jsou bio původu. Pokud na oblečení naleznete text: Made with organic cotton (či název jiné biosuroviny), máte jistotu, že materiál trička, které jste si právě zakoupili, je ze 70% bio. Všechny tři značení deklarují, že při výrobě byly splněny přísné standardy pro ekologicky šetrnou výrobu, zakázány jsou GMO včetně Bt bavlny (geneticky upravovaná). Označení „Made with x% organic cotton (či jiné biosuroviny) musí ve výrobku obsahovat deklarovaný podíl.

Soil Association uveřejnila v roce 2003 své „Organic textile standards", které zahrnují produkci a zpracování přírodních vláken včetně kůže. Pokud textil obsahuje nejméně 95% surovin v biokvalitě (vyjma doplňků jako jsou knoflíky, patenty apod.), může být označen „Organic". Zbylých 5% mohou tvořit jakákoliv vlákna včetně syntetických, nejsou-li na seznamu nepovolených látek. Pokud biosuroviny tvoří 70-94% z celku, můžete na štítku nalézt „Made with xxx % organic materials". Použití GMO není povoleno. Certifikované výrobky nesou logo Soil Association a doprovodný text, definující podíl bio ve výrobku.

International Association Natur Textile Industry (IVN) rozlišuje stupně Naturtextil „IVN Certified BEST" a „IVN Certified", které vychází z velmi obdobných pravidel jako Soil Association. Překvapivě však povoluje v nižším stupni používat i suroviny, které nepochází z kontrolovaného zemědělství;pouze bavlna musí být bio v obou úrovních). Kontrola výroby probíhá ve všech stupních - od sklizně suroviny, přes výrobu vláken, zpracování až po barvení a šití. Oděvní doplňky jako vycpávky, podšívky, všivky apod. musí být stoprocentně přírodního původu, kovové části nesmí obsahat nikl a chrom. Vzhledem k německému původu certifikátu patří tato značka v České republice mezi nejrozšířenější. Certifikované výrobky nesou značku Naturtextil a Naturtextil Best.

Demeter - jedna z nejstarších bioznaček na světě označuje produkty pocházející z biodynamického zemědělství. Řadí se mezi nejaktivnější činitele v biozemědělském hnutí. Standardy pro certifikaci textilu byly zavedeny v roce 2002. Kontrolní systém vychází z pravidel IVN (viz výše), vlákna však musí pocházet z biodynamického zemědělství. Certifikované výrobky nesou značku Demeter®.

KRAV, největší ekozemědělská organizace ve Skandinávii, jako jediná ve svých standardech povoluje při výrobě textilu definované množství formaldehydu a halogenovaných organických sloučenin. Přísným výrobním omezením nepodléhají nitě a oděvní součástky: zde, pokud není k dispozici vhodný organický materiál, lze použít i polyester či viskózu. KRAV má vytvořené standardy pro zpracování kůže v biokvalitě. Certifikované výrobky nesou značku KRAV.

Japan Organic Cotton Association (JOCA) - organizace, která dohlíží na kvalitu bio bavlny a dodržování standardů při jejím zpracování v Japonsku. Certifikace rozlišuje tři stupně značení - „pure" pro biotextil nebarvený a bez potisků, „pure dyed/printed" pro biotextil s potiskem nebo barvený a „blend" pro látky obsahující více než 60% biobavlny a méně než 40% ostatních přírodních vláken nebo konvenční bavlny. Syntetická vlákna jsou povolena v méně než 10%.

Skal International Standards jsou standardy pro organický textil,vytvořené původně holandskou certifikační společností Skal International (dnes Control Union Certifications). Kontrolují se všechny kroky od zpracování vláken po úpravu hotových oděvů. Použitá vlákna musí pocházet z ekozemědělské produkce (vyjma šicích nití), 5% z celkové váhy může být syntetického původu. V celém procesu jsou zakázány látky škodlivé životnímu prostředí a lidem, dává se přednost mechanickým technikám zpracování, celkový proces výroby musí ve srovnání s konvenční výrobou prokazatelně méně zatěžovat životní prostředí. Plnění sociálních standardů je podmínkou. Výrobky s touto certifikací jsou označené značkou EKO Sustainable Textile.

Kateřina Čapounová, www. biospotrebitel.cz.

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft leden rgt
Po Út St Čt So Ne
1     1 2 3 4 5
2 6 7 8 9 10 11 12
3 13 14 15 16 17 18 19
4 20 21 22 23 24 25 26
5 27 28 29 30 31    
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,