Bulharsko: růst trhu s biopotravinami

V Bulharsku funguje ekologické zemědělství od roku 1990. Po zhroucení socialistického systému byla tehdy zemědělská půda rozdělena po malých plochách mezi nové zemědělce.  

Proto i dnes vetšina ekologických farem obhospodařuje pouze několik hektarů a v oblasti investic a dodavatelských vztahů jsou častokráte odkázány na zahraniční firmy.

Bulharská vláda i EU podporují přechod k ekologickému zemědělství a dotují ekologické zemědělce a výrobce biopotravin. Od roku 2006 mohou zemědělci během doby tří let získat na přechod k ekologickému hospodaření finanční podporu z programu SAPARD.

V současnosti je 90 % bulharských biopotravin exportováno do bohatších členských zemí EU. Bulharsko vyváží ovoce (jablka, broskve, trešne, jahody, maliny, švestky a hrozny pro produkci vína), ořechy (vlašské ořechy a mandle), byliny a koření (kopr, máta, levandule a mnoho dalších), taktéž esenciální oleje, tabák a zeleninu. Pro výrobu bio mléka, jogurtu a sýru se chovají krávy, ovce a kozy. Rovnež se vyrábí bio šunka, med nebo jehnečí a telecí maso. Dále v Bulharsku existují velké certifikované plochy, na kterých se sbírají divoké plody, byliny a houby. Předpokládá se, že v současnosti 60 % všech nezpracovaných produktů pochází z divokého sběru.

Za výrobky s největším potenciálem pro Bulharsko se považují ekologický ružový olej, tabák, víno a ovoce. Díky vhodným přírodním podmínkám se jako velice nadějné jeví také ekologické vodní kultury. Podle ministerstva zemědělství existuje nyní devět certifikovaných zpracovatelů bioproduktů. Tito produkují sušené a mražené byliny, semena, (divoké) plody, zeleninu, med a ružový olej.

Ministerstvo oznámilo, že v roce 2007 podpoří ekologické zemědělství a zpracování biopotravin částkou 12,6 mil. EUR, aby podpořilo tuzemský trh a lepší přístup na evropské trhy. Podle strategických cílu národního plánu by do roku 2013 mělo být 8 % bulharské zemědělské půdy ekologicky obhospodařováno (v roce 2005 to bylo s 9 600 ha, což je asi 0,3 % všech zemědělských ploch). Podíl biopotravin na tamním trhu by měl dosáhnout 3 %.
Stávající bulharské zákony týkající se geneticky modifikovaných organismů jsou velmi restriktivní, což zvýhodňuje ekologické zemědělství a působí preventivně na konflikty mezi ekologickými a konvenčními zemědělci.

Zdroj: Ekoconnect

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft červenec rgt
Po Út St Čt So Ne
27 1 2 3 4 5 6 7
28 8 9 10 11 12 13 14
29 15 16 17 18 19 20 21
30 22 23 24 25 26 27 28
31 29 30 31        
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,
nina: Dobrý den. Thymovar je opravdu skvely+ se chci zeptat na nejakou prevenci...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Martina24: Toto sú zaujímavé postrehy...
Studie: ekologické hospodaření snižuje vliv zemědělství na klimatické změny,