Bulharsko: růst trhu s biopotravinami

V Bulharsku funguje ekologické zemědělství od roku 1990. Po zhroucení socialistického systému byla tehdy zemědělská půda rozdělena po malých plochách mezi nové zemědělce.  

Proto i dnes vetšina ekologických farem obhospodařuje pouze několik hektarů a v oblasti investic a dodavatelských vztahů jsou častokráte odkázány na zahraniční firmy.

Bulharská vláda i EU podporují přechod k ekologickému zemědělství a dotují ekologické zemědělce a výrobce biopotravin. Od roku 2006 mohou zemědělci během doby tří let získat na přechod k ekologickému hospodaření finanční podporu z programu SAPARD.

V současnosti je 90 % bulharských biopotravin exportováno do bohatších členských zemí EU. Bulharsko vyváží ovoce (jablka, broskve, trešne, jahody, maliny, švestky a hrozny pro produkci vína), ořechy (vlašské ořechy a mandle), byliny a koření (kopr, máta, levandule a mnoho dalších), taktéž esenciální oleje, tabák a zeleninu. Pro výrobu bio mléka, jogurtu a sýru se chovají krávy, ovce a kozy. Rovnež se vyrábí bio šunka, med nebo jehnečí a telecí maso. Dále v Bulharsku existují velké certifikované plochy, na kterých se sbírají divoké plody, byliny a houby. Předpokládá se, že v současnosti 60 % všech nezpracovaných produktů pochází z divokého sběru.

Za výrobky s největším potenciálem pro Bulharsko se považují ekologický ružový olej, tabák, víno a ovoce. Díky vhodným přírodním podmínkám se jako velice nadějné jeví také ekologické vodní kultury. Podle ministerstva zemědělství existuje nyní devět certifikovaných zpracovatelů bioproduktů. Tito produkují sušené a mražené byliny, semena, (divoké) plody, zeleninu, med a ružový olej.

Ministerstvo oznámilo, že v roce 2007 podpoří ekologické zemědělství a zpracování biopotravin částkou 12,6 mil. EUR, aby podpořilo tuzemský trh a lepší přístup na evropské trhy. Podle strategických cílu národního plánu by do roku 2013 mělo být 8 % bulharské zemědělské půdy ekologicky obhospodařováno (v roce 2005 to bylo s 9 600 ha, což je asi 0,3 % všech zemědělských ploch). Podíl biopotravin na tamním trhu by měl dosáhnout 3 %.
Stávající bulharské zákony týkající se geneticky modifikovaných organismů jsou velmi restriktivní, což zvýhodňuje ekologické zemědělství a působí preventivně na konflikty mezi ekologickými a konvenčními zemědělci.

Zdroj: Ekoconnect

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Ve kterém maloobchodním řetězci nejčastěji nakupujete biopotraviny?

 Kalendář akcí

lft 2017 rgt
lft červen rgt
Po Út St Čt So Ne
22       1 2 3 4
23 5 6 7 8 9 10 11
24 12 13 14 15 16 17 18
25 19 20 21 22 23 24 25
26 26 27 28 29 30    
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

David: Dobrý den přátelé, chtěl bych poprosit VÁS Odpovědět na několik...
Jak výživa zvířat ovlivní chuť a kvalitu produktu?,
marie: Mám k tomuto dotaz:jsem na biofarmě v horách,v zimě krmeny krávy pouze...
Jak výživa zvířat ovlivní chuť a kvalitu produktu?,
jana: Pokud tam není napsáno co ta značka znamená, dá se to dohledat na webu....
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Lenka: Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o vyplnění mého dotazníku k...
Jak vybíráte zdravou výživu a bioprodukty,
Lenka: Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o vyplnění mého dotazníku k...
Jak vybíráte zdravou výživu a bioprodukty,
Eurona: Dobrý den, obracím se na vás s dotazem v čem perete oblečení? já...
Biotrička s potiskem živočichů,
Eurona: Ty jo oblečení vyrobené z plísně? Tak to slyším poprvé, ale je to...
AMWA Organic přináší kolekci bio froté do koupelny,
Eurona: Super ekologické výrobky jsou na Eurona by Cerny. Mám tam osvědčených...
British Journal of Nutrition: Prokázány jasné rozdíly mezi konvenční a bio produkcí mléka a masa,