Co udělají hospodáři mléčných farem?

dojnice.jpg V pátek 27. listopadu se v Krkonoších uskutečnilo setkání hospodářů z mléčných farem se zástupci Státní veterinární správy ČR Praha i krajských veterinárních správ z Hradce Králové a Liberce. Akce se setkala s velkým zájmem zemědělců.  

 

Celkem jich dorazily na farmu pana Dutschkeho ve Fořtu na Trutnovsku téměř tři desítky, a to nejen z Krkonoš, jak se původně předpokládalo, ale i ze vzdálenějších koutů východočeského kraje.

Téma upřesnění podmínek prodeje mléka jinou cestou, než do velkých mlékáren, které v současnosti platí kolem 6 Kč za litr plnotučného mléka, oslovilo malé farmáře s kravími i kozími stády a stádečky, právě tak jako velká hospodářská družstva s produkcí tisíce litrů bio-mléka.

První polovina semináře, který pořádaly společně občanské sdružení MAS „Přiďte pobejt!“ Jilemnice a Správa KRNAP Vrchlabí, patřila MVDr. Jiřímu Hlaváčkovi ze Státní veterinární správy Praha ČR Praha. Ten zemědělce seznámil s hygienickými požadavky na zpracování mléka na farmě, s podmínkami přímého prodeje, a to jak cestou automatů na mléko, tak prostřednictvím malých mlékáren.

Následovala diskuse, které přihlíželi zástupci veterinárních správ i většina zúčastněných zemědělců. Vyhlídky pro většinu farmářů nejsou totiž nijak radostné.

Přestože se během posledního roku stále více hovoří o možnostech prodeje „zde dvora“, tedy zemědělského produktu z farmy přímo ke spotřebiteli, legislativa v České republice je v řadě ohledů pro malé farmáře - navzdory nové vyhlášce 128/2009 - stále svazující.

V případě automatu na mléko je prodej syrového kravského mléka limitován předepsaným denním maximálním množstvím 500 litrů (resp. 35% týdně z tohoto množství při prodeji mimo „dvůr“).

Zkušenosti farmářů hovoří i o málo pružném jednání ze strany veterinárních správ při snaze vybudovat malé mlékárny na výrobu mléčných produktů A to vše ještě za stále se propadající ekonomiky zemědělců do záporných čísel - již téměř rok prodávají mléko pod výrobní cenou.

Automaty na mléko však stále přibývají - jeden byl otevřen na sklonku listopadu také v Hořicích v Podkrkonoší na náměstí, v prodejně potravin. Doufejme, že zkušenosti druhých, získané informace a snad i poznání společnosti, že zemědělci jsou nejen producenti potravin, ale i ti, kterým vděčíme za typickou tvář naší krajiny, přinesou zemědělcům lepší zítřky.

Zdroj: Zdeňka Flousková, MAS „Přiďte pobejt!“, o. s. Jilemnice; www.maspridtepobejt.cz

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft červenec rgt
Po Út St Čt So Ne
27 1 2 3 4 5 6 7
28 8 9 10 11 12 13 14
29 15 16 17 18 19 20 21
30 22 23 24 25 26 27 28
31 29 30 31        
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,
nina: Dobrý den. Thymovar je opravdu skvely+ se chci zeptat na nejakou prevenci...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Martina24: Toto sú zaujímavé postrehy...
Studie: ekologické hospodaření snižuje vliv zemědělství na klimatické změny,