Bulharsko: Zákaz GMO na příštích pět let

GMO_free.jpg Aniž by se Bulharsko oficiálně vzdalo GMO produktů, což podle dosud platných směrnic EU ani nejde, rovnají se nová opatření v bulharském zákoně o GMO praktickému zákazu – GMO nebudou mít v příštích pěti letech v Bulharsku místo.  

V únoru 2010 se Výbor pro životní prostředí a vodohospodářství bulharského parlamentu dohodl na pětiletém zákazu pěstování geneticky upravených plodin (GMO). Zákaz byl vyvolán vlnou protestů v pěti velkých bulharských městech – v Sofii, Ruse, Varně, Plovdivu a Velikém Tarnovu. Pod peticí požadující Bulharsko bez GMO se podařilo sesbírat více než 15 000 podpisů a dalších 5 000 podpisů požaduje zákaz pěstování genově upravené kukuřice MON810. Premiér Bojko Borisov dostal 2 000 pohledů namalovaných dětmi s výzvou, aby GMO v Bulharsku nebyly povoleny.

Podle Národního centra pro výzkum veřejného mínění, které sídlí v Sofii, je většina Bulharů (97 %) proti tomu, aby se v zemědělství používaly GMO. Na veřejné mínění zareagoval bulharský parlament a 18. března 2010 odhlasoval zpřísňující zákon, který nyní hospodářskému i vědeckému využívání geneticky modifikovaných kultur prakticky zabraňuje.

Zákon požaduje minimální odstup 30 kilometrů mezi poli s GMO a chráněnými oblastmi, ať už v rámci projektu Natura 2000 nebo jinými. Vzhledem k tomu, že Bulharsko je relativně malou zemí a chráněné oblasti tvoří téměř třetinu jeho rozlohy, je dodržení třicetikilometrové vzdálenosti mezi poli v chráněných oblastech a poli s geneticky modifikovanými organizmy prakticky nemožné.

Kromě toho byl vysloven zákaz zavádět v Bulharsku geneticky modifikované varianty šesti druhů plodin, které mají pro bulharské zemědělství strategický význam – obilí, ovoce, zelenina, růže, tabák a bavlna.

Změny v zákoně zakazují také GMO druhy, které byly Evropskou komisí již povoleny, jako například brambory Amflora od BASF nebo geneticky modifikovaná kukuřice firmy Monsato. Pokuta za nedodržení GMO předpisů muže činit až 1 000 000 BGN (asi 13 000 000 Kč). Odpůrci GMO jsou s novelou zákona spokojeni.

Milen Sotjanov z bulharského spolku Bioproducts uvedl: „Bulharsko chce mít v roce 2013 8 procent zemědělské plochy obdělávaných podle ekologických standardů.“ Nyní dosahuje podíl biozemědělství jen 0,16 procent. Ale výhled je slibný – podle bulharského opozičního poslance Ljutvi Mestana se k ekologickému zemědělství v Bulharsku hodí 70 procent zemědělské pudy.

Zdroj: Zpravodaj EkoConnect

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
35             1
36 2 3 4 5 6 7 8
37 9 10 11 12 13 14 15
38 16 17 18 19 20 21 22
39 23 24 25 26 27 28 29
40 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,