Bulharsko: růst trhu s biopotravinami

V Bulharsku funguje ekologické zemědělství od roku 1990. Po zhroucení socialistického systému byla tehdy zemědělská půda rozdělena po malých plochách mezi nové zemědělce.  

Proto i dnes vetšina ekologických farem obhospodařuje pouze několik hektarů a v oblasti investic a dodavatelských vztahů jsou častokráte odkázány na zahraniční firmy.

Bulharská vláda i EU podporují přechod k ekologickému zemědělství a dotují ekologické zemědělce a výrobce biopotravin. Od roku 2006 mohou zemědělci během doby tří let získat na přechod k ekologickému hospodaření finanční podporu z programu SAPARD.

V současnosti je 90 % bulharských biopotravin exportováno do bohatších členských zemí EU. Bulharsko vyváží ovoce (jablka, broskve, trešne, jahody, maliny, švestky a hrozny pro produkci vína), ořechy (vlašské ořechy a mandle), byliny a koření (kopr, máta, levandule a mnoho dalších), taktéž esenciální oleje, tabák a zeleninu. Pro výrobu bio mléka, jogurtu a sýru se chovají krávy, ovce a kozy. Rovnež se vyrábí bio šunka, med nebo jehnečí a telecí maso. Dále v Bulharsku existují velké certifikované plochy, na kterých se sbírají divoké plody, byliny a houby. Předpokládá se, že v současnosti 60 % všech nezpracovaných produktů pochází z divokého sběru.

Za výrobky s největším potenciálem pro Bulharsko se považují ekologický ružový olej, tabák, víno a ovoce. Díky vhodným přírodním podmínkám se jako velice nadějné jeví také ekologické vodní kultury. Podle ministerstva zemědělství existuje nyní devět certifikovaných zpracovatelů bioproduktů. Tito produkují sušené a mražené byliny, semena, (divoké) plody, zeleninu, med a ružový olej.

Ministerstvo oznámilo, že v roce 2007 podpoří ekologické zemědělství a zpracování biopotravin částkou 12,6 mil. EUR, aby podpořilo tuzemský trh a lepší přístup na evropské trhy. Podle strategických cílu národního plánu by do roku 2013 mělo být 8 % bulharské zemědělské půdy ekologicky obhospodařováno (v roce 2005 to bylo s 9 600 ha, což je asi 0,3 % všech zemědělských ploch). Podíl biopotravin na tamním trhu by měl dosáhnout 3 %.
Stávající bulharské zákony týkající se geneticky modifikovaných organismů jsou velmi restriktivní, což zvýhodňuje ekologické zemědělství a působí preventivně na konflikty mezi ekologickými a konvenčními zemědělci.

Zdroj: Ekoconnect

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Dáváte při nákupu kávy a čokolády přednost fair trade výrobkům?
Kupuji jen fair trade. 62%
Pokud je v nabídce prodejny, upřednostním. 27%
Občas vyzkouším. 6%
Ne. 3%

 Kalendář akcí

lft 2018 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40 1 2 3 4 5 6 7
41 8 9 10 11 12 13 14
42 15 16 17 18 19 20 21
43 22 23 24 25 26 27 28
44 29 30 31        
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,
nina: Dobrý den. Thymovar je opravdu skvely+ se chci zeptat na nejakou prevenci...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Martina24: Toto sú zaujímavé postrehy...
Studie: ekologické hospodaření snižuje vliv zemědělství na klimatické změny,
Karolina: Skvělý nápad, jak zabránit klíčení a to bez použití chemie!...
Ekologická revoluce ve skladování brambor,
Vlastimil: Chci objednat husu asi 4-5 kg na Svatého Martina. Jak ji mohu objednat?...
Je libo domácí svatomartinskou husu nebo kachnu?,
Roman: druhým rokem dělám právě prevenci ohledně varroa. A to tím že vždy...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Monika: Dobrý den,krásně jste to shrnul,sepsal.Ani nevím kdy jsem prvně vyprala...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
David: Dobrý den přátelé, chtěl bych poprosit VÁS Odpovědět na několik...
Jak výživa zvířat ovlivní chuť a kvalitu produktu?,