Děti, kteří se učí na školních zahradách, jsou šťastnější

school_garden_Male.jpg Mladí lidé, kteří se zapojí do práce na školní zahradě, jedí více ovoce a zeleniny a jsou zdravější a spokojenější. Ve třídě podávají lepší výsledky. Vyplývá to z britské studie.  

Briony Coolledgeová je v těchto dnech nadšená matematikou. Ale když se jí zeptáte na její nový oblíbený předmět, s nadšením vám bude vyprávět o tom, jakou zábavu si užila výsadbu semínek a vyměřováním čtvercových záhonů na školní zahradě.

„Setí semínek je skvělé,“ říká desetiletá školačka. „Strašně ráda pozoruji, jak rostou. Zvlášť se mi líbilo sázet zeleninu. Práce na zahradě je super a jíst maliny a jahody je ohromná legrace.“  
Briony je žákyní základní školy Kingsway v městečku Goole v britském hrabství Yorkshire. Tamní školní zahrada vzkvétá díky podpoře z kampaně „Let Children Grow“ (Nechme děti růst, nebo také Nechme děti pěstovat). Projekt finančně podporuje také britský magazín Independent on Sunday.

Kid_Cutting_Flower_Large_23.jpg„Jakmile jsme děti dostali ven, zjistili jsme, že se mnohem více zapojují do výuky. Výuka angličtiny je pro nás klíčová a tak jsme k ní využili i zahradu, zejména v oblasti tvůrčího psaní. Děti si vedli deníky a psali o tom, jak se na zahradě ztratili,“ říká Liam Jackson, ředitel školy. „Zahradu jsme prostě začlenili do osnov vyučování.“

Desetiletá Anne-Marie Preston řekla: „Být venku je fantastické, mnohem větší zábava, než sedět ve třídě. Miluju učení o přírodě.“ Finley Dance, stejně jako většina dětí z její páté třídy, souhlasí s tím, že práce na zahradě je zábava, ale neunikla ji ani vzdělávací hodnota: „Slyšela jsem již o setí semínek, ale nevěděla jsem, jak se to dělá, dokud jsme si to na zahradě nevyzkoušeli.“

Cílem kampaně je pomoci všem základním školám ve Velké Británii, aby svým žákům poskytly základy zahradničení. Nově vydaná studie je v jejím úsilí podporuje.
Výzkum provedený Královskou zahradnickou společností (Royal Horticultural Society, RHS), ukazuje, že školní zahrady podporují všestranný rozvoj dětí, učí je důležitým životním dovednostem a děti jsou zdravější a šťastnější. Výsledky výzkumu, do něhož se zapojilo 1 300 učitelů a 10 škol, zapojených do kampaně „Let Children Grow“, upozorňují, že zahradničení u dětí zvyšuje ochotu jíst širší škálu ovoce a zeleniny.

 „Učitelé nám velmi často zdůrazňovali, že práce na zahradě je skvělý nástroj pro zlepšení sebeúcty dětí, zejména pro ty, kterým schází sebedůvěra,“ říká se ve zprávě. Simon Thornton-Wood, ředitel RHS v oblasti vědy a vzdělávání, výsledky komentoval slovy: „(Školní zahrady v zapojených školách) kompletně změnily celé vzdělávací prostředí.“

Během příštích tří let hodlá RHS vyškolit 4 500 učitelů, jak začlenit zahradničení do učebních osnov. V současné době pouze jeden ze čtyř britských učitelů základních škol využívá školní zahradu k výuce.

A jaká je situace v České republice? Bio-info se bude ptát na ministerstvu školství.

Zdroj: The Independent on Sunday

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
36   1 2 3 4 5 6
37 7 8 9 10 11 12 13
38 14 15 16 17 18 19 20
39 21 22 23 24 25 26 27
40 28 29 30        
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,