Co to je Fair Trade?

Fair Trade se do češtiny obvykle překládá jako spravedlivý obchod. Představuje způsob obchodu s výrobci z rozvojových zemí. Fair Trade usiluje o spravedlivější rozdělení příjmů plynoucích z obchodních vztahů mezi tzv. globálním Severem (ekonomicky vyspělými zeměmi, mezi něž se řadí i Česká republika) a globálním Jihem (především rozvojovými zeměmi Asie, Afriky a Latinské Ameriky).  

Co to je Fair Trade?

Snad každý z nás pije alespoň občas čaj, kávu nebo si pochutnává na čokoládě a dalších pochutinách. Obvykle se při ranním šálku nezamýšlíme nad tím, jakým způsobem byly tyto pro nás zcela běžné součásti života získány.

Fair Trade (česky spravedlivý obchod) je způsob obchodování založený na dialogu, transparentnosti a respektu, který zajišťuje větší spravedlnost v mezinárodním obchodě. Klade důraz na udržitelný rozvoj tím, že nabízí producentům a pracovníkům zejména z rozvojových zemí (Afrika, Latinská Amerika, jižní a jihovýchodní Asie) lepší pracovní podmínky a zajištění základních práv. Organizace zabývající se problematikou Fair Trade aktivně podporují producenty, v kampaních zvyšují povědomí o problematice a se snaží o změnu v pravidlech a praktikách tradičního obchodu (definice Fair Trade byla přijata v prosinci 2001 společnostmi zabývajícími se férovým obchodem: FLO, IFAT, NEWS! A EFTA).

Téměř před 60 lety se Fair Trade rozšířil jako koncept zajišťující slušné životní a pracovní podmínky pro více než milion drobných producentů a pracovníků na okraji společnosti a chudé pracovníky v rozvojových zemích. Fair Trade producenti a dovozci, maloobchodníci, dobrovolníci a další organizace se organizovali do globálních Fair Trade asociací. V posledních letech zažívá Fair Trade meziroční růst v desítkách procent.

Podle definice FINE, mezinárodní platformy nejvýznamnějších Fair Trade asociací, je Fair Trade „alternativní přístup ke konvenčnímu mezinárodnímu obchodu, který klade důraz na sociální a ekologický rozměr výroby a obchodu. Je to obchodní partnerství, jehož cílem je udržitelný rozvoj pro znevýhodněné výrobce převážně ze zemí „globálního Jihu" - Afriky, Latinské Ameriky a jižní a jihovýchodní Asie. Tohoto cíle se snaží docílit především poskytováním férových obchodních podmínek pro zapojené výrobce a informováním spotřebitelů o situaci výrobců a jejich zaměstnanců v rozvojových zemích."

Fair Trade hnutí si podle FINE klade 6 cílů:

  1. Zlepšit životní podmínky znevýhodněných výrobců zlepšením jejich přístupu na trh, posílením organizací výrobců, poskytnutím spravedlivých cen za výrobky a zajištěním kontinuity obchodních vztahů.
  2. Rozvíjet příležitosti pro znevýhodněné výrobce, zvláště ženy a domorodé obyvatele, a chránit děti před zneužíváním v procesu výroby.
  3. Zvyšovat informovanost spotřebitelů o negativním vlivu mezinárodního obchodu na výrobce tak, aby svou kupní sílu mohli využívat pozitivním způsobem.
  4. Dávat příklad obchodního partnerství skrze vzájemný dialog, respekt a transparentnost.
  5. Přispívat ke kampaním za změnu pravidel konvenčního mezinárodního obchodu.
  6. Chránit lidská práva podporou rozvoje sociální spravedlnosti, environmentálně přijatelného chování a ekonomického zabezpečení.

Vývoj trhu s Fair Trade výrobky ve světě

Prvopočátky Fair Trade lze vystopovat po druhé světové válce v Evropě a v USA - některé humanitární organizace tehdy obrátily logiku pomoci lidem v nouzi a místo toho, aby jim jednostranně vyplácely peníze, začaly od chudých komunit vykupovat jejich ručně vyráběné výrobky za dobrou cenu.

Na významu nabyl Fair Trade v 70. letech minulého století, kdy se utvořila jeho tradiční podoba - prodej širokého sortimentu řemeslného a několika druhů potravinového zboží ve specializovaných obchůdcích, na farnostech, na akcích pro veřejnost. Dovozci byly vesměs nevládní, církevní nebo jiné organizace, které měly důvěru veřejnosti a které s producenty udržovaly velmi úzký kontakt, jež zprostředkovávaly svým zákazníkům.

Dnes Fair Trade představuje celosvětové hnutí, do něhož jsou zapojeny tisíce organizací. Obchodování v rámci Fair Trade přináší prospěch více než pěti milionům výrobců a jejich rodinám v rozvojových zemích. V Evropě je v současnosti přes 2 800 specializovaných Fair Trade prodejen, které nabízí téměř výhradně Fair Trade výrobky dovážené dvěma stovkami Fair Trade organizací. Výrobky Fair Trade můžeme nyní najít také ve více než 55 000 supermarketech po celé Evropě. Hnutí využívá podpory asi 100 000 dobrovolníků z celé Evropy.11

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,