Češi a Slováci vloni nakoupili 218 tun kávy s certifikací Fairtrade

Fair_trade___esko_a_slovensko_logo130.jpg Objem prodaných výrobků s certifikací Fairtrade se celosvětově zvyšuje. Tento trend se projevuje i v České republice a na Slovensku.   

Kávy se v roce 2015 prodalo v Česku 173 tun a na Slovensku 45 tun.

Káva je tak nejprodávanějším artiklem. V ČR tvoří 61 % z prodejů fairtradových výrobků. Na druhém místě je s obrovským nárůstem a s 15% podílem celkových prodejů kakao a výrobky z něj, kam se řadí i čokoláda a cukrovinky. U čokolády došlo oproti roku 2014 k největšímu nárůstu: prodej vzrostl o 500 %.  V těsném závěsu
a se 14% podílem jsou ostatní potraviny, kam patří především cukr a zmrzlina.

Na Slovensku je na prvním místě káva s 60 %, na druhém kakao a čokoláda s 34 %. Čaj se 4 % je na místě třetím. Ostatní produktové kategorie se dělí o zbytek.

sber_kavy_wiki445.jpgHana Chorváthová, ředitelka Fairtrade Česko a Slovensko, výsledky upřesnila: „Káva je u nás stále nejznámějším fairtradovým výrobkem. V absolutních číslech sice došlo k mírnému poklesu, který byl zapříčiněný ukončením prodeje fairtradové kávy v kavárnách Starbucks v ČR, ovšem bez zahrnutí firmy Starbucks prodej kávy u nás vzrostl o 20 %, na Slovensku prodeje vzrostly dokonce o 34 %. Navíc očekáváme další významný nárůst prodeje, protože v letošním roce se zapojují do prodeje fairtradové kávy také společnosti OMV a Benzina.“

V roce 2015 se do České republiky poprvé dostaly produkty s označením „Fairtrade program pro kakao“
(Fairtrade Cocoa Programme). Program zjednodušuje podmínky pro zpracovatele a zároveň dává nové obchodní příležitosti organizacím farmářů.  Obchodníci program využili a uvedli na český trh několik značek výrobků. To v důsledku přineslo výrazný nárůst v prodeji fairtradového kakaa a výrobků z něj.

Celosvětově byl v roce 2014, kdy došlo k zavedení programu pro kakao, nárůst této komodity 24%.

V letošním roce se Fairtrade Česko a Slovensko poprvé zaměřuje na podporu prodeje fairtradových výrobků v kavárnách a v restauracích. Při této příležitosti představuje první vydání české verze katalogu TASTE, průvodce fairtradovými výrobky pro obchodníky.

Prodej fairtradových produktů má jeden hlavní cíl: umožnit drobným farmářům a pracovníkům z tzv. rozvojových zemí dostat za svoje produkty odpovídající cenu, díky níž pokryjí náklady na výrobu a mají tak možnost se svojí prací uživit. Navíc získávají fairtradový příplatek, který investují do rozvoje svých komunit. „Z prodeje fairtradové kávy v Česku a na Slovensku jen za tento příplatek v loňském roce získali 2,2 mil Kč,“ dodává Hana Chorváthová.

Fairtrade celosvětově podporuje 1,6 mil drobných farmářů a pracovníků ve 125 zemích světa. Globální prodeje certifikovaných fairtradových výrobků činily v roce 2014 5,9 mld EUR.

Právě v těchto dnech probíhá Týden pro fair trade, v rámci něhož se v městech koná řada doprovodných akcí na podporu fair trade. K nejznámějším patří již tradiční Férová snídaně NaZemi. V sobotu 14. května, v den Světového dne pro fair trade, proběhne její šestý ročník. Cílem akce je podpořit fairtradové a lokální pěstitele. Letos se akce koná na 158 místech v ČR. Více informací naleznete na www.ferovasnidane.cz.

Zdroj: tisková zpráva Fairtrade Česko a Slovensko 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft březen rgt
Po Út St Čt So Ne
8             1
10 2 3 4 5 6 7 8
11 9 10 11 12 13 14 15
12 16 17 18 19 20 21 22
13 23 24 25 26 27 28 29
14 30 31          
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Kuba: lehátko [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/...
Lidl již prodal 10 milionů porcí fair trade kávy,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,