ČERVEN 2007: Maloobchod s biopotravinami v Evropě

Biopotraviny dnes najdete téměř všude. Nejen v klasických prodejnách potravin, ale také ve specializovaných bioprodejnách, biosupermarketech, restauracích a rychlých občerstveních.  

LPG otevřel největší bioprodejnu v Evropě


Společnost LPG otevřela v Berlíně největší prodejnu biopotravin v Evropě. Prodejna na Prenzlauer Berg má 1 600 m2 prodejní plochy, o 500 metrů více než druhá největší prodejna společnosti LPG. Kromě potravin bude prodejna nabízet také oblečení, hračky a kosmetiku. Celkem je v nabídce na 18 000 výrobků.
Široký sortiment prodejny LPG je rozmístěn do dvou pater nově rekonstruované budovy, spojených pohyblivým pásem. Důraz je kladen na čerstvé zboží: bio ovoce a zelenina zabírá 100 m² v přízemí a přímo sousedí s oddělením řeznictví, sýrů abistrem.

V horním patře najdou zákazníci na 200 druhů bio vín, nápoje, mléčné výrobky a suché zboží. Oddělení kosmetiky a oblečení (160 m²) je umístěno vzadu horního patra, společně s hračkami. Pro děti je připraveno hřiště a dřevěný domek, hned vedle informačního pultu. LPG připravilo spoustu místa pro děti na hraní vzhledem k velkému počtu maminek, které bydlí v okolí.

Bistro nabízí místo pro 40 zákazníků, dalších 60 hostů může sedět v letních měsících před hlavním vchodem do rpodejny. Otevírací hodiny jsou od 9.00 do 21.00 hodin od pondělí do sobory, pekárna otevírá již v 7.00.

Švédsko má první biosupermarkety


Fenomén „větší je lepší" zasáhnul i Švédsko. Od března tam fungují dva nové biosupermarkety.

Na začátku března otevřel první z nich, jménem Ekostore (www.ekostore.se) v Göteborgu, druhém největším švédském městě s 900,000 obyvateli.

Většina zboží v prodejně pochází z Německa, hlavním dodavatelem je velkoobchodních Denree. Žádný švedský velkoobchodník nenabízí dostatečnou šíři sortimentu. Ekostore nabízí asi 1500 bio položek v potravinách a řadu hygienických výrobků. Přesto prodejnu zásobuje dalších 15 dodavatelů.

Ekostore má 410 m² prodejní plochy. Dokonce i oblečení zaměstnanců je bio: nosí trička a džíny vyrobené z bio bavlny.

Krátce poté, co otevřel Ekostore, byla otevřena další prodejna, Ekolivs (www.ekolivs.com), ve městečku Vallentuna severně od hlavního města Stockholmu. Prodejna má 175 m² prodejní plochy a nabízí přibližně 1000 bio výrobků.

Švédský trh rychle roste, za rok 2006 přidal 25 % na objemu. Důležitým důvodem je vládní cíl dosáhnout 15% zastoupení biopotravin ve veřejném stravování - školách a nemocnicích.

Bio hotely nabízejí 3000 lůžek


Organizace "Bio-Hotels" letos slaví 6 výročí založení. V současné době sdružuje 45 hotelů ze sedmi státuů EU, 11 z nich z Rakouska. Kapacita lůžek je 2 900 a hotely zaměstnávají okolo jednoho tisíce zaměstnanců. Od roku 2001 Bio hotely registrovaly přes 1,5 přenocování.

Potraviny a nápoje nabízené v členských hotelích musejí být v bio kvalitě. Většina hotelů také nabízí ložní prádlo a ručníky z bio textílií a přírodní hygienické prostředky.

Zdravé potraviny přinášejí Sainsbury's zisky

Biopotraviny, fairtrade a exkluzivní řady potravin pomohli řetězci Sainsbury's vloni výrazně zvýšit zisk.

S propagační podporou Jamie Olivera a rozšířenými řadami zdravých a prémiových potravin vzrostl firmě vloni zisk o 42 procent a dosáhl celkem 380 milionů liber při obratu 18,5 miliardy liber.

Zvýšená poptávka po zdravých potravinách přiměla Sainsbury's rozšířit nabídku biopotravin vlatní značky na 1 000 položek. V loňském roce vzrostl obrat s biopotravinami o 450 procent, řetězec také přešel na Fairtrade banány a oznámil 50procentní nárůst prodejů kuřat z volného chovu.

 

Denns expanduje v Rakousku


Na začátku května otevřel v Salzburgu první bio supermarket: Denn's Biomarkt, maloobchodní značka německého velkoobchodu Dennree. Po Linzi a Welsu je to již jeho třetí prodejna v Rakousku. Denns se stal oficiálním partnerem svazu Bio Austria a ve svých prodejnách klade důraz na rakouské zboží od domácích dodavatelů.

