Čína byla vloni největším importérem bioproduktů do EU

__ina1.jpg Nejvíce produktů ekologického zemědělství se vloni do EU přivezlo z Číny. Následují dovozy z Ekvádoru, Dominikánské republiky, Ukrajiny a Turecka. Do první desítky největších vývozců bioproduktů do zemí Evropské unice se poprvé dostaly Kolumbie a Kazachstán.  

Nizozemsko bylo největším dovozcem ekologických produktů do EU (32 % podíl). Dalšími významnými dovozci bioproduktů do členských států EU jsou Německo (13 %), Velká Británie (12 %) a Belgie (11 %). Ekologický dovoz v členských státech, které přistoupily k EU po roce 2004, zůstává malý a mírně přesahuje 3 %.

Cina_bio_farma.jpgDeset nejvíce dovážených kategorií bioproduktů představovalo v roce 2019 82 % z celkového objemu ekologického dovozu. Největší objemy měly kategorie tropické ovoce, ořechy a koření s 27 % (0,9 milionu tun), následované olejninami (hlavně pro krmení zvířat) s 12 % (0,4 milionu tun), dále obiloviny jiné než pšenice a rýže a řepný a třtinový cukr (oba 7 %, 0,2 milionu t).

Celkově zůstaly dovozy bioproduktů v roce 2019 stabilní a činily 3,24 milionu tun. Odhaduje se, že dovoz ekologických zemědělských potravin představuje asi 2 % z celkového objemu dovozů zemědělských produktů. U některých sledovaných kategorií produktů představuje ekologický dovoz významný podíl na celkovém dovozu. Například z dovozu olivového oleje do EU se odhaduje, že téměř 20 % pochází z certifikovaného ekologického hospodaření.

Z hlediska množství je Čína největším vývozcem do EU – vloni odtud bylo dovezeno na 433 000 tun a přes osminu veškerého dovozu. Nejvýznamnějším čínským produktem je bio sójová moučka pro krmení zvířat, která tvoří 77 procent veškerého dovozu z Číny. Číňané také hrají důležitou roli jako dodavatelé jiných olejnatých semen, jako jsou sezamové ořechy a arašídy, jakož i med a zelenina.

Jedna desetina ekologického dovozu do EU, 338 000 tun, pochází z Ukrajiny. S třetinovým podílem na trhu je nejdůležitějším dodavatelem pšenice a dodává také tři čtvrtiny všech ostatních obilovin (kromě rýže). U ostatních olejnin, jako je slunečnice, je východoevropská země na druhém místě za Tureckem, odkud přichází do EU jedna čtvrtina olejnin, jedna pětina pšenice a jedna desetina zbývajících obilovin.

Tyto produkty (s výjimkou meruněk, fíků a lískových ořechů) však v Turecku nerostou, ale pocházejí z Ruska, Kazachstánu, Moldavska a dalších zemí. Jak ukázalo několik incidentů v posledních letech, jsou případy podvodu u takto anonymního zboží velmi pravděpodobné. V důsledku toho se dovoz těchto skupin produktů z Turecka v roce 2019 ve srovnání s rokem 2018 významně snížil. Dodávky obilí ze Spojených arabských emirátů dokonce klesly z 36 600 tun na nulu, jako důsledek objasnění podvodů.

Nejvíce z těch změn vloni těžil Kazachstán, který zdvojnásobil své přímé dodávky pšenice do EU a nyní má 30% podíl na trhu. Pravděpodobnost podvodu zůstává vysoká.

Dominikánská republika, Ekvádor a Peru následují na třetím, čtvrtém a pátém místě na dovozním seznamu. Hlavním důvodem je velké množství biobanánů dovezených z těchto zemí. V případě biokávy jsou nejdůležitějšími dodavatelskými zeměmi Peru a Honduras. Biokakao pochází hlavně z Dominikánské republiky, Peru a Sierry Leone a další množství dodávají také Kongo a Uganda.

Zdroj: EU imports of organic agri-food products. Key developments in 2019, June 2020

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44             1
45 2 3 4 5 6 7 8
46 9 10 11 12 13 14 15
47 16 17 18 19 20 21 22
48 23 24 25 26 27 28 29
49 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,