Cena za stabilní klima se podle Nicholase Sterna zdvojnásobila

Nicolas Stern se proslavil jako autor ekonomické zprávy, podle které svět musí investovat zhruba jedno procento ze svého bohatství, aby odvrátil nebezpečí klimatických změn.  

To ale stačilo v roce 2006. Podle Sterna se cena za bezpečnou úroveň koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře a za stabilitu zemského klimatu od té doby zdvojnásobila, píše deník Guardian. Šetřit se ale podle Sterna nevyplatí, škody prý budou významně vyšší - nejméně pět ale možná až 20 % celosvětového HDP.

Nicolas Stern minulý týden v Londýně prohlásil, že změny klimatu postupují rychleji, než se předpokládalo, a tak je potřeba, aby i omezování škodlivých emisí probíhalo ostřeji. Podle něj by mělo být cílem udržet koncentraci oxidu uhličitého v atmosféře pod 500 ppm (částic na milion). Zpráva z roku 2006 počítala se stabilizací na úrovni mezi 450 - 550 ppm. "Jsem přesvědčen, že realita bude zřejmě  uprostřed a udržení koncentrace na hladině 500 ppm bude stát dvě procenta světového HDP," řekl Guardianu Stern. V současnosti dosahují koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře na úroveň 380 ppm. Kdyby se podařilo ustálit koncentraci na hodnotě 450 ppm, zřejmě dojde ke zvýšení průměrné teploty na planetě o dva stupně. V říjnu 2006 ve zprávě pro britskou vládu počítal Sternův tým s tím, že emise skleníkových plynů se podaří do roku 2050 omezit o čtvrtinu.

V předchozí zprávě pro London School of Economics Stern tvrdil, že jedno procento světového bohatství rozhodně není "triviální částka". Pro Velkou Británii to ročně představuje investice za 14 miliard liber. Autor však argumentuje tím, že jde stále jen o zlomek ročního růstu a je to i mnohem méně, než průmyslové země vydávají na zdravotnictví, což představuje 8 - 14 % hrubého domácího produktu.

Stern upozorňuje, že nynější odhad nákladů ve výši dvou procent by měl vlády varovat, aby začaly jednat velmi rychle. "Všechno závisí na dobře nastavené politice a na fungujících trzích s uhlíkem. Existuje celá řada cest, jak situaci zvládnout, a mnoho možností, jak jednat a jak vše dělat relativně levně," prohlásil Stern.

Úroveň koncentrace oxidu uhličitého na úrovni 500 ppm prý snižuje riziko nárůstu teploty o pět stupňů Celsia v porovnání s předindustriální dobou z 50 % na 3 %. Takový nárůst teplot prý Země zaznamenala před 35 - 55 miliony let a v té době žili v oblasti severního pólu aligátoři, prohlásil Stern. "Takový nárůst teplot by skutečně změnil celý svět," dodal.

Podle článku Juliette Jowitové a Patricka Wintoura z The Guardian z 26. června 2008

Zdroj: Hugo Charvát, Ekolist

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44             1
45 2 3 4 5 6 7 8
46 9 10 11 12 13 14 15
47 16 17 18 19 20 21 22
48 23 24 25 26 27 28 29
49 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,