BUREAU VERITAS bude certifikovat biopotraviny

bureau_veritas_logo_1.jpg Certifikační a inspekční společnost BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC úspěšně absolvovala akreditační proces ČIA (Český institut pro akreditaci) a vstupuje tak jako nový subjekt pro provádění kontrol a certifikací v oblasti ekologického zemědělství.  

K této činnosti je pověřena Ministerstvem zemědělství ČR podle § 29 zákona č. 242/2000 Sb., o ekologickém zemědělství.

K certifikaci pod BUREAU VERITAS se nyní mohou přihlásit všichni ekologičtí zemědělci, výrobci a obchodníci s biopotravinami, kteří chtějí podnikat v oblasti ekologického zemědělství. Pro své klienty společnost spustila stránky www.ekozemedelstvi.cz, na kterých najdou všechny potřebné informace a dokumenty.

„Smlouvu s ministerstvem zemědělství, které je kontrolním orgánem v ČR pro ekologické zemědělství, jsme podepsali v prosinci 2012. Tím jsme se stali kontrolním subjektem pro ekologické zemědělství podle platné legislativy,“ uvedl generální ředitel BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC Jakub Kejval. Podpisu smlouvy předcházela pečlivá příprava. Podmínkou vstupu do kontrolního systému je akreditace podle EN 45011, která se týká produktové certifikace. „Naše společnost v ČR má několik certifikovaných produktových systémů, nicméně  od dubna 2012 jsme vytvářeli nový kontrolní systém a vypracovávali všechny postupy, dokumentaci a formuláře pro jednotlivé druhy činností v ekologickém zemědělství,“ informovala manažerka divize AGRI BUREAU VERITAS Iva Vrkočová.

BUREAU VERITAS tak navazuje na své mezinárodní zkušenosti v oblasti certifikace bioproduktů, biopotravin a ekologického zemědělství. V Evropě se aktivně podílí na kontrolách a certifikacích ve Francii, Švýcarsku, Německu, Velké Británii a Slovinsku. Provádí kontroly v souladu s normami: Qualité-France SA(Francie),BIOSUISSE (Švýcarsko), Naturland (Německo), Soil Association (Velká Británie),  Bureau Veritas je aktivní i v ostatních zemích světa jako  je  USA podle National Organic Program - NOP (USA) nebo v Indii, Maroku a Madagaskaru.

Znalosti a zkušenosti na českém trhu v oblasti zemědělství jsou prokázány vedoucím postavením v kontrolách zemědělských komodit, například obilí a olejnin.   

„Systém ekologického zemědělství, který je garantován státem, zajišťuje důvěryhodný výsledný produkt pro spotřebitele. Základem jsou jasná, legislativně daná pravidla. Produkty ekologického zemědělství musí splňovat obecné požadavky a navíc také nadstandardní legislativní požadavky na biopotraviny. Proto platí, že biopotraviny mají nadstandardní kvalitu. Věřím, že kontrolní organizace Bureau Veritas přispěje svým dobrým jménem ke zkvalitnění kontrolního a certifikačního systému ekologického zemědělství,“ uvedl Martin Leibl z oddělení ekologického zemědělství Ministerstva zemědělství.

„Klientům, kteří se k nám přihlásí, můžeme nabídnout služby významné mezinárodní certifikační a inspekční společnosti zaručující vysokou úroveň poskytovaných služeb, zejména odborný a vstřícní přístup, poskytnutí potřebných informací ohledně systému kontrol, operativní řešení a příznivé ceny,“ říká Miroslava Jůnová, marketingová manažerka BUREAU VERITAS.

BUREAU VERITAS splňuje nejvyšší standardy kvality, zdraví a bezpečnosti, v souladu s životním prostředím. „Naším hlavním úkolem je kvalitní provádění kontrol podle platné legislativy a při dodržení všech zásad pro ekologické zemědělství budeme provádět certifikaci biopotravin a bioproduktů. Certifikované bioprodukty budou mít kódové označení CZ-BIO-004,“ popisuje hlavní úkol společnosti Miroslava Jůnová.

Zároveň BUREAU VERITAS může nabídnout zkušenosti z druhého největšího trhu ekologických produktů – Francie, kde je lídrem v oblasti certifikace biovýrobků.

Počet biofarem stále roste

Počet ekologických zemědělců stále mírně roste. K 31. 12. 2012 jich hospodařilo 3 934, a to na celkové výměře 488 658 hektarů, což představuje podíl 11,46 % z celkové výměry zemědělské půdy. Výměra orné půdy dosahuje téměř 60 000 hektarů, zvýšila se výměra vinic v ekologickém zemědělství na současných 1 000 hektarů. V ekologickém zemědělství hospodaří dále 11 včelařů, 454 výrobců se zabývá produkcí biopotravin.

V roce 2011 se rozloha ekologicky obhospodařované půdy dostala na 11,4 % (z celkové výměry zemědělské půdy ČR) a zaujímá tak 4. místo v žebříčku evropských států s největším podílem zemědělské půdyv EZ. 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
35             1
36 2 3 4 5 6 7 8
37 9 10 11 12 13 14 15
38 16 17 18 19 20 21 22
39 23 24 25 26 27 28 29
40 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,