Devatenácté slavnostní předání titulu a Hrnec trochu od biomedu

bartak_a_adamcova_1.jpg Zlaťáky se sypaly dvakrát – jednou  z Hrnce pro ekovčelařku a podruhé do kolébky.  

Putovní hrnec plný „zlaťáků“ a titul „nejlepší ekozemědělec roku 2010“ zakotvil na rok u Simony Adamcové a jejího přítele Jana Jirmana. Za účasti představitelů obce, Královéhradeckého kraje, kontrolní organizace ekologických zemědělců, minulých držitelů Hrnce, veřejnosti a dalších vzácných hostů předal předseda správní rady Nadačního fondu Bartákův hrnec, Ing. Richard J. Barták, CSc., ocenění v rodinném ekovčelařství. Účastníci akce shlédli prezentaci o chovu včel a prohlédli si provozní budovu ekovčelařství a úly v Bystrém.

adamcova_sype_1.jpg„Zlaťáčky“ odměny z Bartákova hrnce se sypou do kolébky pro nového malého včelaře

K padesátce hostů promluvila starostka Hronova, jehož součástí obec Rokytník je, Hana Nedvědová, jež ocenila práci mladé včelařky Simony Adamcové, „jejíž úspěchy jsou také podporou známosti obce mezi veřejností,“ a popřála jí výdrž. Člen rady s gescí za životní prostředí a zemědělství z Královéhradeckého kraje Ing. Jan Tippák poděkoval ekovčelařce, zejména za to, že ona i přítel jsou příkladem pro další včelaře: „Doufám, že tato první vlaštovka pomůže nastartovat další včelaře, pro které jsou nachystány prostředky z Evropské unie“. Vyslanec Rakouské republiky doktor Peter Hancvencl, sponzor, komentoval hospodářství: „Tady vidím poprvé takové ekovčelařství, rodinné hospodářství, jako máme v Rakousku.“ Ing. Roman Rozsypal, CSc. ředitel kontrolní organizace pro ekologické zemědělství Biocont pochválil úsilí Simony Adamcové, jež vybudovala včelařství s krásnou atmosférou a řekl: „Musím před vámi smeknout, paní Simono, protože životní kotrmelec, který jste udělala a jakým způsobem jste ho udělala, je úchvatný...“

Simona Adamcová se totiž ze saxofonistky a flétnistky proměnila ve včelařku, žijící na venkově. Z města se vrátila do rodných míst, aby se stala profesionální včelařkou, která se do oboru zakousla a je schopna se s přítelem tímto včelařením a prodejem medu od 180 kmenových včelstev uživit. „Chováme včelu kraňku, rakouskou linii, chováme včelí matky a připravujeme oddělky pro založení nových včelstev. Musíme pracovat, musíme mít nejlepší druhový med, abychom se mohli prezentovat, prodávali biomed a měli spokojené zákazníky...,“ říká Simona.

Zapojila se také úspěšně do osvětové včelařské práce a přijímá exkurze včelařů i dětí. Nesmírnou činorodostí a pracovitostí se daří včelařství splácet pobrané hypotéky a původní rozpadající se domek nyní vzkvétá a dostává se do povědomí veřejnosti čím dál výrazněji. Malé parkoviště s informačními tabulemi na naučné stezce, medový obchůdek, nádherný vyřezávaný klát z třistaleté lípy s živými včelkami lemují podnikatelskou cestu Simony Adamcové od roku 2003. Energické vystupování Simony, její přístup a nápady jsou pro mnohé začínající včelaře i podnikatele vskutku inspirující.

vcely1.jpgJan a Simona, jako sehraný tým, u nástavkového úlu kontrolují stav včelstva

Vrcholem malé slavnosti je vždy předání originálního putovního Hrnce. Ten přivezli loňští držitelé Ing. Ludmila Mužikovská a Vilém Rudolf až z Lidečka. Osmdesátiletý nestor ekologického zemědělství Ing. Richard J. Barták, CSc., přesypal Simoně Adamcové a jejímu příteli Janu Jirmanovi do ošatky 2000 desetikorunových mincí jako výraz podpory Nadačního fondu Bartákův hrnec pro ekologické hospodaření.

Titul nejlepší ekohospodářky si zaslouží za profesionální vedení včelařství v souladu se zákonem o ekologickém zemědělství, respektuje přirozené chování včel, nepoužívá chemické látky při ošetření a zpracování medu, zaslouží si titul za odchov včelích královen, za výtečné druhové medy, které jsou oceněnými regionálními produkty, a za úctu, kterou mají k přírodě v chráněné krajinné oblasti. Chov ekovčel a produkce biomedu zanechávají v přírodě totiž tu nejmělčí ekostopu.

Svoji zdatnost prokázala ekovčelařka při praktické ukázce, když se hosté odebrali k provozní budově v Bystrém, kde jsou čtyři stanoviště včelstev a unikátní linka na hromadné odvíčkování rámečků, medomet a zahřívací nádoba. S Janem, jako sehraný tým, včelí úl odkryli a klidné včelky si nechaly vše líbit – předvedly se na plástech plných medu, i královny trůnily ve speciálním rámečku.

Simona Adamcová se stala o poslední květnové sobotě devatenáctou Hrncařkou a říká, že u ní „bude Hrnec na rok v dobrých rukou.“ Zlaťáčky pak dostal do kolébky malý potomek, který přijde na svět v srpnu. „Nasadíme mu kuklu a pojedeme ke včelám,“ říká Simona, která si přeje, aby to byl nový včelař. Za rok povezou – už tři – Bartákův hrnec dalšímu,již 20. vybranému ekozemdělci.

Zdroj: Tisková zpráva

FOTO: autorka Miroslava Vohralíková, vh press

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft srpen rgt
Po Út St Čt So Ne
31       1 2 3 4
32 5 6 7 8 9 10 11
33 12 13 14 15 16 17 18
34 19 20 21 22 23 24 25
35 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,
nina: Dobrý den. Thymovar je opravdu skvely+ se chci zeptat na nejakou prevenci...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Martina24: Toto sú zaujímavé postrehy...
Studie: ekologické hospodaření snižuje vliv zemědělství na klimatické změny,