COVID-19: Afričtí pěstitelé se mohou brzy octnout na pokraji kolapsu

Fair_trade_logo_1.jpg Afrika má to nejhorší, co s sebou pandemie COVID-19 přináší, ještě před sebou a situace se velmi rychle mění.  

Obchodní dodavatelské řetězce, které jsou silně závislé na evropských, severoamerických a asijských trzích, se mohou brzy octnout na pokraji kolapsu. Afričtí certifikovaní Fairtrade producenti květin, zeleniny a ovoce již nyní vykazují ohromné ztráty vzhledem k rušení objednávek a zastavení trhů.

Květinářství: dva hlavní subjekty v tomto odvětví, tedy Keňa a Etiopie, nyní zažívají ztráty představující 70–80% snížení tržeb a vzhledem k tomu, že úpadek v tržbách květin i výroční produkce se odhaduje na 70 % a úpadek Fairtrade tržeb o 92 %, může být potenciální dopad pandemie COVID-19 na hospodářství i pracovníky velmi vážný. Supermarkety v Itálii, Francii a Španělsku nemohou květiny prodávat vzhledem k tomu, že se soustředí na nezbytné základní zboží, potraviny a logistiku. Ve Švýcarsku vláda rozhodla, že se nyní smí prodávat pouze „základní“ zboží a supermarkety mají zákaz prodeje řezaných květin a rostlin v květináčích. Max Havelaar Switzerland se snaží přesvědčit tamní vládu o přehodnocení jejího rozhodnutí, ovšem šance jsou zde minimální. S blížícími se velikonočními svátky a Dnem matek bude následujících 10 týdnů pro producenty zásadním obdobím. Pokud by měla současná situace nadále pokračovat, utrpí producenti zásadní ztráty. Na nizozemském tržišti Royal Flora Holland se například týdně zobchodují květiny v hodnotě 100–120 milionů eur, na vrcholku sezóny i v hodnotě 140 milionů eur. Celkový obrat pěstitelů by se za normálních okolností v následujících týdnech pohyboval okolo 1 miliardy eur. Při aktuální situaci pěstitelé riskují zásadní ztráty.

Kakao: všechny producentské organizace odložily schůzky a jiné aktivity a snaží se dosáhnout plánovaného objemu. Celosvětově může pandemie ovlivnit ceny kakaa a dodavatelské řetězce vzhledem k logistickým problémům a opožděnému exportu.

Káva: zatím se producenti nesetkali s rušením objednávek. Na druhou stranu ale ani nechodí nové objednávky vzhledem k uzavření prodejen a restaurací.. Je to dáno tím, že většina aktivit probíhá na úrovni farem – v Keni se například prostřihuje a v Etiopii skončilo období sklizně v prosinci 2019. Situace ale může mít vliv na Rwandu, protože tam je nyní vrcholek sezóny.

Banány: situace je různá, protože některé trhy hlásí vzhledem k omezení pohybu nárůst poptávky, ale například v Ghaně kvůli k přísným zdravotnickým opatřením nemohou fungovat na plnou kapacitu.

Čaj: situaci komplikuje zastavení čajové burzy v Keni a tedy přesycení trhu a pro továrny náročné zpracovávaní a skladovaní dodávek čaje od pěstitelů. V Ugandě, kde bylo vyhlášeno uzavření všech vstupních přístavů, je zasažena přeprava čaje z továren na aukce, což může mít za následek velké ztráty na kvalitě a tržbách.

Zdroj: Fairtrade Česko a Slovensko, z.s.

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft červen rgt
Po Út St Čt So Ne
23 1 2 3 4 5 6 7
24 8 9 10 11 12 13 14
25 15 16 17 18 19 20 21
26 22 23 24 25 26 27 28
27 29 30          
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,