Ceny biopotravin zůstávají stabilní

Alnatura___okolady_1.jpeg Biopotraviny byly i v letošním roce v obchodních řetězcích dražší průměrně o 100 %. Zjistil průzkum, který provádělo občanské sdružení PRO-BIO LIGA v roce 2010 ve 4 českých městech.  

Nejmenší příplatek za biokvalitu zaznamenáváme u mléčných výrobků (44 %), alkoholických nápojů (96 %) a masa a masných výrobků (109 %), nejvyšší naopak u olejů (279 %). 

Data o cenových rozdílech jsou výsledkem sběru cen biopotravin ve čtyřech největších městech České republiky. V každém městě byl sběr proveden v jedné prodejně každého z osmi nejvýznamnějších řetězců s potravinami a ve třech největších specializovaných prodejnách biopotravin v daném městě. Nejedná se o reprezentativní průzkum průměrných cen konvenčních potravin s cenami biopotravin, ale víceméně o kvalitativní průzkum cen a nabídky biopotravin a s nimi porovnatelných potravin z konvenčního zemědělství.

 

Cenový rozdíl

 

Biopotraviny jsou v průměru o 100 procent dražší než srovnatelné konvenční potraviny, jak vyplývá z předchozích výzkumů. Nicméně jednotlivé komodity mohou být dražší i o několik stovek procent, ale i o pouhé jednotky procent. Nejvyšší cenový rozdíl byl zaznamenán u olejů a sušenek (až 300 %) naopak nejnižší tradičně u třtinového cukru a mléčných výrobků (2 a 20 %).

Z kvalitativního hlediska je nutné připomenout, že významný cenový rozdíl u olejů a sušenek je dán skutečností, že výrobky v biokvalitě bývají nabízeny pouze ve specifické velmi vysoké kvalitě, tudíž kvantitativní srovnání cen pohled může zkreslovat.

Pokud zákazník nakupuje biopotraviny v obchodních řetězcích, ušetří průměrně 19 % z ceny oproti nákupu biopotravin ve zkoumaných specializovaných obchodech.

 

Nabídka biopotravin

 

Z poptávaného košíku 100 položek nabízela zkoumaná prodejní místa průměrně 33 biopotravin. Nelze však říci, že by některé položky nebyly dostupné vůbec a jiné všude, spíše v jednotlivých místech byly dostupné různé druhy položek.

Podstatné rozdíly byly zaznamenány mezi jednotlivými městy. Nejvyšší nabídka byla zaznamenána v Praze, nejnižší naopak v Plzni.

Pro milovníky lokálních potravin průzkum přinesl zjištění, že tuzemských či alespoň v tuzemsku zabalených či místním dodavatelem distribuovaných biopotravin je v nabídce průměrně 38 %.   

Ceny byly sbírány v červnu a listopadu 2010 v Praze, Brně, Olomouci a Plzni na vzorku 8 náhodně vybraných prodejen obchodních řetězců s nabídkou biopotravin. Doplňkově byla zjišťována nabídka biopotravin ve 3 místních specializovaných prodejnách biopotravin. 

Více informací o výsledcích, použité metodice a předchozím testu naleznete na stránkách www.biospotrebitel.cz.

Zdroj: Tisková zpráva PRO-BIO LIGA

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44         1 2 3
45 4 5 6 7 8 9 10
46 11 12 13 14 15 16 17
47 18 19 20 21 22 23 24
48 25 26 27 28 29 30  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,