Česká republika se stane partnerem CORE ORGANIC II

V Praze proběhlo 6. pracovní zasedání pro přípravu evropského koordinačního projektu v oblasti výzkumu ekologického zemědělství, CORE ORGANIC. Projekt má za cíl na evropské úrovni identifikovat a vyhodnocovat budoucí směry vývoje v této oblasti a posílit kvalitu a využívaní finančních zdrojů koordinací národních výzkumných aktivit.  

CORE Organic II je mezinárodní projekt ERA – Net, jehož cílem je nadnárodní evropská koordinace výzkumné činnosti v oblasti ekologického zemědělství a produkce biopotravin, definice priorit v oblasti výzkumu a vývoje a realizace výzkumných evropských projektů. V současné době je v přípravě CORE ORGANIC II zapojeno již 27 partnerů z 22 evropských zemí. Vlastní činnost projektu je plánována od 1. 3. 2010. Z  rozpočtu, který by měl činit zhruba 10 milionu eur na dobu 30 měsíců, budou financovány výzkumné projekty zaměřené na oblast ekologického zemědělství a produkce biopotravin. Projekt tematicky navazuje na CORE ORGANIC I realizovaný v letech 2004 až 2007, kterého se zúčastnilo 11 partnerů z 11 zemí.

Česká republika v současné době spolupracuje s ostatními účastníky na uzavření smlouvy o sdružení, čímž se stane plnohodnotným partnerem projektu. Tuto spolupráci považujeme za další krok v rámci úsilí o zapojení do mezinárodních výzkumných projektů, což je jednou z priorit Koncepce pro výzkum a vývoj, přijaté usnesením vlády ČR ze dne 26. ledna 2009    č. 113. Pro oblast rozvoje ekologického zemědělství má tento projekt zásadní význam. Společnými silami sdružených účastníků lze dosáhnout rychleji a ekonomičtěji výsledků výzkumu v této oblasti.

„Od členství v CORE ORGANIC, očekáváme kvalitnější výměnu informací, sdílení zkušeností s ostatními výzkumnými institucemi v rámci již probíhajících výzkumů a účast v mezinárodních výzkumných programech v budoucnu. Za velmi důležité považujeme také aktivní zapojení České republiky v diskuzi nad vývojem a prioritami evropského výzkumu v oblasti ekologického zemědělství,“ říká Jiří Urban, náměstek ministra zemědělství pro životní prostředí, výzkum a vzdělávání.

Výzkumné projekty s environmentálním zaměřením tvoří v resortním výzkumu MZe, který je financován prostřednictvím Národní agentury pro zemědělský výzkum (NAZV) zhruba 20 procent z celkového objemu peněz každoročně investovaných do výzkumu. V roce 2009 to představovalo zhruba 88, 48 milionů Kč z celkového objemu 431, 74 milionů Kč financovaných projektů. Z toho projekty zaměřené na pěstitelské či chovatelské metody v ekologickém zemědělství činily zhruba 11 milionů Kč. Z celkového počtu 18 úspěšných projektů letos vyhlášené veřejné soutěže se 9 projektů zabývá environmentální problematikou, z toho jsou 3 z oblasti ekologického zemědělství. Tyto projekty budou zahájeny od 1. 1. 2010.

Mezi hlavní nedostatky v oblasti výzkumu ekologického zemědělství dnes patří nedostatečné propojení výzkumu a praxe a nekoordinovanost. Touto problematikou by se měla zabývat letos založená „Česká technologická platforma pro ekologické zemědělství“, jejímiž členy jsou výzkumné ústavy, vysoké školy a zástupci privátního sektoru z řad prvovýrobců i zpracovatelů bioproduktů.

Zdroj: www.mze.cz

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,