Chystá se nové evropské nařízení o ekologickém zemědělství

EU_Organic_Logo_Colour_rgb_1.jpeg V březnu zveřejní Evropská komise legislativní návrh nového nařízení o ekologickém zemědělství, který reaguje na aktuální situaci v ekozemědělském sektoru.   

Návrh bude obsahovat řadu zpřísnění ve vztahu k produkci biopotravin, systému kontrol a dovozu ze třetích zemí. Stávající nařízení Rady (ES) 834/2007 by mělo být nahrazeno v roce 2016.

Ekologické zemědělství se během posledních dvaceti let proměnilo v respektovaný zemědělský sektor se stabilní spotřebitelskou poptávkou. Velkou roli v jeho rozvoji hraje i evropská legislativa.  Novela nařízení by měla dle výroku Evropské komise lépe reflektovat masivní rozšíření trhu s biopotravinami a s tím spojené stoupající požadavky spotřebitelů na vyšší kvalitu a transparentnost celého ekozemědělského systému.

Poptávka po zpřísnění a větší transparentnosti

Stávající evropský předpis byl koncipován tak, aby umožňoval rozvoj ekologické produkce a zároveň zohledňoval dílčí specifika členských států. Zvyšující se nároky spotřebitelů však v posledních letech otevírají diskuzi nad dostatečností těchto předpisů. Podle výzkumů veřejného mínění se ukazuje, že spotřebitelé očekávají přísnější definování kvality i větší čitelnost kontroly. V zahraničí jim v tomto ohledu dobře vychází vstříc přísnější soukromé nadstandardy.

Příkladem časté kritiky je výskyt reziduí pesticidů v biopotravinách.  Ačkoliv rezidua nepovolených látek by se principiálně v biopotravinách neměla vyskytovat, jejich výskyt není nařízením Rady explicitně zakázán. Předpokládaná nepřítomnost reziduí vychází ze zákazu jejich aplikace při pěstování, v chovu a při výrobě biopotravin.  V současné době platí v EU pro biopotraviny stejné hygienické hodnoty maximálních reziduálních limitů (MRL) jako pro konvenční potraviny.

Pokud se rezidua v biopotravinách najdou (a nejedná se o úmyslné porušení), jsou hluboko pod povoleným limitem (MRL) pro konvenční potraviny.  Při současném všeobecném zamoření prostředí se těmto kontaminacím lze vyhnout jen těžko. Přesto, že nálezy zpravidla bývají v hodnotách na hranici detekovatelnosti, přijímá je veřejnost s velkou nedůvěrou.

Další kritizovanou oblastí je udělování výjimek z pravidel ekologické produkce. Stávající předpisy umožňují zemědělcům v krajních případech a za přesně definovaných podmínek výjimek využívat.

I když zavedení většiny z nich bylo vnímáno jako přechodné řešení, ukazuje se, že tento systém situaci v některých zemích spíše konzervuje. Daní za to je opět netransparentnost systému a snížená důvěryhodnost.

Masivní import biopotravin a bioproduktů z nečlenských zemí zvýšil v posledních letech ze strany EU tlak na zpřísnění dohledu nad kvalitou certifikačních procesů v třetích zemích. Z auditu, který provedl Evropský účetní dvůr v roce 2012, vyplynulo, že v rámci kontrol by se měla zlepšit i vzájemná komunikace a přenos informací. 

Zdroj: ČTPEZ, vyšlo v týdeníku Zemědělec, kráceno

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,