Chceme Fairtrade v supermarketech, vyzývá nová kampaň

banany_fair_trade_wiki445_1.jpg “Chceme více férových produktů ve vašich prodejnách,” budou požadovat zákazníci maloobchodních řetězců Billa, Ahold a Tesco.   

Ekumenická akademie spolu s partnery ze Slovenska, Maďarska, Polska, Lotyšska a Malty spouští právě dnes apel na vedení nejvýznamnějších supermarketů, aby nabízely více eticky obchodované kávy, čaje a čokolády. Výzva je součástí mezinárodní kampaně “Za férové banány”.

Stále více spotřebitelů chce vědět o  původu potravin a pracovních podmínkách, za kterých byly vyrobeny. Chtějí nakupovat výrobky se známkou Fairtrade. Takové produkty prošly nezávislou certifikací, která garantuje, že jejich producenti dostali za svou práci slušně zaplaceno.

Podle evropských průzkumů je 36 % Čechů ochotno si připlatit za etické produkty minimálně o 5 % navíc. Podobný trend je i v dalších zemích střední Evropy (Slovensko 32 %, Polsko 29 %, Maďarsko 28 %). Maloobchodní řetězce však na rostoucí poptávku nereagují.

“Supermarkety deklarují férovost, poptávka po etických produktech je prokazatelná, přesto je toto zboží ve střední Evropě na rozdíl od západní Evropy stále okrajové. Proto na vedení obchodních řetězců apelujeme, aby supermarkety rozšířily nabídku férových výrobků, aby dávaly zákazníkům vědět o tom, že etické produkty nabízejí, a aby byly transparentní vůči svým dodavatelům,” sděluje Pavla Kotíková, koordinátorka kampaně Za férové banány.

Lidé budou moci podepisovat online výzvu, která poputuje přímo do emailových schránek vedení společností. Výzva je zaměřena na nediskontní supermarkety a na ty, které jsou v Česku nejvíce rozšířeny. Celkem se jedná o více než 700 poboček (Billa 204 poboček, Ahold přes 300 a Tesco přes 200).

V České republice prodeje fairtradového zboží neustále rostou. K nejoblíbenějším patří káva a čokoláda. V běžných supermarketech je ale často nenajdeme. A banány nejsou zatím k dostání v žádném. Teprve až budou v obchodech běžně dostupné férové kávy, čaje a čokolády, bude jednodušší zařazovat do sortimentu i čerstvé potraviny. A právě to je cílem výzvy. 

Zdroj: tisková zpráva

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Dáváte při nákupu kávy a čokolády přednost fair trade výrobkům?

 Kalendář akcí

lft 2018 rgt
lft červenec rgt
Po Út St Čt So Ne
26             1
27 2 3 4 5 6 7 8
28 9 10 11 12 13 14 15
29 16 17 18 19 20 21 22
30 23 24 25 26 27 28 29
31 30 31          
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Medical Hospital Supplies: Thankyou for sharing :)
Pharmacy Products,
Martina24: Toto sú zaujímavé postrehy...
Studie: ekologické hospodaření snižuje vliv zemědělství na klimatické změny,
Karolina: Skvělý nápad, jak zabránit klíčení a to bez použití chemie!...
Ekologická revoluce ve skladování brambor,
Vlastimil: Chci objednat husu asi 4-5 kg na Svatého Martina. Jak ji mohu objednat?...
Je libo domácí svatomartinskou husu nebo kachnu?,
Roman: druhým rokem dělám právě prevenci ohledně varroa. A to tím že vždy...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Monika: Dobrý den,krásně jste to shrnul,sepsal.Ani nevím kdy jsem prvně vyprala...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
David: Dobrý den přátelé, chtěl bych poprosit VÁS Odpovědět na několik...
Jak výživa zvířat ovlivní chuť a kvalitu produktu?,
marie: Mám k tomuto dotaz:jsem na biofarmě v horách,v zimě krmeny krávy pouze...
Jak výživa zvířat ovlivní chuť a kvalitu produktu?,