České firmy mají možnost zapojit se do klimatické akce

SledujemeCO2.jpg České podniky evidentně zaostávají v úsilí k ochraně klimatu. Změnit by to mohl nový český podpůrný program evidence a snižování uhlíkových emisí.  

Adaptace na klimatickou změnu je také cílem světového byznysu

Snižování emisí skleníkových plynů již dlouho není jen abstraktní závazek v mezinárodních smlouvách, ale také významné téma pro celosvětový byznys. Největší globální iniciativa CDP (Carbon Disclosure Project), která motivuje firmy ke sledování a snižování dopadů své činnosti na klimatický systém Země, sdružuje v současnosti na 850 investorů s aktivy v hodnotě 95 bilionů dolarů. Do globální databáze CDP dobrovolně posílá svoje každoroční data o emisích skleníkových plynů a aktivitách pro ochranu klimatu na pět tisíc podniků z celého světa.

Nízkou aktivitu firem se sídlem v České republice ukazuje počet podniků, které údaje o ochraně klimatu do CDP posílají. Ze stovky největších firem ve střední Evropě to bylo (přímo, nebo přes svoji mateřskou firmu) jen několik společností (v roce 2015 dohromady za ČR, Polsko, Maďarsko a pobaltské státy pouze 16 firem). 

Nový program snižování emisí CO2

Nicméně i některé české firmy již začínají považovat opatření pro ochranu klimatu za důležitou součást strategického rozvoje svého podnikání. Napomoci tomu může i nová iniciativa, která v České republice, na rozdíl od západní Evropy, dosud chyběla. Jde o program SLEDUJEME/SNIŽUJEME CO2,jenž zavádí nezávislé značkové schéma, podporující záměry podniků pro aktivní ochranu klimatu. Představuje první ryze českou iniciativu, která v souladu s akčním programem COP21 v Paříži umožňuje podnikům – ale také třeba obcím nebo městům – měřit a veřejně publikovat dopad svých aktivit na klima, a následně se zapojit vlastními opatřeními či podporou veřejně prospěšných projektů do snižování uhlíkových emisí. Programu udělilo záštitu Ministerstvo životního prostředí ČR.

Zapojené podniky, či jiné organizace, obdrží příslušný certifikát a mohou dále využívat jednu ze značek kvality, demonstrující partnerům, dodavatelům, spotřebitelům i široké veřejnosti progresivní a zodpovědný přístup v oblasti ochrany klimatu. I přes zatím pokulhávající zapojení českých firem do globální klimatické akce, je potěšitelné, že hned po otevření programu (v červenci 2015) byla udělena značka kvality prvním přihlášeným společnostem a postupně přibývají noví a noví zájemci. Bohužel, jejich počet se ještě stále nepřiblížil standardům vyspělých zemí. Zapojení českých firem do této klimatické iniciativy, jejíž odbornost a nezávislost garantuje nezisková organizace CI2, o.p.s., podporují také ambasadoři programu SLEDUJEME/SNIŽUJEME CO2, jako osobnosti, aktivní v prosazování udržitelného rozvoje – prof. Bedřich Moldan (CPOŽP UK), Dan Jiránek (SMO ČR a Rada SFŽP) a Veronika Černá (Green business, Skanska).

Zdroj: tisková zpráva

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Dáváte při nákupu kávy a čokolády přednost fair trade výrobkům?
Kupuji jen fair trade. 62%
Pokud je v nabídce prodejny, upřednostním. 27%
Občas vyzkouším. 6%
Ne. 3%

 Kalendář akcí

lft 2018 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
35           1 2
36 3 4 5 6 7 8 9
37 10 11 12 13 14 15 16
38 17 18 19 20 21 22 23
39 24 25 26 27 28 29 30
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,
nina: Dobrý den. Thymovar je opravdu skvely+ se chci zeptat na nejakou prevenci...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Martina24: Toto sú zaujímavé postrehy...
Studie: ekologické hospodaření snižuje vliv zemědělství na klimatické změny,
Karolina: Skvělý nápad, jak zabránit klíčení a to bez použití chemie!...
Ekologická revoluce ve skladování brambor,
Vlastimil: Chci objednat husu asi 4-5 kg na Svatého Martina. Jak ji mohu objednat?...
Je libo domácí svatomartinskou husu nebo kachnu?,
Roman: druhým rokem dělám právě prevenci ohledně varroa. A to tím že vždy...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Monika: Dobrý den,krásně jste to shrnul,sepsal.Ani nevím kdy jsem prvně vyprala...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
David: Dobrý den přátelé, chtěl bych poprosit VÁS Odpovědět na několik...
Jak výživa zvířat ovlivní chuť a kvalitu produktu?,