Ceny biopotravin zůstávají stabilní

Alnatura___okolady_1.jpeg Biopotraviny byly i v letošním roce v obchodních řetězcích dražší průměrně o 100 %. Zjistil průzkum, který provádělo občanské sdružení PRO-BIO LIGA v roce 2010 ve 4 českých městech.  

Nejmenší příplatek za biokvalitu zaznamenáváme u mléčných výrobků (44 %), alkoholických nápojů (96 %) a masa a masných výrobků (109 %), nejvyšší naopak u olejů (279 %). 

Data o cenových rozdílech jsou výsledkem sběru cen biopotravin ve čtyřech největších městech České republiky. V každém městě byl sběr proveden v jedné prodejně každého z osmi nejvýznamnějších řetězců s potravinami a ve třech největších specializovaných prodejnách biopotravin v daném městě. Nejedná se o reprezentativní průzkum průměrných cen konvenčních potravin s cenami biopotravin, ale víceméně o kvalitativní průzkum cen a nabídky biopotravin a s nimi porovnatelných potravin z konvenčního zemědělství.

 

Cenový rozdíl

 

Biopotraviny jsou v průměru o 100 procent dražší než srovnatelné konvenční potraviny, jak vyplývá z předchozích výzkumů. Nicméně jednotlivé komodity mohou být dražší i o několik stovek procent, ale i o pouhé jednotky procent. Nejvyšší cenový rozdíl byl zaznamenán u olejů a sušenek (až 300 %) naopak nejnižší tradičně u třtinového cukru a mléčných výrobků (2 a 20 %).

Z kvalitativního hlediska je nutné připomenout, že významný cenový rozdíl u olejů a sušenek je dán skutečností, že výrobky v biokvalitě bývají nabízeny pouze ve specifické velmi vysoké kvalitě, tudíž kvantitativní srovnání cen pohled může zkreslovat.

Pokud zákazník nakupuje biopotraviny v obchodních řetězcích, ušetří průměrně 19 % z ceny oproti nákupu biopotravin ve zkoumaných specializovaných obchodech.

 

Nabídka biopotravin

 

Z poptávaného košíku 100 položek nabízela zkoumaná prodejní místa průměrně 33 biopotravin. Nelze však říci, že by některé položky nebyly dostupné vůbec a jiné všude, spíše v jednotlivých místech byly dostupné různé druhy položek.

Podstatné rozdíly byly zaznamenány mezi jednotlivými městy. Nejvyšší nabídka byla zaznamenána v Praze, nejnižší naopak v Plzni.

Pro milovníky lokálních potravin průzkum přinesl zjištění, že tuzemských či alespoň v tuzemsku zabalených či místním dodavatelem distribuovaných biopotravin je v nabídce průměrně 38 %.   

Ceny byly sbírány v červnu a listopadu 2010 v Praze, Brně, Olomouci a Plzni na vzorku 8 náhodně vybraných prodejen obchodních řetězců s nabídkou biopotravin. Doplňkově byla zjišťována nabídka biopotravin ve 3 místních specializovaných prodejnách biopotravin. 

Více informací o výsledcích, použité metodice a předchozím testu naleznete na stránkách www.biospotrebitel.cz.

Zdroj: Tisková zpráva PRO-BIO LIGA

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44             1
45 2 3 4 5 6 7 8
46 9 10 11 12 13 14 15
47 16 17 18 19 20 21 22
48 23 24 25 26 27 28 29
49 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,