Cena za stabilní klima se podle Nicholase Sterna zdvojnásobila

Nicolas Stern se proslavil jako autor ekonomické zprávy, podle které svět musí investovat zhruba jedno procento ze svého bohatství, aby odvrátil nebezpečí klimatických změn.  

To ale stačilo v roce 2006. Podle Sterna se cena za bezpečnou úroveň koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře a za stabilitu zemského klimatu od té doby zdvojnásobila, píše deník Guardian. Šetřit se ale podle Sterna nevyplatí, škody prý budou významně vyšší - nejméně pět ale možná až 20 % celosvětového HDP.

Nicolas Stern minulý týden v Londýně prohlásil, že změny klimatu postupují rychleji, než se předpokládalo, a tak je potřeba, aby i omezování škodlivých emisí probíhalo ostřeji. Podle něj by mělo být cílem udržet koncentraci oxidu uhličitého v atmosféře pod 500 ppm (částic na milion). Zpráva z roku 2006 počítala se stabilizací na úrovni mezi 450 - 550 ppm. "Jsem přesvědčen, že realita bude zřejmě  uprostřed a udržení koncentrace na hladině 500 ppm bude stát dvě procenta světového HDP," řekl Guardianu Stern. V současnosti dosahují koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře na úroveň 380 ppm. Kdyby se podařilo ustálit koncentraci na hodnotě 450 ppm, zřejmě dojde ke zvýšení průměrné teploty na planetě o dva stupně. V říjnu 2006 ve zprávě pro britskou vládu počítal Sternův tým s tím, že emise skleníkových plynů se podaří do roku 2050 omezit o čtvrtinu.

V předchozí zprávě pro London School of Economics Stern tvrdil, že jedno procento světového bohatství rozhodně není "triviální částka". Pro Velkou Británii to ročně představuje investice za 14 miliard liber. Autor však argumentuje tím, že jde stále jen o zlomek ročního růstu a je to i mnohem méně, než průmyslové země vydávají na zdravotnictví, což představuje 8 - 14 % hrubého domácího produktu.

Stern upozorňuje, že nynější odhad nákladů ve výši dvou procent by měl vlády varovat, aby začaly jednat velmi rychle. "Všechno závisí na dobře nastavené politice a na fungujících trzích s uhlíkem. Existuje celá řada cest, jak situaci zvládnout, a mnoho možností, jak jednat a jak vše dělat relativně levně," prohlásil Stern.

Úroveň koncentrace oxidu uhličitého na úrovni 500 ppm prý snižuje riziko nárůstu teploty o pět stupňů Celsia v porovnání s předindustriální dobou z 50 % na 3 %. Takový nárůst teplot prý Země zaznamenala před 35 - 55 miliony let a v té době žili v oblasti severního pólu aligátoři, prohlásil Stern. "Takový nárůst teplot by skutečně změnil celý svět," dodal.

Podle článku Juliette Jowitové a Patricka Wintoura z The Guardian z 26. června 2008

Zdroj: Hugo Charvát, Ekolist

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Dáváte přednost nákupu biopotravin ve specializovaných prodejnách nebo v supermarketu?
V bioprodejně 21%
V prodejně zdravé výživy 23%
V super nebo hypermarketu 5%
Biopotraviny nekupuji 49%

 Kalendář akcí

lft 2017 rgt
lft prosinec rgt
Po Út St Čt So Ne
48         1 2 3
49 4 5 6 7 8 9 10
50 11 12 13 14 15 16 17
51 18 19 20 21 22 23 24
52 25 26 27 28 29 30 31
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Martina24: Toto sú zaujímavé postrehy...
Studie: ekologické hospodaření snižuje vliv zemědělství na klimatické změny,
Karolina: Skvělý nápad, jak zabránit klíčení a to bez použití chemie!...
Ekologická revoluce ve skladování brambor,
Vlastimil: Chci objednat husu asi 4-5 kg na Svatého Martina. Jak ji mohu objednat?...
Je libo domácí svatomartinskou husu nebo kachnu?,
Roman: druhým rokem dělám právě prevenci ohledně varroa. A to tím že vždy...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Monika: Dobrý den,krásně jste to shrnul,sepsal.Ani nevím kdy jsem prvně vyprala...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
David: Dobrý den přátelé, chtěl bych poprosit VÁS Odpovědět na několik...
Jak výživa zvířat ovlivní chuť a kvalitu produktu?,
marie: Mám k tomuto dotaz:jsem na biofarmě v horách,v zimě krmeny krávy pouze...
Jak výživa zvířat ovlivní chuť a kvalitu produktu?,
jana: Pokud tam není napsáno co ta značka znamená, dá se to dohledat na webu....
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,