Zdroj: Bio-markt.info

Basic: Premiéra v Berlíně


Berlin je hlavní město biopotravin - obyvatelům hlavního města Německa biopotraviny nabízí na 200 specializovaných bioprodejen, z toho 40 biosupermarketů. Teprve nedávno se do této obrovské konkurence přidal matador německé maloobchodní bio scény, firma Basic AG. Otevřela zde svoji první berlínskou pobočku a hned se dala slyšet, že budou následovat 4 až 5 dalších.

Basic se berlínské konkurence nebojí, stávající nabídku na trhu chce doplnit svými typickými zvláštnostmi: 12 metrový obslužný chladící pult se specialitami v oblasti sýrů, masa a uzenin, a chlazeným prostorem pro čerstvé ovoce a zeleninu (20 m²). Prodejna dále nabídne na 150 druhů bio vín, bar sladkostí a sušených plodů. Pět pokladen a tým 22 zaměstnanců se bude o zákazníky starat každý den kromě neděle od 8 do 20 hodin. Na celkové ploše 730 m² nabízí Basic zákazníkům 8 000 bio položek.

Zdroj: Bio-markt.info

Máte chuť na Org-e?

Minulý měsíc otevřela v Londýnské Covent Garden prodejna Org-e, první londýnský, plně bio certifikovaný bufet a jídelna. Org-e je zkratkou pro ‘Organic Excellence', a vyslovuje se „orgy", což česky znamená orgie. Koncept spočívá v nabídce zdravých, bio dobrot - rychle - a za rozumné ceny (saláty a sendviče jsou asi za £3,50).

Šéfem Org-e je Sanjay Sridher. Doma si vařil jen z biopotravin, ale ve městě se neměl kde naobědvat. Tak si otevřel vlastní restauraci. Spojil se se známým šéfkuchařem Danielem Greenem, aby mu připravil menu. Tuky a cukr byli omezeny na minimum, naopak nabídka čerstvých salátů a vegetariánských pochoutek je široká. Org-e nabízí i teplé pokrmy.

Jídla nezatěžující přírodu

Pouze dvě další restaurace v Londýně získali od Soil Association bio certifikát: the Duke of Cambridge Pub a hotel Ritz (na některá jídla). Co rozhodně zvyšuje eko credit Org-e je jeho důraz na sezonní a britské suroviny kdykoli je to možné. Co není britské, je nutno dovézt, ale žádná suroviny nesmí být transportována letecky.

Eko interiér


Co se týká vybavení, Org-e není pouze před ostatními - jednoduše nastavuje novou laťku. „Chtěli jsme postavit bio jídlo na vyšší úroven", říká Sanjay. „Za vším je potřeba vidět moji vášen pro ekologii. Vše, co v restauraci vidíte, o ni svědčí."

Od dodavatele elektřiny (Ecotricity), přes přírodní čistící prostředky, až po recyklované parkety na podlahu ze staré tělocvičny, interiér Org-e je v souladu se svým eko étosem. Židle, stoly a ledničky jsou

repasované, stínidla lamp jsou vyrobeny z recyklovaných plastikových tašek a většina obalů na potraviny je z bio kompostovatelného kukuřičného škrobu. Stěny jsou samozřejmě vymalovány ekologickými barvami.

Takže zde je živoucí (a jedlý) důkaz toho, že, jídlo přes ulici může být bio, zdravé a „přátelské ke klimatu". Další důkazy na sebe jistě nenechají dlouho čekat. „Chceme mít Org-e na celém světě", říká Daniel Green, provozní ředitel.

Možná se dostanete do org-ie dříve, než se nadějete. První z nich najdete na 22 Wellington Street, London WC2E 7DD.

Zdroj: Bio-markt.info

Diskont Norma zvyšuje nabídku bio


Německý diskontní řetězec Norma začínal v roce 2001 s nabídkou přibližně tuctu biopotravin. Vzhledem ke zvýšené poptávce a konkurenci na trhu dnes ve svých prodejnách nabízí okolo 70 bio položek, které jdou napříč celým sortimentem.

Normě se daří udržet si pověst levnějších nákupů i v oblasti biopotravin. Při srovnávacím průzkumu na potravinový koš o 33 bio položkách mezi Normou a bio supermarketem ve Frankfurtu bylo zjištěno, že ceny v Normě jsou přibližně o 12 % nižší.

Zdroj: Bio-markt.info

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft červenec rgt
Po Út St Čt So Ne
27     1 2 3 4 5
28 6 7 8 9 10 11 12
29 13 14 15 16 17 18 19
30 20 21 22 23 24 25 26
31 27 28 29 30 31    
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,