Co je nutné zajistit při prodeji bedýnek z hlediska předpisů

Country_Life_mala_bedynka_1.jpg Chystáte se založit bedýnkové družstvo s přáteli, nebo chcete prodávat bedýnky podnikatelsky? S prodejem bedýnek se pojí celá řada povinností a panuje zde mnoho nejasností. Proto jsme zjišťovali na Státní zemědělské a potravinářské inspekci, co je k prodeji bedýnek zapotřebí z hlediska legislativy.  

Všechno závisí na tom, jak prodej funguje. V zásadě lze rozlišit dva základní přístupy:

  • prodej přímo od farmáře spotřebiteli (např. sedlák přiveze připravené bedýnky na jedno místo, kde si je lidé vyzvedávají (nikdo cizí nemanipuluje s jednotlivými potravinami)
  • prodej přes zprostředkovatele (např. podnikatel sestavuje bedýnku od různých sedláků z jejich produkce a následně ji prodává dál).

Od farmáře

Pokud farmář prodává své produkty sám jednotlivým bedýnkářům, potom je na něm, aby zajistil odpovídající podmínky prodeje a dodržel základní hygienická pravidla (viz níže).

Pokud sedlák doveze hotovou bedýnku, bedýnkáři si ji přebírají vcelku, nedochází ke kontaktu cizích osob s jednotlivým zbožím a jsou dodržena hygienická pravidla, pak není třeba bedýnkový výdeje dále registrovat.

Od zprostředkovatele

Jestliže ale sedlák pouze přiveze zboží a o jeho distribuci se starají další osoby (například vy z dovezeného zboží skládáte bedýnky), potom už se musíte registrovat jako osoba uvádějící potraviny do oběhu.

Podle nařízení ES č.178/2002 je totiž každý „veřejný nebo soukromý podnik, ziskový nebo neziskový, který se mimo jiné zabývá zpracováním a distribucí potravin" považován za „provozovatele potravinářského podniku".

Registrovat se musíte na příslušném krajském inspektorátu Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Pokud budete prodávat i živočišné produkty, poraďte se s pracovníky inspektorátu, zda je nutné hlásit prodejní místo i nejbližší Krajské veterinární správě  - kompetence úřadů zde nejsou zcela jasně vymezeny.

Navíc, pokud máte na prodej potravin živnost, je nutné ohlásit provozovnu také na příslušném Živnostenském úřadě. Pokud vám ale prodejem nevzniká zisk, pak se podle vyjádření Živnostenského úřadu v Teplicích o živnost nejedná a do kompetence Živnostenského úřadu nespadáte.

Hygienické podmínky

Samozřejmostí je nutnost dodržování základních pravidel hygieny prodeje potravin, o nichž jsme hovořili výše. Ta nejdůležitější jsou shrnuta v „Potravinářském Pateru" SZPI, které je původně formulováno pro farmářské trhy, ale platí obecně pro jakýkoli prodej potravin:

Nebalené potraviny chránit před prachem, dotykem se zemí, kontaktem s kupujícími (ti nesmí na nabízené potraviny sahat, kýchat, kašlat...), kontaktem s rukama prodejce (ideální je s nebalenými potravinami manipulovat podávacími kleštěmi nebo s použitím jednorázových rukavic).

Plochy, na které jsou kladeny potraviny musí být omyvatelné a udržovány v čistotě.

Potraviny vyžadující chlazení (maso, masné a mléčné výrobky, sýry, mléko, čerstvé šťávy, rybí výrobky, cukrářské výrobky a pod.) uchovávat v chladícím zařízení.

Při prodeji nebalených potravin - zajistit dostatek pitné vody (na omytí rukou, ploch, které přicházejí do styku s potravinou apod.). Při prodeji potravin, které se krájí (koláče, masné výrobky, sýry...) zajistit dostatek teplé vody (stačí např. watercooler - umývání náčiní) a pitné vody.

Mít přístup k sociálnímu zařízení.

Každopádně při jakýchkoli nejasnostech doporučujeme kontaktovat příslušný krajský inspektorát Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Z odpovědí SZPI zpracoval Jan Kotěra, biospotrebitel.cz

 

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft prosinec rgt
Po Út St Čt So Ne
49   1 2 3 4 5 6
50 7 8 9 10 11 12 13
51 14 15 16 17 18 19 20
52 21 22 23 24 25 26 27
53 28 29 30 31      
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,