Chov zvířat v ekologickém zemědělství – přechodná ustanovení postupně mizí

1. 1. 2009 vstoupilo v platnost nové nařízení EU o ekologickém zemědělství. Tím došlo k určitým změnám také v oblasti chovu hospodářských zvířat. Ještě stále platí přechodná ustanovení. Dokdy musí výrobci začít aplikovat nová ustanovení?  

V ekologickém zemědělství platí pro vazný chov dobytka nové lhůty. V budovách, které byly postaveny před 24. 8. 2000, smí být dobytek ve vazném chovu na základě úředního povolení do

konce roku 2013. Předpokladem jsou individuální péče o zvíře a zajištění dostatečného výběhu a steliva. Přechodný vazný chov v malých farmách bude povolen i po roce 2013, budou-li splněny závazky – letní pastvina a také výběh dvakrát týdně v zimním období. Pojem „malé farmy“ definují členské státy.

kure_na_pastve_1.jpgVýkrm bez výběhu je pro dobytek povolen jako dosud po dobu 1/5 života zvířete, maximálně však po dobu 3 měsíců. Pro prasata a ovce platí toto ustanovení za předpokladu minimálně dvou ročních kontrol, od 1. 1. 2011 bude takový výkrm zakázán.

Zásahy do tělesné integrity zvířete jsou od začátku účinnosti nařízení více omezeny a nesmějí být běžně prováděny. Mohou být povoleny pouze v jednotlivých případech a smějí být provedeny pouze po uspání a/nebo zamezení bolesti a ve vhodném věku. Pro kastraci selat bez uspání a/nebo podání prostředků tišících bolest byla stanovena lhůta do konce roku 2011. Poté bude pro ekologicky hospodařící farmy možná kastrace pouze po nasazení prostředků tišících bolest a/nebo plné narkózy.

Možnou alternativu představuje výkrm kanců. Kančí maso lze ovšem v mnoha zemích jen těžko uvést na trh. Průzkumy ukazují, že kastrace, která je provedena při nasazení tišících prostředků, ale bez uspání, může vést ke stresu a bolestem během kastrace a k bolesti, utrpení a poruchám chování po zásahu. Nezbývá než doufat, že do úplného zákazu kastrace bez uspání na konci roku 2011 budou existovat praktické metody kastrace selat, které zmírní utrpení, ale zároveň se budou vyznačovat hospodárností a požadovanou kvalitou masa.

prasata_Sasov.jpegJiné zásahy, jako jsou například odrohování dobytka nebo uštípnutí zubů smějí být provedeny jen na základě úředního povolení pro každý jednotlivý případ. Pro takové zásahy hovoří bezpečnostní důvody, nebo když zásah prospěje dobrému zdravotnímu stavu nebo zlepšení zdraví zvířete.

Také v oblasti krmení zvířat se pravidla zpřísní. Od 1. 1. 2012 nesmí být použito konvenční krmivo u monogastrů, což je již teď předepsáno pro přežvýkavce. 100% biostrava představuje ještě významnější výzvu pro úsporné plánování a obstarávání potravy, protože prasata nebo drůbež jsou odkázána na dovoz vysoce kvalitních bílkovinných sloučenin. Aby byla pokryta potřeba zvířat, je v současnosti často ještě třeba užít určité bílkovinná krmiva z konvenční výroby, protože krmiva z ekologické výroby nejsou ještě k dispozici v dostatečném množství. První alternativu nabízejí pěstitelé bio sóji, koláče z lisovaného oleje nebo ekologický mléčný výtažek v prášku.

Zdroj: EkoConnect

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft leden rgt
Po Út St Čt So Ne
1     1 2 3 4 5
2 6 7 8 9 10 11 12
3 13 14 15 16 17 18 19
4 20 21 22 23 24 25 26
5 27 28 29 30 31    
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,