Co byste měli vědět o bioodpadu - díl druhý

kompostejner2_1.jpg Bydlíte v bytě v paneláku, v činžovním domě nebo řadovém domku bez zahrádky a rádi byste kromě plastů, skla, papíru a nebezpečného odpadu třídili ze svého odpadkového koše i bioodpad? Následující řádky jsou právě pro vás.  

Jak třídit bioodpad v bytě a co pak s ním

Rozhodnete-li se separovat ze svých odpadků bioodpad, máte dvě základní možnosti jak na to. V prvním případě stačí zakoupit vhodnou nádobu a paropropustné sáčky a bioodpad odnášet z bytu do komunitního kompostéru či speciální popelnice. Druhou možností je pořídit si vermikompostér. Zní to jako zaklínadlo? Princip je jednoduchý.

Snížíte obsah svého odpadkového koše téměř o polovinu, zbavíte se jeho nepříjemného zápachu a navíc si vytvoříte dokonale organické hnojivo pro své pokojové květiny.

Vermikompostér aneb pořiďte si domů žížaly!

Při vermikompostování se využívá schopnosti žížal přeměňovat rostlinné zbytky na kvalitní organické hnojivo – vermikompost. Vermikompostér je malá krabice, kterou můžete postavit na chodbu, balkón, do garáže, dílny nebo kuchyně. Jednoduše do něj odkládáte zbytky z kuchyně - slupky od ovoce a zeleniny, čajové sáčky, kávovou sedlinu, zbytky pečiva, použité ubrousky a další a po čase odebíráte hotové hnojivo. Množství odpadu, které žížaly dokáží zkonzumovat se odvíjí od jejich počtu. Půl kilogramu žížal spotřebuje za den asi čtvrt kilogramu bioodpadu, což je přibližně takové množství, které vyprodukuje čtyřčlenná rodina za jeden den.

vermikomposter_otevreny1.jpgVermikompostéry jsou dnes běžně k dostání, obvykle se skládají z několika pater, což umožňuje intenzivnější kompostování. Perforovaná dna jednotlivých nádob zajišťují odvod přebytečné vody, volný pohyb žížal a provzdušnění.

Vhodnou nádobu na vermikompostování si můžete jednoduše a rychle vyrobit. Plocha nádoby se odvíjí od množství kompostovaného bioodpadu. Žížaly ke svému životu potřebují dostatek vzduchu, proto je nutné při výběru nádoby dbát na to, aby byla dostatečně prostorná, avšak ne příliš hluboká. Postačí rozměry např. š 40 x h 40 x v 15 cm. Stěny nebo dno opatřete otvory pro odvod přebytečné vlhkosti. Nádoba z neprůhledného plastu nebo ze dřeva by měla mít i víko zabraňující vysoušení. Kromě i v České republice žijící žížaly hnojní je možné zakoupit i speciálně vyšlechtěné tzv. kalifornské hybridy, které se rychle množí a dokáží intenzivně přeměňovat bioodpady ve vermikompost.

Komunitní kompostéry

Komunitní neboli společné kompostování představuje jednoduchý a levný způsob využívání bioodpadů ve dvoře činžovního domu, na sídlišti, u řadových domů, v zahrádkářské kolonii nebo chatové osadě. V České republice je tento způsob zpracování biodpadu využíván na stále více místech. Kompostér je navržen tak, aby byly zabezpečeny všechny jeho potřebné funkce a kompostér kromě základních podmínek nevyžadoval žádnou zvláštní péči. V zimě je chráněn před mrazem, v létě před přímým sluncem, víko jej chrání proti srážkám. Pod kompostérem je v zemi vyhloubena cca 20 cm hluboká díra vyplněná hrubým štěrkem, který zabezpečuje odvod přebytečné vody a pomáhá k provzdušnění kompostu, tím se minimalizuje riziko vzniku zápachu. U dna chrání kompostér mřížka proti drobným hlodavcům.

Doma shromažďujete bioodpad do speciální nádoby - koše s paropropustnými sáčky, které umožňují dostatečný přívod vzduchu a odpařování, takže odpad nezapáchá. Naplněný sáček pak jednoduše hodíte do kompostéru, ze které si po čase můžete odebírat hotové organické hnojivo.

Co musíte udělat, chcete-li se pustit do komunitního kompostování? Oslovte své sousedy a získejte je pro svou myšlenku, společně vymyslete místo, kam kompostér umístit (nezapomeňte na souhlas majitele pozemku), pak jej kupte a nainstalujte. Můžete se obrátit i na odborníky například Ekodomov, rádi Vám poradí.

kom_komposter1.jpgKomunální kompostování - kompostejnery

Pokud je pro vás složité i předchozí řešení. Stačí zvednout telefon a zavolat na místní odbor životního prostředí a zeptat se, kde se v místě vašeho bydliště nachází nejbližší kompostejner - hnědá popelnice speciálně upravená pro sběh organického odpadu. Od roku 2013 budou mít obce povinnost zavést pro občany oddělený sběr bioodpadů, ale už nyní tuto službu některé nabízí. Pokud nemáte kompostejner nikde poblíž, můžete si jej objednat od místní společnosti, která nakládá s komunálním odpadem. Roční pronájem kompostejneru je např. v Praze nabízen od 600,- Kč za rok.

kompostejner_svoz1.jpgBioodpad je pak ve vegetačním období od 1. 4. do 30. 11. (ve zbylém období v roce služba nefunguje) odvážen jednou za 2 týdny do kompostáren, v Praze je výsledný kompost využíván k rekultivacím a údržbě městské zeleně.

Podrobnější informace najdete na www.biosance.cz.

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
36   1 2 3 4 5 6
37 7 8 9 10 11 12 13
38 14 15 16 17 18 19 20
39 21 22 23 24 25 26 27
40 28 29 30        
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,