Český zástupce ve federaci ekologických zemědělců IFOAM EU Group

Karolina_Dytrtova_1_1.jpg Karolína Dytrtová byla zvolena jako jedna z viceprezidentek do nejvyššího orgánu hnutí ekologického zemědělství v Evropě: do skupiny IFOAM EU.  

Mgr. Karolína Dytrtová od roku 2006 pracuje pro Bioinstitut, o.p.s. - Institut pro ekologické zemědělství a udržitelný rozvoj krajiny, se sídlem v Olomouci, který byl založen v roce 2004 za účelem zastřešení aktivit výzkumu a vzdělávání v ekologickém zemědělství v ČR a střední a východní Evropě. Od roku 2006 zastupuje Karolína Dytrtová ekologické zemědělce sdružené v PRO-BIO Svazu  v Radě IFOAM EU Group.

IFOAM EU Group je regionální evropská skupina Mezinárodní federace hnutí ekologického zemědělství. Sdružuje více než 340 organizací, svazů a podniků z EU-27, EFTA a kandidátských zemí. Cílem IFOAM je celosvětové zavedení ekologicky, sociálně a ekonomicky zdravého systému založeného na principech ekologického zemědělství.

Bio-info požádal Karolínu Dytrtovou o rozhovor:

Především vám blahopřejeme ke zvolení viceprezidentkou IFOAM EU Group! Jaké prioritní otázky vás v nové funkci čekají?

Děkuji za blahopřání, velice si cením, že mne Rada IFOAM EU Group zvolila do této funkce. Tato evropská skupina, která je součástí celosvětové organizace IFOAM už od loňského valného shromáždění v italské Modeně intenzivně pracovala na své nové strategii fungování. S přibývajícími členy EU se i Rada této skupiny značně rozrostla a rozhodování a usnášení se velmi zkomplikovaly. Nově tedy vzniká výkonný výbor, který je složený z prezidenta IFOAM EU Group a 6 viceprezidentů, který má rozšířené pravomoci. Ve výboru jsou zastoupeni 3 viceprezidenti za jednotlivé prioritní oblasti (evropská legislativa, politika a výzkum) a dále viceprezidenti za evropské regiony - já osobně zastupuji Střední a Východní Evropu. Mým úkolem by mělo být posílení kompetencí v členských organizacích pro aktivnější zapojování do evropských otázek. Přestože již nejsme v EU úplnými nováčky, Brusel je pro nás stále daleko a s tím souvisí i náš malý zájem o dění v EU. Dokladem byla např. nedávná revize nového evropského nařízení, kde nové členské státy sehrály jen malou úlohu při jeho připomínkování. Přemýšlíme tedy, jak tento postoj změnit. Signál, který Rada vyslala tím, že do výboru zvolila zástupce našeho regionu, jasně dává najevo, že velmi stojí o aktivní členství středo- a východoevropských zemí, protože právě zde dochází k nejdynamičtějšímu vývoji ekologického sektoru v celé Evropě.

Co považujete v oblasti ekologického zemědělství a biopotravin v EU v nejbližší budoucnosti za nejdůležitější oblasti působení IFOAM EU Group?

Velmi aktuálním tématem je v současné době nařízení upravující pravidla vodního hospodářství, které má momentálně Evropská komise na stole, a rozhodnutí padne pravděpodobně před prázdninami. Zde se IFOAM EU Group snaží, aby jeho podstata co nejvíce vyzněla ve prospěch spotřebitelů a aby se zajistilo, že postupy používané v ekologickém vodním hospodaření jsou opravdu šetrné jak k životnímu prostředí, tak k chovaným rybám a dalším vodním živočichům. Je to poměrně specifická oblast a o welfare vodních živočichů se tak často nehovoří jako o hospodářských zvířatech. Jinak se také začíná pracovat na nařízení pro biovíno, zde opět IFOAM EU Group bude aktivně zastupovat zájmy evropských biovinařů. Pro každou oblast je vytvořena poradní pracovní skupina, kde se schází experti z celé Evropy a nachází konsenzus, který pak tato skupina hájí při jednáních s Evropskou komisí. Argumenty IFOAM EU Group mají pak mnohem větší váhu, než když do Bruselu jezdí lobbovat jednotlivé svazy zastupující vždy jen zemědělce z určitého členského státu. Mimo přípravy legislativy je pak důležitá také práce politická, přínosy ekologického zemědělství musí být neustále politikům v Bruselu zdůrazňovány a připomínány, aby ekologické zemědělství zůstalo pro EU prioritou. Dnes se totiž za multifunkční a udržitelné zemědělství začínají prohlašovat i jiné zájmové skupiny, takže IFOAM EU Group dohlíží na to, aby argumenty pro podporu ekologického zemědělství byly vždy slyšet na patřičných místech. Jednoduše řečeno, dosud se ekologickému sektoru v EU dařilo, ale nesmíme usnout na vavřínech.

Co byste chtěla vy osobně prosazovat jak v IFOAM EU Group, tak v politice Bruselu?

Trochu jsem už vysvětlila na začátku, že moje role bude spíše v aktivování členů IFOAM EU Group a podnícení zájmu o evropské otázky. Ráda bych hlavně posílila spolupráci mezi organizacemi ze středo- a východoevropských zemí, např. formou společných projektů. Ekologické zemědělství a produkce biopotravin je v těchto zemích na podobné úrovni, můžeme si předat hodně zkušeností, jak dále rozvíjet tento sektor. Lepší komunikací a spoluprací pak zabráníme tomu, že např. Rumunsko nemá v současné době žádnou státní podporu pro ekozemědělce, protože ho rumunské ministerstvo zemědělství nezařadilo do systému evropských dotací, což  značně znevýhodňuje jejich ekozemědělce. IFOAM EU Group může kromě lobbingu v Bruselu poskytnout i cenné informace svým členům, které mohou využít k prosazování svých zájmů na národní úrovni, což si málokdo uvědomuje. Ráda bych tedy na konkrétních příkladech podněcovala další organizace ke členství v IFOAM EU Group. Takovým konkrétním výstupem je například česká verze publikace IFOAM Dossier: Nové nařízení EU o biopotravinách a ekologickém zemědělství (ES) č. 834/2007, kterou se nám v současné době podařilo dokončit ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství. Publikace vysvětluje složitý proces vzniku nové legislativy a dokládá, jak velkou roli v tomto procesu sehrála IFOAM EU Group, dále pak shrnuje nejdůležitější změny a jejich dopad na praxi zemědělců a zpracovatelů.

Jak mohou čeští zemědělci a podnikatelé pomoci v prosazování svých potřeb a požadavků na evropské úrovni?

Jak už jsem předeslala, zejména aktivním členstvím v IFOAM EU Group, svými odbornými znalostmi a jako u každého neziskového hnutí i finanční podporou naší činnosti. U nás jsme trochu hendikepování tím, že ti největší odborníci (často jsou na danou oblast v ČR pouze jeden či dva lidé) bohužel nejsou jazykově vybaveni, a proto se nezapojují do odborných diskuzí, které provází formovaní pravidel pro ekologické zemědělství. I to je však jen technický problém, vše se dá vyřešit přeložením materiálu a podobně. IFOAM EU Group je největší evropskou platformou a kontakty na odborníky napříč sektorem jsou nenahraditelné. Mohou napomoci mimo jiné i k formování dobrých obchodních vztahů. Důležité je aktivně se zapojovat v průběhu formulování legislativy, a ne jen čekat, co nám to zase v Bruselu upečou a jak nám to následně zkomplikuje naše podnikání.

Děkuji za rozhovor.

Za Bio-info se ptal Tom Václavík

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44             1
45 2 3 4 5 6 7 8
46 9 10 11 12 13 14 15
47 16 17 18 19 20 21 22
48 23 24 25 26 27 28 29
49 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,